Klausyti gyvai

16:00 - 17:00

Ne tu vienas kelyje

Informacija apie kandidatus į politinius postus neturi būti slepiama nuo visuomenės

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Lietuvos žurnalistų sąjunga (LŽS) ir ,,Transparency International” Lietuvos skyrius (TILS) kviečia Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) laikytis įstatymų, nedelsiant atšaukti neteisėtą sprendimą ir vėl pradėti skelbti iš VRK interneto svetainės pašalintus politinių rinkimų kandidatų anketų duomenis. LŽS ir TILS nuomone, VRK sprendimas prieštarauja viešajam interesui turėti skaidrią demokratinę valstybę, sumenkina piliečių teisę žinoti apie politikoje dalyvaujančius asmenis bei sukuria palankesnę terpę politinei korupcijai.

“ VRK sprendimas iš esmės kertasi su šitais įsipareigojimais, smarkai apsunkina antikorupcinę stebėseną ir stumia mūsų visuomenę į neskaidrumo liūną „


Vertindamas situaciją LŽS pirmininkas Dainius Radzevičius akcentuoja valdžios įstaigų atsakomybę: ,,Pasitikėjimas politikais ir jų rinkimo procesu tiesiogiai priklauso, ar žmonės pasitiki rinkimus organizuojančia ir už tai atsakinga VRK. Tačiau dar svarbiau, kad visuomenė turėtų teisę į informaciją apie kandidatus – esančius ir buvusius. Ir šios teisės negali atimti nei VRK, nei kas kitas.”

,,Geresnė korupcijos prevencija ir stambios korupcijos pažabojimas yra svarbiausi Lietuvos antikorupciniai tikslai. Visi dėl šito sutarėme priimdami šiemet įsigaliojusį Korupcijos prevencijos įstatymą. VRK sprendimas iš esmės kertasi su šitais įsipareigojimais, smarkai apsunkina antikorupcinę stebėseną ir stumia mūsų visuomenę į neskaidrumo liūną,” – sakė TILS vadovas Sergejus Muravjovas.

LŽS ir TILS primena, jog 2022 m. sausio 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų, Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų, Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų ir Lietuvos Respublikos rinkimų į Europos Parlamentą įstatymų pakeitimai. Jie, kaip ir ankstesnės šių įstatymų nuostatos, įpareigoja VRK viešai skelbti viešajam interesui svarbius kandidatų duomenis, tokius kaip privačių interesų deklaracijas, kandidato biografija ir k.t. Duomenys turi būti skelbiami 10 metų arba neterminuotai.

LŽS ir TILS atkreipia dėmesį, jog motyvuodama naujomis įstatymų nuostatomis VRK pasielgė priešingai, ir dalį viešajam interesui svarbių kandidatų duomenų (pavyzdžiui, privačių interesų deklaracijas) padarė viešai nebeprieinamus. VRK svetainėje ,,Rinkėjo puslapis” yra nurodoma, kad šiuo metu viešinamos tik nuo 2021 metų pateiktos kandidatų privačių interesų deklaracijos. Ankstesniais metais pateiktos deklaracijos, kurios pagal naująsias įstatymų nuostatas turi būti viešai skelbiamos 10 metų arba neterminuotai, nebėra skelbiamos.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) žada vėl skelbti kandidatų privačių interesų deklaracijų duomenis. Apie tai komisija informavo trečiadienį, po to, kai nuo sausio įsigaliojus Seimo prieš dvejus metus priimtos rinkimų įstatymų pataisoms, dalis asmens duomenų apie kandidatus rinkimuose tapo viešai nebeprieinami, o dalis kandidatų pareiškinių dokumentų duomenų buvo perkelti į elektroninių paslaugų portalą „Rinkėjo puslapis“.

„Nuoširdžiai apgailestaujame, kad kandidatų duomenų perkėlimas visuomenei ir žiniasklaidai sukėlė nepatogumų. Pabrėžtina, kad duomenys nėra panaikinti, tiesiog dalis duomenų neviešinama“, – pranešime teigė VRK pirmininkė Jolanta Petkevičienė. „Tačiau suprantant, kad viešojo asmens statusas reikalauja iš kandidatų papildomų įpareigojimų, kurie netaikomi kitiems piliečiams, bei gerbdami visuomenės teisę žinoti, kandidatų privačių interesų deklaracijų duomenys bus skelbiami VRK interneto svetainėje, palaipsniui juos perkeliant į „Rinkėjo puslapį“, – pridūrė ji.

Kitos naujienos

Pirmajame Alytuje rekonstruojamas prekybos centras A.Juozapavičiaus gatvėje. Projekto viešasis svarstymas...

Rugpjūčio 14-ąją Druskininkuose vyko aštuntasis sūrių festivalis. Jame dalyvavo 20 smulkių sūrininkų iš L...

Žolinė arba Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų šventė švenčiama 8 dienas.

Sekmadienį Alytuje vyks paskutinės Lietuvos okupacijos aukos, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo g...