Klausyti gyvai

20:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

Irma: Negalia tik smulkmena ir neatspindi žmogaus asmenybės. Lygios galimybės – misija įmanoma!

Irma Zabulionytė – Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyriaus vadovė. Po vienu stogu čia telpa ir moterų krizių centras, labdaringa valgykla, vaikų dienos centras ir kitos socialinės paslaugos. Ji įsitraukusi ir į projektą skirtą moterų su negalia lyderystei skatinti. Projektas jai artimas, nes ji pati turi negalią, mato kliūtis mieste ir žino kaip jas šalinti. 

Irmai tenka susidurti su nemažai stereotipų: „Vienas iš stereotipų yra tai, kad jeigu aš turiu negalią, reiškia aš atstovauju tik organizacijas skirtas žmonėms su negalia, bet taip nėra. Tarkim, moteris patyrusi smurtą kreipiasi pagalbos ir atėjusi į pokalbį iš pradžių sustingsta, pasižiūri, bet pasikalbame ir pasibaigus pokalbiui ji sako „Ar galiu jus apsikabinti?“. Tad labai džiaugiuosi galėdama laužyti šiuos stereotipus.“ 

Anot jos, stereotipus nėra lengva laužyti, bet tikrai reikia, nes labai norėtųsi, kad negalia nebūtų akcentuojama. Tai yra tik smulkmena ir neatspindi žmogaus asmenybės, žmonės turi būti vertinami pagal jų charakterį, veiksmus ir mąstymą, o ne pagal fizinę negalią. 

Vis dar tenka susidurti ir su požiūriu, kad jeigu yra fizinė negalia, reiškia yra ir protinė negalia, nors taip tikrai nėra. 

Irma Zabulionytė

Irma sako, kad Lietuvos žmonėms dar tikrai yra kur tobulėti priimant žmones su negalia, bet dabar jų balsas yra jau girdimas ir išklausomas.

„Labai džiaugiuosi, kad su Lygių galimybių centro projektu Panevėžyje buvo sukurta moterų su negalia iniciatyvinė grupė ir tikrai jau nemažai nuveikėme. Buvome pas Panevėžio merą ir buvome labai šiltai sutiktos. Vienas iš mūsų prašymų buvo, kad Panevėžyje būtų įkurta neįgaliųjų reikalų taryba, ko anksčiau nebuvo. Rugpjūtį jau bus patvirtinti tarybos nuostatai ir pati tarybos sudėtis, tad reikalai jau juda į priekį“, – džiaugiasi Irma.

Juda į priekį ir žmonių nuostatos, nors gal kiek lėtai, tačiau svarbiausia, kad pokyčiai vyksta, sako pašnekovė. Klausykite plačiau.

Laidų ciklo „Lygios galimybės – misija įmanoma” FM99 klausykite antradieniais 10:30 val., o pakartojimo ketvirtadieniais 14:30 val.

Radijo laidų ciklas parengtas kartu su „Lygių galimybių plėtros centru“. Laidų parengimą remia Aktyvių piliečių fondas, finansuojamas EEE finansinio mechanizmo lėšomis.

Kitos naujienos

Į FM99 Kalėdinių eglučių parką atkeliavo Girinukas – tai darželio „Girinukas“ pedagogių kūrinys.

Gruodžio 8 d., 16 val., Audiovizualiųjų menų centre vyks Redo Diržio paskaita-pokalbis „Dalykai, kurie nu...

Gruodžio 15 d. 18 val., Alytaus kultūros centras, Didžioji salė