Klausyti gyvai

08:00 - 10:40

Savaitgalio rytas

Iš Maskvos 36 laiškai ir vos du atsakymai – ką tai reiškia?

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Nauja Rusijos invazija į Ukrainą atrodo neišvengiama, galimai per artimiausias dienas – ir toliau sklinda signalai iš JAV. Maskva gali pasiųsti kariuomenę suklastotu pretekstu, dėl tariamų apšaudymų separatistų valdomose teritorijose, ketvirtadienį sakė prezidentas Joe Biden. JAV Valstybės sekretorius Antony Blinken netikėtai pasirodęs Jungtinėse Tautose išdėstė galimus suvaidintus Kremliaus žingsnius. Ir toliau pagrindinės naujienos iš JAV. Kokia Europos situacija ir rolė?

Europos saugumas, Rusijos grėsmė Ukrainai ir mums – pokalbis apie tai iš Europos Parlamento Strasbūre, švenčiant Vasario 16-ąją su europarlamentarais Juozu Oleku, Rasa Juknevičienė, Petras Auštrevičius.

Situacija Ukrainoje – žinios pastarosiomis dienomis labai prieštaringosnuo to, kad Rusija jau praktiškai puola, iki to, kad atitraukia pajėgas. Europa šios karo grėsmės akivaizdoje kaip niekada susivienijus ir pasiruošusi imtis veiksmų, sako europarlamentaras Juozas Olekas. 

„Įsiveržimo kaina būtų milžiniška ir Rusijos oligarchija, kuri supa Putiną, manau, negali priimti tų nuostolių, kurie gali būti susiję su ekoniominėmis sankcijomis, kurios paruoštos tiek ES, tiek JAV, Kanados, Jungtinėns Karalystės, todėl šiandien turim labai vieningą veikimą iš demokratinio pasaulio, ir tas manau stabdo intervenciją ir atgraso“, – sako Juozas Olekas. 

Dėl vieningo sankcijų „paruoštuko“, kuris iškart įsijungtų naujos atakos prieš Ukrainą atveju, J.Olekas sako, kad techniškai tam pasiruošta, o 27 šalių vadovų tarpe turėtų taip pat būti rastas pritarimas, nors Vengrija ar Lenkija ir gali turėti kiek kitokią nuomonę.

Rusijos prekyba su ES yra itin didelė, todėl ekonominės priemonės svarbios, ypač kai kalbama ne tik apie tieisoginę prekybą, bet ir Europos Komisijos pirmininkės Ursulos von der Layen paminėtas technologines priemones, kurios naudojamos Rusijos pramoneje ir yra labai svarbios kai kurių produktų gamybai. 

Nereikia pamiršti, kad tai nėra karas prieš Ukrainą, ar „Ukrainos krizė“, sako europarlamentarė Rasa Juknevičienė, tai yra ataka prieš visą ES. Vienas svarbiausių žingsnių – atsikratyti priklausomybės nuo rusiškų energetinių šaltinių, sako ji, ir suteikti Ukrainai europinės atminties perspektyvą.

Europa jau seniai atsisakė karo, kaip politikos metodo – EP nuskambėjusius žodžius primena europarlamentaras Petras Auštrevičius, europiečiai nesprendžia tarpusavio santykių grasinimais ir jėga. Nors propaganda ir dezinformacija kartais regis tampa kasdienybės dalimi, tačiau to negalima leisti.

„Negali būti, kad mes veikdami prieš save būsim stipresni, bet pamokos labai aiškios“, – sako P.Auštrevičius.

Vienas iš svarbiausių pasikeitusią situaciją ES parodančių dalykų – Europos Sąjungos reakcija į Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo laiškus – išsiuntęs 36 laiškus visoms ES ir NATO partnerėms, atsakymus jis gavo vos du – ES diplomatijos vadovo J.Borelio ir NATO generalinio sekretoriaus Jano Stoltenbergo.

„Taip ir turi būti, nes Kremlius ir Rusija visiškai prardo pasitikėjimą“, – sako europarlamentaras.

„Aš matau vieną svarbų sprendimą, prie kurio dar nesam visi panašiai pribrendę ir kas dar sukelia įtampų – žymiai aiškesnė ir konkretesnė europinė perspektyva Ukrainai, Ir ne tik – čia ir Moldova, ir Sakartvelas, dabar kiek stabtelėjęs, ir Vakarų Balkanų valstybės. Esam įstrigę šiame procese, kai kurios ES valstybės pavargę nuo plėtros. Yra kai kurkių dalykų su Vengrija, ar Lenkija, kur naujai įstoję šalys nenori laikytis sutartų taisyklių ir pasidaro problemų kėlėjai, bet nepaisant to, jei Ukraina nebus stipri, visai Europai nebus stiprybės“, – sako R.Juknevičienė, primindama, kad Ukrainoje ES vėliavų padėkos akcijoje nėra tiek, kiek norėtųsi.

„Europa stipri ne kariniuose dalykuose,  o savo gyvenimo būdo galia, europietiško, demokratinio, laisvo, su pagarba žmogui gyvenimo būdo, kokio nori žmonės, ar tai būtų Baltarusija ar Ukraina“, – sako europarlamentarė.

Visą diskusiją klausykite čia:

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas” dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos Parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...