Klausyti gyvai

17:00 - 18:00

Savaitgalio promenada

Išdalinti X-ojo tarptautinio teatrų festivalio apdovanojimai

Dosnus spalvingais teatriniais įvykiais lapkritis baigėsi nusileidus X – ojo jubiliejinio tarptautinio teatrų festivalio COM•MEDIA  uždangai ir apdovanojimų ceremonijoje nutiesus jungtis į žiūrovą.  

Jubiliejinio tarptautinio teatrų festivalio uždarymo vakaras prasidėjo festivalio pradžios istorija, kai Alytaus mieste atsirado festivalio spalvomis – rožine, mėlyna ir geltona –  pasipuošę manekenai. Vieną jų į salę įsinešė šmaikštusis vakaro vedėjas aktorius Vaidas Praspaliauskas. Bendraudamas su „kolege“, jis vardijo galimas jungtis: festivalis sujungia, kultūra sujungia, Alytus – kultūros sostinė sujungia… ir tuo pačiu tiesė į žiūrovų salę simboliškas baltas juosteles, sujungusias sceną su žmonėmis, skelbusiais festivalio laimėtojus.

„Visame festivalyje netrūko nežinomųjų, juk ir festivalis X (dešimtasis, tačiau x reiškia ir nežinomąjį). Nežiūrint gausybės tų nežinomųjų festivalis įvyko. Jo metu parodyta trys dešimtys spektaklių. Tuo labai džiaugiuosi“, – kalbėjo festivalio vadovė ir Alytaus miesto teatro direktorė Inesa Pilvelytė, dėkodama dalinį finansavimą skyrusiai  Lietuvos kultūros tarybai ir visiems prisidėjusiems prie festivalio įgyvendinimo.

Šių metų geriausieji

Konkursinę COM•MEDIA  programą šiemet vertino komisija, vadovaujama nepriklausomos teatro kritikės, teatrologės Ievos Tumanovičiūtės. Joje taip pat dirbo teatro ir kino režisierius Arvydas Kinderis, žurnalistai Saulė Pinkevičienė ir Liudas Ramanauskas bei teatro mylėtojai Rūta ir Oganes Arakėlian. FM99 studijoje pasakojo komisijos nariai.

„Esu dėkinga galėdama susipažinti su Alytaus miesto teatru, festivaliu COM•MEDIA ir teatro bendruomene. Man pasirodė, kad čia dirba „užsidegę“ ir idėjų turintys žmonės, tikrąja to žodžio prasme, kuriantys savo teatrą ir miestą. Žvelgiant į pagrindinę konkursinę festivalio COM•MEDIA programą, susidarė įspūdis, kad teatrai pasiūlė ne stipriausius savo spektaklius, todėl galėjome tarsi „pabraidžioti seklumoje“.

X tarptautinio teatrų festivalio COM•MEDIA komisijos pirmininkė, teatrologė, teatro kritikė Ieva Tumanovičiūtė 👏✨

Matėme eklektišką spektaklių rinkinį iš įvairiais metais sukurtų, skirtingos meninės kokybės darbų. Manau, kad festivalio galimybės ir ambicijos yra daug didesnės nei kai kurių teatrų pasiūlyti darbai. Bet tarp jų, žinoma, buvo įsimintinų ir vertingų kūrinių. Juos labai vieningai išskyrė apdovanojimų komisija, nes šį kartą nominantai ir laureatai buvo gana akivaizdūs“, – kalbėjo komisijos pirmininkė I. Tumanovičiūtė.

Aleksandr Špilevoj

Geriausiu spektakliu komisijos sprendimu šiemet tapo režisieriaus Aleksandr Špilevoj spektaklis  „Irano konferencija“, sukurtas  Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre.

Atsiimdamas apdovanojimą režisierius teigė, jog šioje scenoje turėtų stovėti ne tik jis bet ir visi spektaklio aktoriai ir bendrakūrėjai: „Linkiu tolimesnio vystymosi visam festivaliui ir visam Alytui“, – kalbėjo A. Špilevoj.

Geriausia aktore Andra Kavaliauskaitė

Geriausios aktorės vardas už  Princesės Ivonos vaidmenį spektaklyje „Ivona, Burgundijos princesė“ (rež.  Szabo K. Istvan) skirtas Alytaus miesto teatro aktorei Andrai Kavaliauskaitei.  

„Yra netikėta, bet labai džiaugiuosi už Ivoną, nes daugiau kaip pusantros valandos vaidindama būnu tyloje. Buvo didžiulė dovana vaidmenyje neturėti nė vieno įžodinto žodžio, bet turėti tą, kurį, pasirodo, žiūrovas išgirsta“.

X tarptautinio teatrų festivalio COM•MEDIA uždarymo akimirkos ✨
Geriausias režisierius – STAS ZHYRKOV už spektaklį „Ar mylėjai mane, tėti?“ (Ukraina) 👏

Du apdovanojimai iškeliavo į Ukrainos „Golden Gate“ teatrą. Geriausio režisieriaus vardą pelnė jaunosios kartos Ukrainos režisierius, Alytaus miesto teatre pastatęs spektaklį „Marytė“,  Stas Zhyrkov už spektaklį „Ar mylėjai mane, tėti?“. Geriausio aktoriaus apdovanojimu už Aleksandro vaidmenį šiame spektaklyje įvertintas aktorius Romanas Jasinovskis.

Užsienio svečiai atsiųstuose vaizdo linkėjimuose dėkojo už puikų priėmimą ir įvertinimą bei nuostabų sutikimą ir laiką Alytuje.

Daugiausia publikos balsų sulaukė režisieriaus Manto Vaitiekūno sukurtas spektaklis „Ką/Stingas“,  kurį į festivalį atvežė Vilniaus Valstybinis mažasis teatras.

Festivalio metu įteikti apdovanojimai geriausiems vaikų ir jaunimo programų spektakliams, kuriuos išrinko specialios vaikų ir jaunimo komisijos.

Geriausias COM•@ spektaklis – „Labaiteatras“ spektaklis „Siaubo pasakos“ (rež. Agnė Sunklodaitė)👏✨

Geriausiu vaikų programos COM@ spektakliu išrinktas  „Labaiteatro“ spektaklis „Siaubo pasakos“ (rež. Agnė Sunklodaitė).  Atsiimdama apdovanojimą režisierė pasidžiaugė puikiu debiutu ir pasidalijo mintimis, jog teatrui buvo labai svarbu neišgąsdinti jaunosios komisijos (…), tačiau, anot jos, „kai vienas komisijos narys pasakė: „buvo taip baisu, kad man batas atsirišo“, o kita – „tai buvo taip krypi krypi krypi…“,  mes važiuodami galvojome, ar tai buvo komplimentas, ar priekaištas. Apdovanojimas reiškia – tai buvo komplimentas, – šypsojosi A. Sunklodaitė.

Ypatingo dėmesio šiemet sulaukė teatrinių įvykių sesija COM•MOON•A. Įvairialypė programa ir įtraukianti atmosfera neliko nepastebėta ir teatro profesionalų.  

„Šiemet stipriausia man pasirodė festivalio COM•MEDIA nakties COM•MOON•A programa dėl scenos meno įvairovės: šiuolaikinio šokio, šiuolaikinio cirko, dramos teatro, poezijos skaitymų, koncerto, Lietuvos ir užsienio kūrėjų darbų pristatymo bei jaunimo bendruomenės būrimo. Tą naktį teatre buvo itin šiuolaikiška ir jaunatviška nuotaika. Toks man pasirodė ir teatras“, – kalbėjo teatrologė I. Tumanovičiūtė.

Geriausias COM•MOON•A spektaklis – Kauno šokio teatro AURA spektaklis „Deginanti trintis“

Geriausio COM•MOON•A spektaklio apdovanojimas, jaunimo komisijos sprendimu,  iškeliavo į Kauno šokio teatrą „Aura“, į naktį atvežusį choreografo Brandon Lagaert spektaklį  „Deginanti trintis“.

Festivalio nugalėtojams įteikti autoriniai menininko Audriaus Janušonio darbai – festivalio simbolis – cilindrai ir rėmėjų dovanos.

Šiemet pirmą kartą gyvai surengtas II respublikinis teatrinio plakato konkursas. Iš 18 pateiktų darbų, komisija, kurioje dirbo dailininkai, grafinio dizaino atstovai Arūnas Vaitkus, Neringa Keršulytė, Vaidilutė Gailienė, Gintarė Markevičienė, Gabrielė Venckutė, geriausiu plakatu išrinko  Evaldo Ivanausko sukurtą plakatą spektakliui „Tie metai“ (rež. Jonas Vaitkus, Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatras)

Neatskiriama festivalio dalis – respublikinis dramaturgų konkursas. Septintus metus vykstančioje žodžio šventėje geriausių pjesių teatralizuotus skaitymus kūrė Alytaus miesto teatro aktoriai. Iš 20 kūrinių, komisija, kurioje dirbo dramaturgas, eseistas Herkus Kunčius, teatrologė Ingrida Ragelskienė, režisierius Albertas Vidžiūnas, išrinko pjeses nugalėtojas:  pirmąja vieta įvertinta Vaidoto Žitkaus pjesė „Be komentarų arba VšĮ Nokoments“, antroji vieta skirta Remigijaus Baltrušaičio pjesei „Moteris su praeitim“,  trečią vietą užėmė Virgilijaus Veršulio pjesė „Svarbiausioji repeticija“.  Nugalėtojams įteikti prizai ir piniginės premijos.

Po teatralizuotų skaitymų savo nuomonę išsakė žiūrovai ir publikos prizas už pjesę pjesei „Moteris su praeitim“  iškeliavo į Remigijaus Baltrušaičio rankas.

Foto © Miško Motė

                                                                                      Mes jūsų labai pasiilgom

                                                                                             Alytaus miesto teatras

Kitos naujienos

Šįvakar visi keliai – į Rotušės aikštę. Vakaro tamsa apgaubta Dzūkijos sostinė 20 val. miestelėnu...

Sostinėje kai kurie daugiabučiai jau šildosi. Kaip Alytuje? Kiek kainuos šildymas ir ar jau verta jungti,...

Šį sekmadienį Pasaulinės gyvūnų globos dienos minėjimas Alytuje.

Po dviejų skaudžių pralaimėjimų DFK "Dainava" bandys grįžti į pergalių kelią Alytaus miesto stadi...