Klausyti gyvai

09:00 - 10:00

Ryto programa „Geros dienos!“

Jeigu jūs laimingas tik tuomet, kai laimingi kiti, reiškia jūs… Ne visai sveikas

Prenumeruokite ir klausykite mūsų laidos tinklalaidžių platformose: Apple podcasts | Spotify | Google podcasts | RSS|Breaker| Castbox |Overcast | Pocket Casts | RadioPublic

Ar kada nors susimąstėte, kas slepiasi po šventeiviškos aukos, persekiojančios motinos ar patikimo gelbėtojo kauke? Juk susiduriame su situacijomis, kai reikia padėti artimajam, pagailėti, gal truputį pabarti ar nusileisti jam. STOP! Čia ir stabtelime. Padėti, pagailėti, nusileisti – tai, žinoma gerai, bet atidžiau pasižiūrėkite į save ir įsitikinkite, ar nepradėjote gyventi svetimo gyvenimo. Jeigu taip nutiko, pripažinkite, jog esate kopriklausomi ir tai bus pirmas žingsnis į sveikimą ir savo gyvenimo atgavimą.

Pasak psichologės Romaldos Stasionienės, netiesioginė priklausomybė — tai savo individualybės, asmenybės praradimo sutrikimas, kai priklausomybe sergančių asmenų šeimos nariai tarsi suserga „emociškai“. Artimieji tampa priklausomais nuo alkoholiko ar narkomano lygiai taip pat, kaip jis priklauso nuo svaigalų. Ir kuo ilgiau tai tęsiasi, tuo labiau priklausomais tampa šeimos nariai.

Romalda Stasionienė

Kadangi su priklausomu asmeniu juos sieja stiprus emocinis ryšys, todėl juos įtakoja priklausomybę turinčio artimo žmogaus elgesys. Artimuosius apima nenumaldomas noras kontroliuoti priklausomo žmogaus elgesį. Tokiu būdu artimieji, turintys kopriklausomybę, gali valdyti savo emocinę būseną. Kopriklausomas žmogus praranda jausmų, mąstymo ar elgesio  laisvę. Visos mintys, susiję su priklausomu artimuoju: „parėjo – neparėjo, koks parėjo, ką veikia, ką turi kišenėse, pavogė- nepavogė, su kuo susitinka?“ Ko priklausomas žmogus pradeda gyventi kito žmogaus gyvenimą, besirūpindamas juo, pamiršta save. Pagrindinis pagalbos šiems nariams tikslas – rasti pusiausvyrą tarp priklausomybės ir autonomijos.

Žmogus, sergantis priklausomybe, suburia aplink save tokius, kurie jam padeda vartoti narkotikus, alkoholį ar tęsti kitą priklausomą elgesį. Kiekvieno šeimos nario gyvenimo turinys ir kokybė tampa vis labiau priklausomi nuo priklausomybės liga sergančio žmogaus, būsenos. Jeigu jam gera, ir šeimai gera. Jei jis blogai jaučiasi, blogai jaučiasi ir šeima. Jeigu jis agresyvus, šeima stengiasi prisitaikyti prie jo elgesio.  Kad tik jo neišprovokuoti. Ir kuo labiau šeima derinasi prie jo, tuo labiau stiprėja žmogaus priklausomybė.

Šeimos nariai turi suvokti, kad jiems reikia turėti savo gyvenimą ir leisti kitiems, tarp jų priklausomam šeimos nariui, turėti savąjį. Jie turi suprasti, kad sergančio priklausomybe žmogaus išgelbėti negalima, jei jis pats nenori gelbėtis.

Priklausomybe sergančiųjų šeimose artimus santykius pakeičia manipuliacijos ir žaidimai. Galima įvardyti vaidmenis, kurių imasi netiesiogiai priklausomas (kopriklausomas) žmogus, siekdamas kontroliuoti:

Persekiotojas (Kaltintojas)  kelia skandalus, skaito moralus, aiškina, kaip gyvent, kaltina, reikalauja, baudžia, atima, slepia alkoholį, išvaiko sugėrovus, grasina palikti, iškviesti policiją, išvežti į psichiatrinę ir pan. 

Tuomet priklausomas gauna svarią priežastį atkeršyti. Jei pavyksta sukelti kaltės jausmą, tuomet priklausomas gali stengtis nuslėpti savo vartojimą, meluoja, išsisukinėja, negrįžta. Taip dar labiau komplikuojasi santykiai, o netiesiogiai priklausomas dar labiau stengiasi kontroliuoti. Užsiima seklio darbu. Telkia pajėgas, stengiasi įtraukti kitus šeimos narius į kontroliavimą

Auka kenčia skriaudas, smurtą, leidžiasi išnaudojamas, demonstruoja bejėgiškumą, skundžiasi, bet nieko nesiima nei tam, kad savo gyvenimą pakeisti, išsivaduoti iš destruktyvių santykių, nei, kad realiai padėti priklausomam.

Gelbėtojas stengiasi padėti aukai, nurengia, paguldo, kai šis „be plionkės“, išvimdo jį, slaugo, kai bloga, abstinencijos periodu, sprendžia jo problemas, gelbėja nuo pasekmių, išmoka skolas, traukia iš sudėtingų situacijų, saugo paslaptį, meluoja kitiems. Tai leidžia artimajam jaustis reikšmingu. Kas gi, jei ne aš juo pasirūpins.  

Tai sudaro sąlygas sėkmingai vartoti alkoholį, kitas psichiką veikiančias medžiagas ir  išvengti atsakomybės, nepatirti pasekmių. Priklausomybė sunkėja.

Priklausomų ir netiesioginės priklausomybės pažeistų žmonių vaidmenys nuolat kartojasi. Gali keistis „dekoracijos“, aplinkybės, tačiau scenarijus ir vaidmenys tie patys.

Kiek netiesioginė priklausomybė paveikia šeimos narius priklauso nuo keleto veiksnių, apie, kuriuos išgirsite išklausę laidos „Papasakok man“ įrašą, taip pat sužinosite, kokie požymiai būdingi tiek priklausomiems, tiek netiesiogiai priklausomiems žmonėms, nustebsite, jie beveik vienodi. 

Romalda Stasionienė

„Papasakok man” laida dalinai finansuojama Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo.

Kitos naujienos

Kikbokso entuziastai ir sporto gerbėjai jau laukia įspūdingo įvykio, kuris kels aistras ir adrena...

Bus apribotas eismas. Balandžio 28 d. Alytuje organizuojama futbolo klubo „Dainava“ gerbėjų eisena. Todėl...

Šiandien vyko konkursas Šv. Benedikto gimnazijos direktoriaus pareigoms užimti, praneša Alytaus miesto sa...