Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Jubiliejų švenčiantis festivalis „Bliuzo naktys“

 „Bliuzo naktys“ pirmąjį liepos savaitgalį prie Lūksto ežero suburs žmones su polėkiu. Liepos 6-ąją tai išsiverš aikštėje prie Ąžuolo, kur gimsta legendos. Antrosios festivalio dienos rytą čia susibūrusius išjudins bliuzo šokiai, o vėliau Ąžuolo scenoje pasirodys turintys ką pasakyti atlikėjai.

„Bliuzo naktų“ lokacija, festivalio senbūvių vadinama tiesiog „prie Ąžuolo“, turi specifinę trauką. „Ten apsistoję žmonės kitąsyk net nebeateina prie didžiosios scenos. Sako, mums čia taip gera“, – pasakoja festivalio organizatorius Algirdas Barniškis-Blėka. Jo paties kuriama muzikos ir pokalbių improvizacija „Jam‘as ant bliuzo suoliuko“ liepos 6-ąją prie Ąžuolo suskambės gyvai.

Koks jausmas ten būti, pagaliau galės patirti gitaristas ir muzikos prodiuseris Viktoras Diawara-Vee. Šiame festivalyje jis dar negrojo, bet liepos 6 d. atliks projekto „Afrodelic“ programą. „Prieš porą metų derinome pasirodymą su „Afrodelic“, bet buvome ką tik išleidę albumą ir tą vasarą intensyviai koncertavome užsienyje. Užtat džiaugiuosi, kad dabar pagaliau pavyks pagroti „Bliuzo naktyse“, – sako Vee.

„Afrodelic“ debiutinis albumas „Dusunkun Hakili“, išleistas 2022 m. birželį, pagerbia Viktoro šviesaus atminimo tėvą, žinomą Malio rašytoją ir poetą Gaoussou Diawara. Didžioji dalis albumo kūrinių buvo įrašyti Bamake su vietiniais muzikantais ir dainininkais, o vėliau visa tai įgavo elektroninio skambesio Diawaros studijoje Vilniuje. Dabar Malio muziką Vee atsiveš į Varnius ir prie Ąžuolo sukurs ypatingą atmosferą.

Muzikantas sako, kad festivaliai yra jo kraujyje: nuo 1994 metų V. Diawara net 12 kartų lankėsi garsiajame Vokietijos „Rock am Ring“, yra apvažiavęs daugelį Lietuvos festivalių. „Kadangi esu iš tų, kuriems išskirtinės prabangos nereikia, pats festivalio žanras – gamta, muzika, palapinė – man yra artimas. Tiesa, palapinės įprastai net nepasistatau – kažkas pakviečia prisijungti, o ten – gitaros, rytas“, – juokiasi V. Diawara.

Prie Ąžuolo jis galės susitikti su gerai pažįstama Vilniaus kompanija, – į „Bliuzo naktis“ sugrįžta repo improvizacijos dievai „Freestarz“: Rokas Grajauskas-Jama, Aleksandras Kovganko-Sania ir Artūras Matkevičius-DJ Mamania.

„Mums patiems „Bliuzo naktys“ – savotiška tradicija, nes būtent „Bliuzo naktyse“ mes pirmą kartą sugrojome po „Freestarz“ pavadinimu, – pasakoja Sania. – Kasmet ir grįžtame išjudinti kiek kitokios auditorijos, kuri noriai jungiasi į repo improvizacijos sūkurį. Per savo pasirodymus mes grįžtame prie šaknų ir muzikaliai, nes bliuzas yra vienas iš repo protėvių, ir būtent „Bliuzo naktyse“ jūs galite išgirsti repo „freestyle“ ant bliuzo instrumentalo.“

Prie seno Ąžuolo taip pat bus galima pasiklausyti „Vaiva’s blues“. Po šiuo vardu susipina ilgametė, tarptautinė Lietuvos bliuzo veteranų – Arvydo Meškos, Andriaus Afinogenovo-Afio ir Aleksandro Belkino patirtis bei jaunosios kartos bliuzistų atstovės Vaivos Gudaitytės balso ir ukulėlės jausmingumas. Šis bendras projektas į Ąžuolo sceną atneš modernaus bliuzo skambesį, kuris sužadins prisiminimus ir seniesiems bliuzo mėgėjams.

Prie Ąžuolo festivaliautojus pasitiks ir pašėlęs „Mood Sellers“ kolektyvas, kuris tradiciškai suburs linksmą procesiją ir pučiamųjų ritmu visus nusives iki didžiosios scenos. Ten liepos 6-ąją bus giedamas Lietuvos himnas, taip pat skambės nemarusis „Bliuzo naktų“ himnas, vyks tarptautinių žvaigždžių pasirodymai. Kiti festivalio vardai ir bilietai – bliuzonaktys.lt.

Hipnotizuojanti žvaigždė iš Kalifornijos, dukart „Grammy“ nominantas Earlas Thomas visų pirma išgarsėjo kaip pašėlusiai talentingas dainų autorius: jo parašytus kūrinius rinkosi seras Tomas Jonesas („Git Me Some“), Etta James („I Sing The Blues“), Solomonas Burke („What I‘ve Got To Do“, „Baby Please Don’t Cry”) ir daugelis kitų.

„Bliuzo naktyse“ Earl T. Bridgemanas koncertavo 2016-aisiais, kai pasaulis dar neįsivaizdavo, kad kada nors galėtų nusileisti pandeminės žaliuzės. Vėliau visiems prireikė laiko išmokti „festivaliauti“ iš naujo, tačiau laisvos dvasios „Bliuzo naktų“ festivalio publika pirmąjį liepos savaitgalį parodys, kad niekada nepamiršo, kaip nuoširdžiai galima džiaugtis kiekviena diena. E. Thomas sako, kad Lietuva įstrigo jo širdyje ir dabar jaučiasi taip, lyg po ilgo išsiskyrimo grįžtų pas artimiausius žmones.

„Kai galvoju apie „Bliuzo naktis“, grįžta maloniausi prisiminimai. Tai buvo pats geriausias festivalis, kokiame esu grojęs ir jaučiuosi ypatingai pagerbtas, nes dabar esu pakviestas pasirodyti jo 30-mečio jubiliejuje! Be to, niekada nepamiršiu jausmo, kai dėka savo pasirodymo šiame festivalyje buvau pavadintas „bliuzo pasaulio Freddie Mercury“. Tai – garbingiausias komplimentas per visą mano karjerą, – sako E. Thomas. – Anąsyk Varniuose susiradau puikių naujų draugų ir tikiuosi užmegzti dar ne vieną draugystę šią vasarą. Grosiu su „Latvian Blues Band“, kurie yra tiesiog fantastiški! Kai pirmąsyk juos išvydau, pasakiau sau: norėčiau pagroti kartu su šia kompanija, ir dabar tai įvyks – mes ruošiame labai gerą šou!“

Jubiliejinės „Bliuzo naktys“ skelbia dar daugiau vardų, kurie liepos 5-6 dienomis gros festivalyje ir džiugins susirinkusius Lūksto ežero pakrantėje. „Nėra daug tokių festivalių, kurie gyvuotų tris dešimtmečius. Pasijutome labai pagerbti, kai mus pakvietė dalyvauti tokioje ypatingoje šventėje“, sako charizmatiškas grupės „Poliarizuoti stiklai“ lyderis Šarūnas Mačiulis-Šnai.

Jausmingi, lyriški, o kartu – linksmi ir pašėlę „Poliarizuoti stiklai“ susikūrė 1986-aisiais: dar po poros metų jie patys švęs veiklos 40-metį. Per tą laiką grupė ne kartą grojo „Bliuzo naktyse“. „Pirmuosius 10 festivalių grodavome kone kasmet, bet taip jau sutapdavo, kad po savo pasirodymo turėdavome lėkti į kitą koncertą. Na, tokia muzikanto dalia, – sako Š. Mačiulis. – Tačiau kai „Bliuzo naktys“ šventė 25-metį, mes specialiai subūrėme bliuzo orkestrą. Ir tada jau aš likau nakvoti festivalyje ir leidau laiką pagal pilną programą: pagavo mane gerbėjai, nusitempė į palapinę, turėjo gitarą… Jei tada scenoje padainavau gal penkias dainas, tai palapinių miestelyje po to teko dainuoti kokias tris valandas.“

„Poliarizuotų stiklų“ lyderis sako, kad vos atvykęs į Varnius, pajunti festivalio aurą. „Ten tvyro ypatinga atmosfera. „Bliuzo naktys“ – artimiausias Woodstocko variantas su lietuvišku prieskoniu. Žinoma, ten visą naktį ūžia palapinių miestelis, na, ir muzikantai užkulisiuose turi džiaugsmo susėsti, pasikalbėti, paragauti paties organizatoriaus Blėkos verdamo chilli con carne troškinio. Labai skanu, tarp kitko, labai“, – pasakoja Šarūnas.

Jam visuomet įdomu išgirsti ir tai, kas vyksta scenoje, pasiklausyti užsieniečių žvaigždžių. „Įdomu, taip sakant, pasilyginti, – šypsosi Š. Mačiulis. – Bet juos ne tik scenoje matome – tenka ir pasišnekėti. Visada labai geri įspūdžiai, juo labiau, kad tie atvykę žvaigždūnai, „Grammy“ nominantai, aukščiausios prabos muzikantai, pasirodo, visiškai paprasti žmonės. Niekuomet neteko pastebėti, kad kas nors riestų nosį. Jie labai noriai bendrauja, juk gyvena ta pačia muzika. „Bliuzo naktyse“ ypač aiškiai matai, kaip žmonės džiaugiasi gyvenimu ir ta muzika, tada tiesiog imi pavyzdį, kaip reikia savo gyvenimą organizuoti, kad jis teiktų maksimalų malonumą.“

Liepos 5-osios vakarą „Poliarizuoti stiklai“, pasak vokalisto, ruošia paletę savo geriausių hitų, pirmenybę teikdami arčiausiai bliuzo skambančioms dainoms. „Bet ir mūsų titulinis hitas „Poliarizuoti stiklai“ yra visiškas bliuzas. O ten – festivalyje, prie ežero, po atviru dangumi, skambant gitaroms, viskas automatiškai virsta bliuzu“, – sako Š. Mačiulis.

„Poliarizuoti stiklai“, derindami bliuzo, roko ir folkloro elementus, per pastaruosius dešimtmečius įkvėpė daugybę jaunų grupių ir atlikėjų savo kūrybiškumu, originalumu, energija ir atsidavimu muzikai. Jaunosios kartos atlikėjai taip pat su malonumu atvyksta į „Bliuzo naktis“.

Šių metų festivalyje pasirodys Džiugas Širvys, kurį daugelis pažįsta kaip grupės „jauti“ vokalistą, bet 2022 m. jis pradėjo solinę karjerą. Išleidęs du albumus – „Pastorių vaikai” ir „Tarp Eilučių”, atlikėjas augina savo klausytojų ratą ir neapsiriboja vienu muzikiniu stiliumi. Dinamiško skambesio albumuose girdima 70-ųjų įtaka, populiarioji muzika kūriniuose subtiliai derinama su kantri ir alternatyvos žanrais. Itin asmeniškuose kūriniuose atsiskleidžia dar nematyta matematinio roko grupės „jautì“ vokalisto pusė. 

Taip pat jubiliejiniame festivalyje pasirodys „Kedrostubùras” – jūros bangų ir lietuviškų miškų įkvėpta būtybė ir tuo pačiu reiškinys, savo harmoningu siautuliu, žodžių pinklėmis bei spalvomis tirštu skambesiu beskinantis kelią tarpžanriškumui ir kruopščiai sudėliotam chaosui lietuviškos muzikos industrijoje.

Rokas Kašėta FM99 studijoje

Į festivalio sceną žengs ir unikaliu stiliumi hipnotizuojantis muzikantas iš Varėnos rajono – dzūkodelikos žanro pradininkas, multiinstrumentalistas Rokas Kašėta su grupe.

Dzūkodelika – tai moderni muzikinė kūryba dzūkų tarme, dzūkiška pasaulio muzika. Roko idėja ir siekis – nutiesti tiltą tarp šios tarmės ir šiuolaikinių muzikinės raiškos formų, taip siekiant tarmei suteikti naują gyvenimą.

Šventės nepraleis grupė „Sirupas“. „Esame nuo jūros kilusių vaikinų grupė, kuri savo bangomis neša klausytojus per neįtikėtinus garsų vandenynus“, – sako jie. Įkvėpta vėjų ir vandenų grupė sukuria unikalų muzikinį siužetą, kuriame subtiliai susipina roko, bliuzo, funko bei džiazo paslaptys. Kiekvienas akordas skamba kaip ramybės gūsis, audringos jūros paslaptys ir laisvės pojūtis.

Laisvų sielų festivalis „Bliuzo naktys“ Varniuose, prie Lūksto ežero vyks liepos 5, 6 dienomis. Bilietai laukia festivalio puslapyje – bliuzonaktys.lt.

 Nuotaikingą patikrinimą, ar jau visi turi jubiliejinių „Bliuzo naktų“ bilietus, ąnadien surengė pats Š. Mačiulis: „Poliarizuotų stiklų“ legenda juoko dėlei virto bilietų kontrolieriumi ir, įlipęs į sostinės gatvėmis kursuojantį festivalio ženklais margintą troleibusą, prašė keleivių juos parodyti. „Nepamirškite palapinės ir piniginės“, – 30 metų gyvuojantį „Bliuzo naktų“ šūkį keleiviams priminė scenos žvaigždė, kartu linkėdamas atsivežti ir gerą nuotaiką. Ar „kontrolierius“ aptiko važiavusius „zuikiu“, jau netrukus bus galima pamatyti festivalio socialinių tinklų filmuke.

Parašykite komentarą

Užpildykite laukelį

Kitos naujienos

Laidoje „Darau verslą“ kalbėjomės su alytiškiais, sveikų užkandžių „Longevies“ gamintojais Audra ...

Kino stovykla jaunimui „24 per sekundę“ suteiks galimybę toliau gilintis į kino kūrimo procesus s...

„Ši daina – lyg nauja kryptis mano muzikoje, kur išbandau kitokį skambesį. Grįžtu į 80-tuosius, kurie man...

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ tradiciškai sugrįžta vasaroti į Alytų. Liepos 15–21 d....