Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

Kalbėdamos apie smurtą moterys „neneša šiukšlių iš namų“

Kas trečia moteris Lietuvoje bei kitose Europos šalyse nukenčia nuo artimų santykių šeimoje. Lietuvoje veikia apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas, tačiau smurtas mūsų šalyje labai dažnas reiškinys. 2014 metais Lietuvoje gauta virš 20 000 pranešimų apie smurtinius santykius šeimose, ir daugiau kaip 90 proc. nukenčia moterys – nuo sutuoktinio, sugyventinio. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai nukenčia nuo savo vaikų ar artimo giminaičio.

Pareiškimai policijos komisariate vis dėlto realios situacijos neatspindi, nes vis dar yra moterų, kurios vengia pranešti apie smurtautojus ir neieško pagalbos. Kaip sako asociacijos Kauno moterų draugija psichologė- konsultantė Kristina Navickienė: „Ne visos moterys kviečia policiją katik patyrusios smurtą, dažniausiai tik po trečio ar ketvirto karto išdrįsta kreiptis į policiją. Visų pirma jos netiki, kad joms gali kas nors padėti, taip pat jos mano kad iškviesta policija situacijos neišspręs ir smurtautojui atleidžia, nes nenori kad jis būtų suimtas.“ Moterys dažnai kaltina save dėl to, kad patyrė smurtą ir nesulaukia palaikymo iš savo artimųjų. Tačiau neturi būti jokios tolerancijos smurtui.

smurtaslina
Šiuo metu Lietuvoje yra 16 specializuotų centrų, kuriose nemokamai konsultuojamos nukentėjusios nuo smurto moterys.

Jeigu moteris apsisprendžia palikti smurtaujantį vyrą, atsiduria tokioje situacijoje, jog nesugeba išspręsti ekonominių dalykų ir yra susieta stipriais emociniais ryšiais. Kristina Navickienė pažymi: „Dažnai vyras yra šeimos išlaikytojas, draudžia moteriai kur nors išeiti, turėti draugių. Paverčia ją bejėge ir pati moteris netiki savo jėgomis, įsikalba sau bejėgiškumą ir mano, jog be vyro nieko nepasieks.“ Tai kontrolės mechanizmas, kurio metu vyras prieš moterį naudoja psichologinį smurtą. Tačiau psichologinis smurtas yra gerokai mažiau pastebimas ir moterys vengia kreiptis į specialistus: „Moterys jaučia, kad prieš jas naudojamas psichologinis smurtas, tačiau mano, jog negalės jo įrodyti. Patyrusioms bet kokį smurtą reikėtų nebijoti apie tai kalbėti ir ieškoti pagalbos. Šiuo metu Lietuvoje yra 16 specializuotų centrų, kuriose nemokamai konsultuojamos nukentėjusios moterys. Joms sudaromas planas, kokių priemonių turėtų imtis jog išvengtų smurto, teigia Kristina Navickienė“. Pašnekovę kalbino Vida Grišmanauskienė.

Smurtą patiriančios moterys dažniausiai yra vidutinio amžiaus 30-50 metų amžiaus, jaunesnės kartos atstovės – gerokai mažiau toleruoja smurtą ir drąsiau smurtautoją palieka. Visuomenės požiūrio keitimas, keičia ir situaciją, o prevencija čia vaidina itin didelį vaidmenį. Smurtas yra nusikaltimas, jis turi būti baudžiamas.

Laida sukurta bendradarbiaujant su Lygių galimybių plėtros centru.

Kitos naujienos

„Aly­tus bas­ket­ball“ - tokiu vardu krepšinis grįžta į Alytų. Artimiausiame sezone alytiškiai va...

Elektrinis paspirtukas – jau daugelio pamėgta ekologiška transporto priemonė. Nors įvairios platformos su...

Liudas Ramanauskas laidoje „Stambiu planu“ kalbėjosi su žurnalistu Romu Sadausku. Pašnekovai apta...

Radijo stotyje FM99 svečiavosi Alytaus profesinio rengimo centro direktorius Vytautas Zubras. Paš...