Klausyti gyvai

15:00 - 16:00

Dienos kaleidoskopas

„Karo pabėgėlių psichologinė būklė kinta, iš tikėjimo ir vilties jau kartais ir į neviltį“

Kaip veikia humanitarinė pagalba Lietuvoje? Kaip pabėgėliai jaučiasi atvykę į Lietuvą? Nevyriausybinių organizacijų svarba teikiant humanitarinę pagalba Lietuvoje itin atsiskleidė karo Ukrainoje metu. Apie tai FM99 pokalbis su Raudonojo Kryžiaus atstove Luka Lesauskaite.

Pastaraisiais metais pabėgėlių skaičius Lietuvoje akivaizdžiai išaugo, o su skaičiaus augimu pasikeitė ir požiūris į pagalbos teikimą.
„Didžioji banga prasidėjo pernai liepą, kai prasidėjo didieji srautai. Iki tol Raudonasis Kryžius su migracija ir integracija tutėjo daugiau negu 25 metų patirtį, bet Lietuvoje tie skaičiai būdavo iki kelių šimtų per metus – iš Baltarusijos, Afganistano, Irako, Šri Lankos. Bet pernai metų vasarą srautas išaugo taip, kad niekas nebuvo pasiruošę ir neplanavom, ir pagalbos principas pradėjo keistis. Teko čia ir dabar teikti humanitarinę pagalbą žmonėms, kurie atvyko, kaip stovi, kuriems reikia ir vandens, ir užsikloti, ir pavalgyti, ir higienos priemonių,“ – apie iššūkius pasakojo L.Lesauskaitė.

Karo Ukrainoje pradžioje pagalba ukrainiečiams buvo teikiama praktiškai tik nevyriausybinio sektoriaus, nors signalai, kad gali kilti karas, buvo, o patirtis su migrantais buvo įgyta dar vasarą, kuomet plūstelėjo atvykėliai per Baltarusijos sieną.
„Daugiau negu mėnesį iš esmės tik nevyriausybinis sektorius ir padėjo ukrainiečiams, finansiškai ir visaip kitaip, nes valstybei įsijungti užtrunka, visokie viešieji pirkimai, ilgas biurokratinis procesas, tai tikrai galim drąsiai pasakyti, kad mėnesį, ar šiek tiek daugiau, iš esmės, padėjo nevyriausybinis sektorius ir visuomenės skirta finansinė parama ir savanoriai.“ – sako Luka.

Luka Lesauskaitė

Kai į Lietuvą bėgdami nuo karo pradėjo atvykti ukrainiečiai, veiklos planas jau buvo.
„Jau turėjom patirtį iš vasaros, tad pradėjom kalbėti ir galvoti apie rezervą, apie tai, kad reikės savanorių, apie tai, kaip veiksim. Pas mus organizacijoje susikūrė operacijų centra. Nuo pirmų dienų pradėjome užkūrinėti lėšų rinkimų kampaniją, su kitomis organizacijomis pasidalinome sritimis“, – pasakojo pašnekovė.

Jeigu karo pradžioje atvykstantys ukrainiečiai gyveno viltimi tuoj pat sugrįžti namo, tai dabar nuotaikos keičiasi.
“Karo pabėgėlių psichologinė būklė irgi kinta, iš tikėjimo ir vilties jau kartais ir į neviltį”, – pasakoja L.Lesauskaitė.

Apie pagalbą pabėgėliams Lietuvoje klausykite FM99 pokalbį su Raudonojo Kryžiaus atstove Luka Lesauskaite.

Kitos naujienos

Kviečiame pasiklausyti pokalbio su Alytaus kraštotyros muziejaus muziejininke, edukatore Gita Jak...

Artėjantis didžiausias Lietuvoje džiazo festivalis „Kaunas Jazz“ paskutinį balandžio savaitgalį pakvies ž...

Šiandien taryba neleido formuoti priešmokyklinukų septyniems darželiams. Priešmokyklinės klasės keliamos ...

Vieninteliame profesionaliame dramos teatre Pietų Lietuvoje – Alytaus miesto teatre – pagerbti me...