Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Kas bendro tarp Lietuvos ir Elzaso? Ne taip jau mažai, įskaitant virtuvę

Philippe`as Edelis Lietuvą „atrado“ dar sovietmečiu ir nepametė iki šiol. Įspūdį darė ne tik istorija, kovos dėl laisvės. Patiko net maistas, kuris primena gimtojo Elzaso virtuvę. 

Užgimė ne tik Elzaso – Lietuvos asociacija (L.Association Alsace- Lituanie), žurnalas „Lietuviški sąsiuviniai“ („Cahiers lituaniens“), bet ir šeima su lietuve Liudmila.

Philippe Edel

„Cahiers lituaniens“ žurnaluose, kaip sako pats Ph.Edelis, ne naujienos – tai informacija  norintiems lįsti „giliau“ į šalies kultūros, istorijos pažinimą. 

Cahiers lituaniens

Kas sužavėjo Philippe`ą Edel’į Lietuvoje ir lietuviuose ir kur tai nuvedė – pokalbis su juo ir žmona Liudmila. Su Ph. ir L. Edeliais kalbamės taip pat istorinėje Strasbūro vietoje – šalia Église Saint Pierre le Jeune, kur yra garsioji freska su Lietuvos atvaizdu – viduramžių nežinomo autoriaus kūrinys, kuriame tarp kitų krikščioniškų Europos šalių žygiuoja ir Lietuva.

Prie pat bažnyčios – pirmasis pasaulyje Sofitel vardo viešbutis, sulaukiantis daug išskirtinių svečių, garsus savo kultūriniais renginiais, jo kavinėje ir susitikome.

Philippe ir Liudmila Edel ir Vilija Kvedaraitė

Su p.Edeliais nuolat bendrauja ir lietuvišką kultūrą Prancūzijoje puoselėja Strasbūre gyvenanti alytiškė Jolita Šilanskienė. Jolita čia su kitomis lietuvėmis atkūrė Elzaso lietuvius vienijančią Strasbūro lietuvių sąjungą.

Jolita Šilanskienė ir Philippe Edel

2016 metais už lietuvių kultūros sklaidą ir dvišalių kultūrinių ryšių plėtojimą Philippe`as Edelis buvo apdovanotas Lietuvos kultūros ministerijos garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“. Apdovanojimas įteiktas už nuolatines publikacijas apie lietuvių kultūros, istorijos, meno ir politikos aktualijas periodiniame prancūzų kalba leidžiamame žurnale „Cahiers lituaniens“, taip pat aktyvią veiklą propaguojant lietuvių kultūros sklaidą Prancūzijos Elzaso regione ir plėtojant dvišalius kultūrinius ryšius. Ph. Edel  rašo įvairius straipsnius kultūrine tematika, ypatingai domisi ir tyrinėja istorinius Lietuvos ir Elzaso ryšius.

Kitos naujienos

Alytaus mieste 2023–2024 m. šildymo sezono baigėsi balandžio 9 dieną. Šildymo sezono pabaigą, ats...

Siekdamas suaktyvinti dramaturgus Alytaus miesto teatras jau dešimtąjį kartą SKELBIA dramaturgų k...

Šį šeštadienį Alytuje biliardo klube „Club 9“ vyks labdaringas pulo turnyras „Į pergalę su misija...

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) informuoja, kad trečiadienį pradeda veikti trumpasis numeris 1855, kur...