Klausyti gyvai

20:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

Kėdainių girininkas nufilmavo laisvėje besiganančius stumbrus

VĮ Valstybinių miškų urėdijos darbuotojui pavyko užfiksuoti Apytalaukio miške vaikštinėjančių stumbrų bandą. Radviliškio regioninio padalinio, Kėdainių girininkijos girininkas Ignas Počiejus šiuos didingus gyvūnus filmavo pasitelkęs droną, tad įprastai baikštūs gyvūnai į juos sekantį oro „palydovą“ pernelyg nekreipė dėmesio. 

Radviliškio regioninio padalinio girininko pavaduotojas Virginijus Mikalauskas pasakojo, jog nors šiuos retus gyvūnus šiame krašte išvysti pavyksta nedažnai, tačiau kartą teko matyti ir vos per 20 metrų. Vis dėlto, taip artimai su žmogumi susidūrę stumbrai greitai pasišalina.

Stumbras – didžiausias Lietuvoje šiuo metu gyvenantis žvėris, įrašytas į raudonąją knygą. Patinai būna iki 1,9 m aukščio ir 1000 kg svorio, patelės – iki 1,6 m aukščio ir 400 – 500 kg svorio. XX a. pradžioje pasaulyje stumbrai buvo beveik išnykę, tačiau zoologijos sodų ir privačių kolekcijų dėka, ši rūšis buvo atkurta ir vėl gyvena laisvėje. Stumbrai Lietuvoje vėl gyvena jau daugiau kaip 40 metų. Dabar Lietuvoje laisvai ganosi apie 200 stumbrų.

Valstybinių miškų urėdija taip pat rūpinasi Pašilių stumbryne gyvenančiais stumbrais. Panevėžio regioninio padalinio prižiūrimas Pašilių stumbrynas užima beveik 50 hektarų aptvertą plotą, kurio didžioji dalis apaugusi mišku. Aptvaras padalintas į dvi dalis, kad galėtų gyventi dvi stumbrų bandos. Iki pandemijos Pašilių stumbryną vidutiniškai per metus aplankydavo apie 18 tūkst. lankytojų iš Lietuvos ir užsienio šalių.

Pagal tarptautinį susitarimą, Lietuvoje gimusiems stumbrams suteikiami vardai, prasidedantys raidėmis „Gi“. Pirmasis Lietuvoje gimęs stumbras buvo pavadintas Giriniu. Šiuo metu Pašilių stumbryne gyvena patinai Givmis, Gikis, Gitanas, Giskius, Girius, Gimis, Gifris, Gipolas, Gipokis, Gipordas, Gilius, Gigas, Gilas, patelės Gitara, Gilė, Giazabota, Giedrė, Gira, Gizopa, Gipota, Gimba, Girna ir kt. Stumbrai gali išgyventi iki trisdešimties metų. Pašilių stumbryne šiuo metu patys vyriausieji yra po 18 metų sulaukę stumbrai Girius ir Giedrė.

Stumbrų patelės jauniklius veda kas antrus metus, kasmet jų būna nuo vieno iki keturių. Iš viso nuo stumbryno, 2019 metais minėjusio 50 metų jubiliejų, įkūrimo jame gimė 180 jauniklių.

Kitos naujienos

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje išrinktas Meilės Lukšienės premijos laureatas. Juo tapo Ąžuolas ...

Lietuvių kalba unikali ir ypatinga, ja komunikuojame tarpus...

Alytaus Rotušės aikštėje statoma išskirtinė scena penktadienį vyksiančiam lauko šokio spektakliui...