Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

Kodėl Alytaus tėvai neturi galimybės rinktis, kur ugdyti savo vaikus? „Savaitės tema”

Alytaus tėvai toliau kovoja už teisę priešmokyklinukams likti darželiuose. Tėvų bendruomenė platino ir peticiją, kurią šią savaitę svarstys savivaldybė. Tėvai susiskirstę į dvi stovyklas. Vieniems geriau darželyje, o kiti priešmokyklinį ugdymą renkasi mokykloje.

Alytuje yra 2276 vaikai, kurie ugdomi ikimokyklinio ugdymo įstaigose. 426 iš jų ugdomi pagal priešmokyklinio ugdymo programas. 361 vaikas ugdomas bendrojo ugdymo mokyklose.

Palyginimui Panevėžyje yra 4204 vaikai, kurie ugdomi ikimokyklinio ugdymo įstaigose. 929 iš jų ugdomi pagal priešmokyklinio ugdymo programas. 9 vaikai ugdomi bendrojo ugdymo mokyklose.

Radijo stoties „FM99″ studijoje tėvai ir pedagogai diskutavo apie priešmokyklinį ugdymą, vaikų poreikius ir Alytaus valdžios apribotą tėvų laisvę pasirinkti. Studijoje viešėjo Alytaus Pamenunės progimnazijos direktorė Giedrė Romaškienė, Panemunės progimnazijos priešmokyklinio ugdymo grupės mokytoja Aušra Juškienė. Tėvai leidžiantys savo vaikus į Alytaus ugdymo įstaigas – Vytaustas Jankauskas, Edita Mikolaitė, Neringa Malaškevičiūtė-Sarneckienė ir Leonilė Tretiak.

Už savo vaiko likimą darželyje aktyviai kovojanti mama Leonilė Tretiak sako, kad tėvų norų niekas negirdi ir į klausimus neatsako: „mūsų vaikai yra skaldomi ir prievarta brukami į mokyklą. Mes paruošėme peticiją, kurią svarstys savivaldybė. „Obelėlės” darželyje neleidžia formuoti vienos grupės, tėvų prašymai yra atmesti. Darželyje lieka 20 vaikų. 6 metų vaikai lieka darželyje, o 5 metų vaikai metami į mokyklą. Mes įkūrėme aktyvių Alytaus tėvų bendruomenę, kuri prašė savivaldybės atkreipti dėmesį į tėvų prašymus, tačiau likome neišgirsti”.

Leonilei antrina ir kita mama, kurios vaikas lanko „Obelėlės” darželį. Anot Neringos Malaškevičiūtės-Sarneckienės: „Obelėlėje” norėjo likti 38 vaikai, į pusė tėvų prašymus buvo neatsižvelgta. Kai kurie tėvai desperatiškai ieško vietų kituose Alytaus darželiuose. Tėvai nori vesti vaikus į darželį dėl patogesnio maitinimo, pietų miego, atostogų klausimo ir žaidimo erdvių. Darželyje vaikams sąlygos yra idealios, tačiau jiems vietos čia nėra. Į klausimus – kodėl, atsakymų negauname”.

Ne visi tėvai sutinka su nuomone, kad vaikams darželyje geriau. Edita Mikolaitė, kurios vaikas lanko Panemunės progimnaziją džiaugiasi mokykla: „mes esame patenkinti mokykla, nes vaikas tapo savarankiškesnis. Aš minusų nematau, vaikas čia laimingas”.

Mokyklos pliusus įvardija ir Vytaustas Jankauskas: „aš turiu du vaikus ir abu lanko priešmokyklinę klasę mokykloje. Aš mokykla džiaugiuosi, nes vaikai pripranta prie mokyklos, tvarkos ir taisyklių, todėl pirmoje klasėje yra lengviau. Nelieka tiek problemų. Darželyje buvo sudėtingiau pasiekti ugdymo kokybę, be to pietų miego vaikas nenorėjo miegoti. Man atrodo, kad priešmokyklinis ugdymas mokykloje yra geresnis. Mūsų patirtis mokykloje yra gera”.

Apie vaikų ugdymą mokykloje pasisako ir Pamenunės progimnazijos direktorė Giedrė Romaškienė: „aš esu už idėją, kad priešmokyklinis ugdymas būtų organizuojamas mokykloje. Tai yra svarbu, nes vaikui reikalinga adaptacija. Kai vaikas ateina iš darželio į pirmą klasę, jis patiria stresą ir ugdymo procesas nusikelia 4 mėnesiams”.

Radijo stoties „FM99″ studijoje tėvai ir pedagogai diskutavo apie priešmokyklinį ugdymą (FM99 nuotr.)

Tačiau G. Romaškienė pabrėžia, kad visa mokyklos aplinka labai skiriasi nuo darželio: „vaikui adaptuotis priešmokyklinėje grupėje yra gera terpė, nes čia jis ir žaidžia, ir mokosi. Mokytojams dirbti yra sudėtinga, kol vaikai nepripratę prie mokyklos. O tie vaikai kurie lankė mokyklą, pirmoje klasėje po 2 savaičių gali pradėti mokytis. Mokykloje visos sąlygos priešmokyklinukams yra užtikrintos, mus tikrina institucijos, kurios vertina mokyklos higienos normas”.

Tuo tarpu Panemunės progimnazijos priešmokyklinio ugdymo grupės mokytoja Aušra Juškienės sako, kad mokyklos priešmokyklinukų tėvams nereikėtų bijoti: „dirbdama šį darbą pastebėjau, kad poreikio miegui jau nėra. Mokykla yra įpareigojantis žodis, tačiau tai nereiškia, kad vaikai visą dieną sėdi suoluose ir mokosi akademiškai – rašo, dirba, pluša ir neturi laiko poilsiui. To nėra. Mes keliaujame į lauką 2-3 kartus per dieną. Vaikai turi ką veikti lauke, jie bendrauja ir randa veiklos. Mokykloje vaikai ir mokosi ir žaidžia”.

Priešmokyklinis ugdymas mokykloje nuo 8 iki 14 valandos yra nemokamas. Pietūs vaikams taip pat yra nemokami, tačiau norint, kad vaikas mokykloje būtų užimtas iki 17 valandos ar ilgiau, tėvams už tai tenka papildomai susimokti. Taip pat vaikai perka valgykloje arba nešasi savo maistą ir užkandžius, nes nemokamas maitinimas skiriamas vieną kartą per dieną. Tuo tarpu darželyje vaikai maitiname 4 kartus per dieną. Už vaikų maitinimą susimoka tėvai.

Kitos naujienos

Liepos 6-ąją – Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną – kviečiame švęsti Dzūkij...

Grupė 

Druskininkų rajone sunkiai apgirtęs vyras smurtavo prieš mažametę mergaitę. Kaip pranešė Alytaus apskriti...

Birželio 25 d. įsigalioja vasaros laikotarpio Alytaus miesto viešojo transporto tvarkaraščiai: da...