Klausyti gyvai

14:00 - 15:00

Dienos kaleidoskopas

Kodėl beveik neįmanoma nusipirkti PS5 žaidimų kompiuterio ir mėnesius tenka laukti naujo automobilio? Kas gi tie puslaidininkiai?..

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Kas yra čipai, lustai, puslaidininkiai, ar kaip tik jie dar nevadinami, kodėl jie tokie svarbūs, ir kodėl galiausiai jų trūksta taip, kad net Europos Komisijos pirmininkės metinėje kalboje paskelbiamas Europos čipų akto inicijavimas?

Beveik neįmanoma nusipirkti PS5 žaidimų kompiuterio, mėnesius tenka laukti naujos „Toyota“, ar „Volvo“ . Išmaniųjų telefonų gamintojai lėtina tempus, „Apple“ jau įspėjo akcininkus, gali nukentėti „iPhone“ pardavimai. 

Dėl didžiulio puslaidininkių stygiaus jų kaina kilo kone dvigubai, o bendras smūgis pasaulio automobilių gamintojų 2021 m. pajamoms padidėjo iki 210 mlrd. dolerių.

Trūkumo priežastys įvairios, nuo pandeminių iki geopolitinių, tačiau pagrindinė – Azijoje sukoncentruota jų gamyba, ir ekspertai sako, jog situacija nesikeis iki 2023-iųjų.

1990 m. Europoje buvo gaminama 35% pasaulio lustų šiuo metu – vos 9%. siekiama, kad iki 2030 m. gamyba pakiltų iki  20% tarptautinės puslaidininkių rinkos. 3 mlrd. Eur į naujos kartos puslaidininkių gamybą ketina investuoti ir Lietuvos daiktų interneto sprendimų bendrovė „Teltonika“, bendradarbiaujanti su Taivano atstovais – tačiau taip pat iki 2030.

Vokietijos ekonomikos ministras Peteris Altmaieris, susitiko su 50 vietos bei tarptautinių lustų pramonės atstovų, kviesdamas juos investuoti į gamybą Vokietijoje ir siūlo 3 mlrd. Eur. Teksaso valstijos miestas Teiloras, vilioja Samsung žadėdami vos ne amžinai atleisti nuo turto mokesčio, Europos Sąjunga skelbia Europos čipų aktą, gelbėdamasi nuo nuolatinio šių nedidelių ir visur egzistuojančių detalių trūkumo.

“Aš ypač akcentavau puslaidininkius, nes tai yra sritis, kur Europa turi daug lyderystės, bet augant paklausai visame pasaulyje, gamybai Europoje mažėjant, mes tikrai turime veikti, turime apjungti savo jėgas ir tai darysime su Europos čipų aktu, su kuriuo eisime pirmyn, sujungsime visas suinteresuotas puses. Turime puikią tyrimų laboratoriją Belgijoje, turime įrangą, turime gamybą, svarbiausia dabar sujungti mūsų pajėgumus, padidinti gamybos mastą ir tobulėti šioje srityje, nes puslaidininkiai yra esminiai konkurencingumui ir mūsų vieningos rinkos nepriklausomumui”, – po savo metinės kalbos Europos Parlamente kanalui Euronews sake Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

ES šalys ateinančiais metais planuoja išleisti daugiau nei 160 milijardų eurų tam sektoriui skatinti – tai yra maždaug 20% iš 800 milijardų eurų vertės ES Ekonomikos gaivinimo plano. ES vidaus rinkos komisaras Thierry Bretonas teigė, kad Europos čipų aktas yra pagrindinis atsakas į nuolatinį lustų trūkumą, dėl kurio stoja automobilių, kompiuterių, išmaniųjų telefonų, žaidimų konsolių ir kitų gaminių gamyba. Didžioji problema yra staigus ekonomikos pakilimas, po gilaus ir staigaus „Covid-19“ pandemijos sukelto nuosmukio, tačiau veiksnys gali būti ir  Kinijos pozicija.

Su Europos Parlamento Pramonės komiteto nariu Andriumi Kubiliumi, kuris, pagal išsilavinimą fizikas, aiškinamės, kas tie čipai ir kodėl jie tokie svarbūs? Klausykite pokalbį!

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas“ dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Alytiškiai jau pamėgo kiną iš automobilio. Kiekvienais metais Alytaus dainų slėnio aikštelė virst...

Alytaus dizaino savaitė. Įžvalgos KARTU. 2022 m. gegužės 23 – 28 d.

Lietuvių kalba unikali ir ypatinga, ja komunikuojame tarpusavyje. Deja, kartais atsitinka ir taip, kad g...

Teatras, muzika, dailė… Šias ir kitas kultūros sritis SUJUNGS šiųmetė muziejų naktis Alytuje!  ...