Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Rūšiuodami maisto atliekas ne tik taupome pinigus, bet ir tausojame gamtą, gaminame elektrą bei kompostą!

Maisto ir virtuvės atliekoms skirtų kibirėlių dalijimas daugiabučių namų gyventojams įsibėgėja. Alytaus  regiono atliekų tvarkymo centras kibirėlius jau pristatė visoms savivaldybėms, kurios organizuoja kibirėlių perdavimą gyventojams. FM99 studijoje kalbėjome su ARATC vadovu Algirdu Reipu apie maisto atliekų rūšiavimo svarbą, specifiką, kuriamą naudą ne tik taupant finansus, bet ir tausojant gamtą, gaminant elektrą bei kompostą. 

Alytaus mieste 135 gyvenamųjų namų bendrijos jau yra atsiėmusios 5166 kibirėlius.

Pradėjus dalinti kibirėlius maisto ir virtuvėms atliekoms, žmonėms kilo įvairių su jų naudojimu susijusių  klausimų. Pateikiame atsakymus į dažniausiai užduodamus.

Algirdas Reipas

Kodėl maisto atliekų kibirėliai su skylėmis?

„Skylės“, t.y. angos, yra skirtos oro cirkuliacijai – atliekoms turint santykį su deguonimi, užkertamas kelias nemalonių kvapų susidarymui. Todėl angos (perforacija) yra kibirėlio dangtyje, visose šoninėse sienelėse ir dugne.  Kibirėlio dugne angos oro cirkuliacijai įrengtos iškiliuose elementuose. Dėl to atliekos neprisispaudžia prie dugno, o susidariusi drėgmė nepatenka į aplinką – ji nusėda iškiliuose elementuose padarytose kapsulėse.

Kiek kainuoja kibirėlis?

ARATC nupirkto vieno kibirėlio kaina – 1, 87 euro.

Ar kibirėlius gavusiems gyventojams reikės už juos susimokėti?

Ne, nereikės.

Ar į kibirėlį reikia dėti maišelį?

Daugiabučių namų gyventojai atliekas gali rinkti tiesiai į kibirėlį, dėti jas į mažus maišelius ir į kibirėlį mesti su jais, arba tiesti į kibirėlį vieną didesnį maišelį. Maisto atliekas į konteinerius galima mesti su maišeliais.  

Ar maišelis turi būti specialus?

Specialūs maišeliai nebūtini. Kaip ir nebūtina pirkti naujų maišelių. Maisto atliekoms rinkti puikiai tinka naudoti ploni maišeliai nuo sveriamų maisto produktų, popieriniai maišeliai nuo duonos ir pyrago gaminių. Galima į kibirėlį tiesti ir įprastus maišelius, kokius naudojate kitose šiukšliadėžėse.

Ką daryti, jei maisto atliekos kibirėlyje smirdės?

Bent kartą per savaitę jas išnešti ir išmesti į maisto konteinerį. Ilgai laikomos neišneštos atliekos smirdės bet kurioje šiukšliadėžėje.

Maisto atliekas renkant į joms skirtą kibirėlį, laiku jas išpilant ir prižiūrint kibirėlį, nemalonūs kvapai nesusidarys.

Kaip ir bet kurį kitą apyvokos daiktą, panaudojus kibirėlį reikia išplauti –  bent kartą per savaitę.  

Ar privalau imti šį kibirėlį?

Prievolės imti kibirėlį nėra, bet rūšiuoti maisto atliekas privaloma, tad turint kibirėlį tą daryti yra paprasčiau ir patogiau. Kibirėlis – tai priemonė kokybiškesniam rūšiavimui.

Kas sugalvojo, kad maisto atliekos turi būti renkamos atskirai?

Europos Komisija, Lietuvos įstatymų leidėjai, Valstybinio atliekų tvarkymo plano rengėjai ir kiti žmonės, kuriems rūpi, kokioje aplinkoje gyvename.

Aš maisto nemėtau – kam man tas kibirėlis?

Kibirėlis yra skirtas visoms maisto ir virtuvės atliekoms.

O tai yra popieriniai rankšluosčiai, servetėlės, riebaluotas ar kitais maisto produktais suteptas popierius, arbatos ir kavos tirščiai, filtrai pakeliai, kiaušinių lukštai, kambariniai augalai, vaisių ir daržovių likučiai, žievės, nuopjovos, mėsos ir žuvies kaulai bei kitos atliekos, visi naudojimui netinkami maisto produktai.  

Kas man bus, jei maisto atliekų nerūšiuosiu?

Mokėsite brangiau ne tik jūs, bet ir visi kaimynai. Mišrių atliekų, į kurias nerūšiuojantys žmonės meta maisto ir virtuvės atliekas, tvarkymas yra pats brangiausias ir taršiausias.

Žmogaus elgesys su atliekomis parodo jo kultūros ir sąmoningumo lygį.

Liudas Ramanauskas ir Algirdas Reipas

Dėkojame rūšiuojantiems!

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro inf.

Kitos naujienos

„Wolves“ klubas toliau tvirtina savo pozicijas LKL. Savo arenoje patiesę Kauno "Žalgirį" vilkai r...

Savaitgalį Alytuje vyko Lietuvos kulkinio šaudymo, pneumatiniais ginklais, komandinis Čempionatas...

Alytaus statybos bendrovė „Dzūkijos statyba“ Kauno technologijos universiteto prašymu įtraukta į Viešųjų ...

Šį sekmadienį (Vasario 12 d.) Makniūnuose vėl nuo 10 iki 13 val. vyks Makniūnų bagažinių turgelis...