Klausyti gyvai

11:00 - 12:00

Laisva forma

Kodėl Rusija uždraudė viešinti Zelenskio interviu? Apie propagandą ir žurnalistiką su D.Radzevičium

Prenumeruokite FM99 radijo podkastą: Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apie Rusijos bandymą uždrausti jo interviu, kurį jis davė sekmadienį Rusijos žurnalistams, pasakė: “Tai būtų juokinga, jeigu tai nebūtų taip tragiška.” Apie propagandos ir žurnalistikos karą Liudo Ramanausko pokalbis su Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininku Dainiumi Radzevičiumi.

Autoritariniai, diktatūriniai režimai visada bandė ir bando valdyti spaudą, ją užspausti, gauti jų visišką paklusnumą, bet toks bandymas uždrausti interviu daug ką nustebino. 

Dainius Radzevičius

„Visų pirma reikia pradėti nuo to, kad mes Lietuvoje, kaip ir dauguma žurnalistų Rusijoje, nuoširdžiai klydom negalvodami apie patį blogiausią scenarijų. Zelenskio interviu uždraudimas, mano galva, yra absoliučiai logiškas sprendimas, kai žiūri iš diktatoriaus pusės, kuris turi beprotybę galvoje užkariauti arba sunaikinti kitas šalis. Bet koks tiesos gurkšnis jo žmonėms gali išsklaidyti propagandos nuodus, todėl jis ir bijo tiesos ir padarys viską, kad žmonių tiesa negalėtų pasiekti.” – sako D. Radzevičius.

Anot jo, dabar iš Rusijos erdvės yra išvalomi visi daigeliai kurie galėtų sukelti bet kokį žmonių nepasitenkinimą. Jie net uždraudė jų pačių sukeltą karą vadinti karu.

„Žmonės kurie tikisi, kad vien tik karinėm priemonėm arba vien tik žiniasklaida galima išspręsti gilumines socialines, kultūrines, geopolitines problemas, pernelyg naiviai galvoja. Kitaip tariant, žurnalistiką versti propaganda arba atvirkščiai, ar ginklas prieš ginklą, tai yra galingi instrumentai, kai kada labai baisūs instrumentai, bet nereikia jų paversti ir problema, ir sprendimu, taip viskas nesidėlioja. Viskas priklauso nuo to,  kaip elgsis žmonės – jei jie žinos, kad viskas blogai, bet vistiek nieko nedarys, tai niekas ir nesikeis.” – kalba LŽS pirmininkas.

Kadangi karas Ukrainoje vyksta jau daugiau nei mėnesį, žurnalistai ieško naujų temų, naujų požiūrių, tačiau kartais tą darydami paremia Kremliaus naratyvą, todėl budrumas itin reikalingas. 

Norėdama padėti Ukrainai Lietuvos žurnalistų sąjunga rinko pinigus, padeda spausdinti leidinius, bet svarbiausia parama yra viešumas, ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Labai svarbu papasakoti Ukrainos siaubus labiau vakaruose esantiems, kur žmonės nesupranta rusų ar ukrainiečių kalbos. Klausykite daugiau!

Kitos naujienos

Druskininkuose kilusio šeimyninio konflikto metu neblaivus Valstybės sienos apsaugos tarnybos Varėnos pasienio rinktinės pareigūna...

(BNS inf.) Pagal Vyriausybės parengtą projektą, siūloma sujungti Alytaus, Lazdijų ir Prienų teism...

Sekmadienį Lazdijų rajone žuvo motociklininkas. Kai...

 Ar lietuviai tikrai nepaveikūs dezinformacijai?