Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

Kokias galias turės kitas meras ir ar jį rinksime tiesiogiai? Naujasis savivaldos modelis

Prenumeruokite FM99 radijo podkastą: Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

Seimo narių grupė jau beveik baigė derinti naują savivaldos modelį ir žada netrukus jį pateikti Parlamentui. Rengiamame projekte numatyta, kad meras būtų vykdomosios valdžios atstovas, jis galėtų dirbti ne daugiau kaip tris kadencijas iš eilės ir turėtų veto teisę tarybos sprendimams. 

FM99 kalbina Vilniaus politikos analizės instituto asocijuotąjį analitiką, Martyno Mažvydo bibliotekos Valstybingumo centro vadovas pasaulio alytiškį Matą Baltrukevičių.

Matas Baltrukevičius

Opozicija savivaldybių tarybose galėtų išsirinkti savo lyderį. Pagal projektą, vicemerai ir administracijos direktorius taptų asmeninio-politinio pasitikėjimo pareigūnais, juos skirtų meras, o vicemerų kandidatūroms reikėtų ir tarybos pritarimo. Pagal šį modelį, meras nebebus tarybos narys ir jam teks daugiau vykdomosios valdžios pareigų.

„Ši reforma atsirado ne dėl to, kad prieš tai galiojęs modelis turėjo kažkokių praktinių problemų, o dėl Konstitucinio teismo sprendimo, kuris buvo paremtas tuo, kad pagal dabar galiojančią tvarką mero ir savivaldybės tarybos santykis nėra iki galo reglamentuotas, meras tarsi yra ir svarbus vykdomosios valdžios pareigūnas, ir tarybos pirmininkas, o pagal dabartinę sistemą visi tarybos nariai turėtų turėti panašią galią“, – sako Matas Baltrukevičius.

Naujasis savivaldos modelis, kuris bus svarstomas, veikia 9-iose ES šalyse: Austrijoje, Bulgarijoje, Kroatijoje, Čekijoje, Estijoje, Italijoje, Lenkijoje, Portugalijoje ir Suomijoje, penkiose merai renkami tiesiogiai, kitur renka tarybos. Pagal šį modelį atsiranda aiški atsakomybė už miestą ir jo tvarką, mero vaidmuo stiprėja, sako analitikas.

Klausykite, kaip tai veiks!

Kitos naujienos

Energijos kaupimo įrenginių sistemos operatorė „Energy cells“ trečiadienį simbolinės kapsulės ...

Lietuvių kalba unikali ir ypatinga, ja komunikuojame tarpu...

Liepos 5 d. Dauguose, Alytaus r., tradiciškai bus švenčiama Valstybės (Lietuvos karaliaus Min...

Pirmus kelis karo Ukrainoje mėnesius Alytaus broliškas miestas Kremenčiukas nepatyrė karo smūgių ir...