Klausyti gyvai

12:00 - 13:00

Dienos kaleidoskopas

Kuo panaši Vengrija į Rusiją? Grėsmė demokratijai ES ir Ukrainai

Klausykite „Europos klubą“ Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Kaip sukurti autokratiją demokratiškiausioje pasaulio sąjungoje? Rinkimai Vengrijoje sukėlė labai daug klausimu. Kas vyksta šioje šalyje, kodėl niekam  nerūpi korupcija, švaistomi saviems milijardai ir Orbano draugystė su kaimyninę Ukraina užpuolusiu Putinu ir žmonės jį renka?  Trojos arklys ES – „Europos klubas“ kalbino Vengrijos politikus, buvusios antros pagal dydį Vengrijos partijos Jobbik viceprezidentą, europarlamentarą Márton Gyöngyösi , europarlamentarę Katalin Cseh, kitos Vengrijos partijos Momentum lyderę,  buvusią Vengrijos žurnalistę, dabar Lenkijos mokslų akademijos analitikę Edit Zgut ir Lietuvos europarlamentarą Petrą Austrevičių.

Šį savaitgalį vyks rinkimai Prancūzijoje, kurių Europa ir Ukraina laukia su šiokiu tokiu nerimu. Ypač po rinkimų Vengrijoje.  Pakanka ir vieno Putino draugo tarp ES valstybių vadovų. 

Vengrijai gresia netekti ES pinigų

Po rinkimų Vengrijoje balandžio pradžioje ir užtikrintos Viktoro Orbano bei jo partijos Fidesz pergalės Europos Komisija pradėjo dar niekada nenaudotą procedūrą, pagal kurią gali būti atimtas Europos Sąjungos finansavimas už demokratijos normų nepaisymą. Pradėta grasinti jau prieš metus, problemos gresia ir Lenkijai, kuriai taip pat buvo sustabdytas finansavimas iš Gaivinimo fondo lėšų pimiausiai dėl teismų nepriklausomumo stygiaus, tačiau Vengrijai iškilo visai rimtos problemos. Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen tai paskelbusi Europos Parlamento plenarinėje sesijoje Strasbūre sulaukė ovacijų, nes EP jau seniai spaudė Komisiją imtis veiksmų.

Vengrija seniai turi problemų dėl skaidrumo trūkumo viešuosiuose pirkimuose, interesų konflikto ir korupcijos. Dėl finansinių sankcijų valstybėms, nesilaikančioms bendrų taisyklių, susitarta tvirtinant 2020 – 2027 metų ES biudžetą, tam pritarė, džiaugsmingai ar nelabai, tačiau visos 27 šalys.

Vengrijos problemos išties gilios, V.Orbanas seniai garsus savo draugyste su Vladimiru Putinu. Tačiau nepaisant to, ir vykstant karui Ukrainoje, čia pat, už Vengrijos sienos, jis laimėjo ⅔ balsų parlamente ir užsitikrino ramius ketverius metus. Opozicijos aljansas turi 56 vietas iš 199, nepaisant to, kad pirma karta istorijoje susivienijo beveik visos opozicinės partijos ir surado bendrą kandidatą prieš V.Orbana. kaip tai galėjo nutikti?

Rinkimai laisvi, bet nesąžiningi, paremti šmeižtu

Katalin Cseh

Kaip sukurti autokratiją demokratiškiausioje pasaulio sąjungoje? Po rinkimų Vengrijoje Strasbūro universitetas surengė diskusiją, kurioje prie vieno stalo atsidūrė Orbano partijos Fidesz ir opozicijos atstovai – per visą rinkimų kampaniją to pasiekti jiems nepavyko. Jokiuose viešuose debatuose Viktoras Orbanas ir Fidesz nedalyvavo. Tiesa, pakalbinti Fidesz atstovo Balazs Hidveghi  ir čia nepavyko, po diskusijos iš salės jis dingo akimirksniu. Opozicijos politikai nesikrato atsakomybės, sako, matyt kažko neišgirdo, padarė klaidu, tačiau sąlygos, kuriomis gyvena Vengrijos opozicija, su demokratija nelabai dera.  

Katalin Cseh Kanadoje gimusi Vengrijos politikė, į EP išrinkta Momentum sąraše, jos partija buvo tarp susivienijusios opozicijos. „Rinkimai gal ir buvo laisvi, bet tikrai nesąžiningi. (…) Vengrijoje ypatingai nesažiningos veikimo sąlygos, opozicija susiduria su daugybe barjerų ir kliūčių, nacionalinė žiniasklaida, ne tik valstybinis transliuotojas, bet ir privačios, skleidžia vyriausybės poziciją, nepriklausoma žiniasklaida arba nustumta į paraštes, arba uždaryta. Manau unikalu, kad ES valstybėje visiškai nėra televizijos debatų, ir opozicija neturi jokios galimybės pasirodyti gyvai nacionalinio transliuotojo eteryje.“ – pasakoja K.Cseh. Kita problema – rinkimų įstatymas, kurį per pastaruosius 12 metų buvimo valdžioje V.Orbanas perrašė, kaip reikėjo jam.

Palaikantys opoziciją žmonės gąsdinami, vyriausybė skleidžia dezinformaciją ir šmeižia opoziciją be galimybės atsakyti, sako europarlamentarė.

„Pavyzdžiui jie teigė, kad opozicija nori siųsti Vengrijos karines pajėgas į karą ir tai buvo labai plačiai skleidžiama, kad jei mes laimėsim, kitą dieną tūkstančiai Vengrijos karių išvyks į Ukrainą. Tad žmonės natūralu, kad bijojo.“ – pavyzdį pateikia K.Cseh.

Korupcija Vengrijoje sisteminis reiškinys

Márton Gyöngyösi

Márton Gyöngyösi – antros buvusios didžiausios Vengrijos partijos Jobbik viceprezidentas ir nuo 2019-ųjų europarlamentaras, sako, kad skirtumas tarp korupcijos pavyzdžiui Lietuvoje ir Vengrijoje, kad pastarojoje ji sistemine – tai valstybinė sistema.

„Vengrijoje, korupcija yra sisteminė, vissapimanti valstybę, tai būdas, kaip valdomi beveik visi resursai Vengrijoje, padalinant juos Viktoro Orbano vidinio rato žmonėms. Vienas iš didžiausių naudos gavėjų yra Lőrinc Mészáros, kuris yra Viktoro Orbano vaikystės draugas ir kuris buvo V Orbano gimtojo miestelio meras, kur gyvena keli tūkstančiai gyventojų.  Per 3-4 metus jis tapo turtingiausiu Vengrijos žmogumi, jis per tuos metus uždirbo daugiau nei Facebook įkūrėjas Zuckerbergas, ir viskas iš viešųjų išteklių.“ – „Europos klubui“ sakė Márton Gyöngyösi, pateikdamas ir daugiau pavyzdžių, apie kuriuos klausykite podkaste.

Nepriklausomos žiniasklaidos beveik nelikę

Buvusi Vengrijos žurnalistė, dabar  Lenkijos mokslų akademijos analitikė Edit Zgut pasakoja apie žiniasklaidos situaciją Vengrijoje – vyriausybė čia palaipsniui perėmė nepriklausomą žiniasklaidą tiesiogiai arba ekonominėmis priemonėmis. 

Edit Zgut

„Visuomeninis transliuotojas pavirto propagandos ir konspiracijų fabriku, kurio tikslas aptarnauti Fidesz. Pateiksiu pavyzdį, kuris labai gerai iliustruoja principus  – kaskart, kai yra informacija apie opoziciją, jų pranešimas spaudai, ką jie darė, ar apie kokias nors idėjas, kurias jie norėtų skleisti, tai pirmiausia turi būti patvirtinta vadovybės ir žinutė perdaroma taip, kad skambėtų teigiamai vyriausybei, bet niekada opozicijai. Tad jie neatstovaujami, niekada niekur nekviečiami, vieši debatai neegzistuoja,“ – pasakoja E.Zgut, – „Vietoj to jie gauna Rusijos propagandą, konspiracijos teorijas, antivakserių idėjas, manau, galima pasakyti, kad jie tiesiog naikina apskritai visuomeninio transliuotojo esmę“.

Nepriklausoma žiniasklaida atribojama ir nuo reklamos užsakymų rinkos. „Apie ką mažai kalbama tarptautinėje bendruomenėje, kad vyriausybė sukuria bendrą efektą rinkoje, kai, pavyzdžiui, vokiečių kompanijos neužsakinėja reklamos nepriklausomoje žiniasklaidoje, nes nenori problemų su Vyriausybe. Jie iškreipia rinką.“ – kalba analitikė.

„Lietuvos ir Vengrijos santykiai išgyvens žemumas“

Su Katalin Cseh vienoje frakcijoje „Renew Europe“ dirbantis Petras Auštrevičius primena Orbano veiksmus: „Išvarytas Vidurio Europos universitetas, G.Sorošas apkaltintas viso pasaulio nelaimėmis, Orbanas tikslingai pasirenka jam pavojingus oponentus ir persekioja iki pabaigos“.

„Argumentų kelti bylą dėl teisės viršenybės principo daugiau nei pakanka,“ – tikina europarlamentaras, -„Ar Europa padarys viską, kad objektyviai įvertinti Orbano veiksmus, pamatysime.“ 

Petras Auštrevičius

„Manau, kad Baltijos valstybių, bent jau Vengrijos ir Lietuvos santykiai išgyvens žemumas,“ – sako P.Auštrevičius, primindamas, kad Vengrijos ambasadorius yra vienintelis likęs dirbti Baltarusijoje.

Plačiau apie situaciją ir grėsmės demokratijai ES bei Ukrainai klausykite podkaste.

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas“ dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Festivalis, kuriame lankėsi pats Antanas Smetona. Taip apie prieš Antrąjį pasaulinį karą vykusias...

„Piligrimas atėjo, uždėsim antspaudą“, – šūktelėjo ...

Vakar elektros kainos biržoje šoktelėjo iki neregėtų aukštumų – 4 eurų už kilovatvalandę, negana to, „Per...

Ką vartoja lietuviai ir kokia priklausomybė dažniausia, kaip padėti priklausomiems žmonėms? Pokalbis apie...