Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

„Laisva forma“ – poliglotas ir keliautojas Gediminas Degėsys: „Visų pirma, aš – dzūkas“

Ketvirtadienį radijo stoties „FM99“ programoje „Laisva forma“ viešėjo alytiškis poliglotas, keliautojas Gediminas Degėsys. Poliglotas, nors ir apkeliavęs daug šalių tiek Europoje, tiek kituose pasaulio žemynuose, prisipažįsta: „Visų pirma, aš – dzūkas!“

Pokalbis apie migrantų krizę Europoje ir galimybes Lietuvoje integruoti užsienio šalių piliečius. Ar tai įmanoma? Ar yra galimybė, kad pabėgėliai mūsų šalyje jaustųsi saugūs, jais būtų pasirūpinta, o lietuviai į atvykėlius žiūrėtų su pagarba, o ne priešiškumu? Apie tai plačiau laidos metu.

Tuo tarpu, vidaus reikalų ministro Sauliaus Skvernelio nuomone, sėkmingas pabėgėlių priėmimas ir integravimas – tai mūsų valstybės įvaizdžio, gebėjimo vykdyti tarptautinius įsipareigojimus, galiausiai mūsų tautos veido ir kultūros klausimas.

FM99 Gediminas Degesys - FM99 studija
Gediminas Degėsys, nors ir apkeliavęs daug šalių tiek Europoje, tiek kituose pasaulio žemynuose, prisipažįsta: „Visų pirma, aš – dzūkas!“

„Lietuva turi galimybę pasirodyti, kaip europietiška, moderni, savo įsipareigojimus vykdanti patikima Vakarų partnerė arba archajiška ir nejautri įstrigusi sovietmečio suformuotose baimėse ir stereotipuose valstybė. Civilizuota europinio lygio pabėgėlių integracijos politika reiškia, visų pirma, tai, kad šalis jos piliečiams užtikrina žmogaus teises atitinkančias ir žmonių orumą nepažeidžiančias integracijos procedūras ir sąlygas. Pabėgėliai nėra gyvūnai, nėra statistiniai vienetai, o žmonės“, – Seimo surengtoje diskusijoje „Dėl Lietuvos valstybės požiūrio į pabėgėlių krizę“ sakė ministras.

Diskusijoje kalbėjo Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, socialinės apsaugos ir darbo viceministras Algirdas Šešelgis, Seimo Migracijos komisijos pirmininkas Valdas Vasiliauskas, Seimo frakcijų atstovai.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministras A. Šešelgis informavo, kad kitų metų pirmame pusmetyje yra numatyta parengti pabėgėlių Lietuvoje strategiją. Šiuo metu, anot jo, yra išskirti penki prioritetai arba kryptys: Pabėgėlių priėmimo centro darbo optimizavimas ir plėtra, teisės aktai, tinkamas finansavimo užtikrinimas, integracijos dalyvių ir partnerių veikla ir jų veiklos galimybės, komunikacija.

Vidaus reikalų ministro Sauliaus Skvernelio nuomone, sėkmingas pabėgėlių priėmimas ir integravimas - tai mūsų valstybės įvaizdžio, gebėjimo vykdyti tarptautinius įsipareigojimus, galiausiai mūsų tautos veido ir kultūros klausimas.
Vidaus reikalų ministro Sauliaus Skvernelio nuomone, sėkmingas pabėgėlių priėmimas ir integravimas – tai mūsų valstybės įvaizdžio, gebėjimo vykdyti tarptautinius įsipareigojimus, galiausiai mūsų tautos veido ir kultūros klausimas.

Viceministras pabrėžė bendradarbiavimo su Vidaus reikalų ministerija svarbą, nes iš jos gaus pirminę informaciją apie atrinktus žmones. „Mums ypač svarbu, kokios šeimos, kokios jų sudėtys, kokio amžiaus ir visa kita informacija, kad mes galėtume tinkamai pasiruošti, tinkamai juos priimti ir kiek įmanoma greičiau jiems pateikti pasiūlymus po pirminės integracijos ir po pirminių būtinų paslaugų suteikimo mūsų pabėgėlių centre“, – aiškino A. Šešelgis.

Užsienio reikalų ministras L. Linkevičius atkreipė dėmesį, kad 95 proc. pabėgėlių iš Sirijos pagal Ženevos konvenciją iš tikrųjų yra traktuotini kaip pabėgėliai, kuriems reikalinga apsauga.

Ministro įsitikinimu, didžiausias dėmesys bus nukreiptas į migrantų valdymo centrų – karštųjų taškų – funkcionavimą, kur bus pirminė registracija ir atranka žmonių, bėgančių nuo karo, ir vadinamų ekonominių migrantų. „Pirminiai registracijos taškai (…) jau yra Italijoje, Graikijoje ir Vengrijoje, jie turėtų šitą funkciją ir atlikti“, – kalbėjo L. Linkevičius.

Ministras Pirmininkas A. Butkevičius priminė, kad Vyriausybė sudarė komisiją, kuriai pavedė koordinuoti užsieniečių, kuriems reikia prieglobsčio, perkėlimo į Lietuvos teritoriją ir užsieniečių integracijos įgyvendinimo klausimus.

„Vidaus reikalų ministerija kartu su kitomis žinybomis yra sudariusi darbo grupę, kuri rengia tvarkos aprašą. Juo remiantis bus atliekamas itin kruopštus pabėgėlių tikrinimas. Tikrinimo procedūra turės užtikrinti, kad į Lietuvą nepatektų grėsmę saugumui galintys kelti asmenys“, – sakė Premjeras.

Pasak Vyriausybės vadovo, užsieniečiai, praėję integraciją Pabėgėlių priėmimo centre ir pradėję gyventi savivaldybėse, turės galimybę dalyvauti įvairiose užsienio integracijos veiklose, Lietuvos darbo birža rengiasi pasiūlyti informavimo ir konsultavimo paslaugas, taip pat padėti įgyti ar tobulinti kvalifikaciją, įgyti kompetencijų pagal formaliojo profesinio mokymo programas.

Diskusiją apie Lietuvos valstybės požiūrio į pabėgėlių krizę planuojama tęsti Seimo posėdyje kitą savaitę.

Vyriausybė yra pritarusi, kad į Lietuvą pagal Europos Komisijos siūlomą planą iš viso būtų perkelti 1105 pabėgėliai iš trečiųjų šalių. Pagal Vyriausybės priimtą nutarimą, visi atvykėliai į Lietuvą turėtų būti perkelti iki 2017 metų pabaigos.

elta small logo

Kitos naujienos

Kanų prizininkai, naujiena iš Venecijos, kino meistrų darbai iš Berlinalės. Tokia kino programa „...

Viename Europos namų ūkyje vidutiniškai yra 74 buitinės technikos ir elektronikos prietaisai, tačiau mažd...

Dvynukų Teodoro Emilio ir Kasparo Eriko tėtis Irmantas pusę metų kone kasdien išnešdavo iš namų didelius ...

Šventežeryje įsikūrusi bendrovė „Pietų Megrame“ rugsėjo 24 d. atšventė 25-ąjį gimtadienį. FM99 apie prabė...