Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:
Alytuje nekyla diskusijos dėl švietimo pertvarkos. Miesto valdžia įvardija, kad švietimo tinklą optimizuoti skatina mažėjantis gimstamumas mieste, norima efektyviau panaudoti išteklius. Planuojama gerinti ugdymo kokybę, integruojant ikimokyklinį ir bendrąjį ugdymą. Numatoma prijungti dalį lopšelių-darželių prie miesto progimnazijų. Tačiau bendruomenei šie planai kelia daug klausimų ar tai pagerins ugdymo kokybę.

Pertvarka sulaukė aktyvaus tėvų ir švietimo bendruomenės pasipriešinimo. Tėvai reiškia susirūpinimą dėl galimo ugdymo kokybės pablogėjimo, vaikų adaptacijos naujoje aplinkoje. Išreiškiamas nepasitenkinimas dėl informacijos trūkumo ir nepakankamo dialogo su bendruomene. Bendruomenė reikalauja, sustabdyti šį pertvarkos planą.
Radijo stoties FM99 eteryje savo nuomonę apie švietimo tinklo pertvarką Alytuje išsakė Lietuvos edukologijos universiteto alumnė prof. dr. Giedrė Kvieskienė.
Anot prof. dr. Giedrės Kvieskienės, savivaldos teisė yra optimizuoti mokyklų tinklą, rūpintis viešų lėšų protingu naudojimų, tačiau švietimo reformas reikia vykdyti atsakingai.
„Kaip minėjo mūsų mylimas ir gerbiamas futuristas ir vizionierius Jonas Mekas, prie švietimo reikia liestis šilkiniais pirštais ir tai daryti reikia labai atsargiai. Taip pat atlikus tam tikras analizes. Panašu, kad dialogas su bendruomene nebuvo vykdomas ir pokyčius planuoja prieš tėvų valią, kurie yra pagrindiniai šios paslaugos užsakovai. Negalvojama apie vaikų gerovę, nes jiems, keičiantis ugdymo įstaigai tokiame amžiuje atsiranda emocinis stresas, tėvams irgi. Nors šis pakeitimas, atrodo, nedidelis, bet jis turi didelę įtaką vaikui, ypač jauname amžiuje,“ – apie pokyčių pasekmes darželinukams pasakoja prof. dr. Giedrė Kvieskienė.
Protestuodami prieš pokyčius, darželių prijungimą prie mokyklų, priešmokyklinių grupių naikinimą darželiuose, alytiškiai tėvai piketavo ir prie savivaldybės. Prof. dr. Giedrė Kvieskienė sveikina tokius tėvų žingsnius ir ragina nepasiduoti.
„Sveikinu tėvelius, kad jie nepabijojo kovoti už savo teises. Tai sveikintina pilietinė iniciatyva. Dar paraginčiau kiekvieną mamą ir tėtį, kuris nesutinka su tokiu sprendimu, parašyti laiškus savo išrinktam parlamentarui, tegu jis atlieka savo pareigą ir perduoda informaciją partijos pirmininkui, lyderiui. Mūsų alumnai parašė laišką ir prezidentui. Tėvai turi teisę dalyvauti tarybos posėdžiuose, jie turėtų aktyviau ir drąsiau reikšti savo nuomonę, nes vaikų pažeidžiamumas ankstyvajame amžiuje yra labai reikšmingas ir tai gali turėti ilgalaikes pasekmes,“ – sako prof. dr. G. Kvieskienė.
Alytaus švietimo pertvarka kelia daug aistrų ir nesutarimų. Švietimo specialistai pabrėžia, kad svarbu, jog savivaldybė ir bendruomenė tęstų dialogą ir ieškotų bendrų sprendimų, kurie užtikrintų kokybišką ir prieinamą ugdymą visiems Alytaus vaikams.
1