Klausyti gyvai

24:00 - 08:00

Nakties garso takelis

Lietuva Korupcijos suvokimo indekse pakilo viena vieta

Lietuvai skirti 62 balai iš 100 galimų. Ji 33-ia pasaulyje ir užima 12 vietą tarp Europos Sąjungos valstybių. Estija šiais metais gavo 74 balus ir užėmė 14 vietą (pernai – 74 balai ir 13 vieta), Latvija gavo 59 balus ir užėmė 39 vietą (pernai – 59 balai ir 36 vieta), Lenkija – 55 balus ir užėmė 45 vietą (pernai – 56 balai ir 42 vieta). Bendrijos šalių vidurkis – 64 balai iš 100.

Pirmoje vietoje pasaulyje išlieka – Danija (90 balų). Tarp geriausiai įvertintų šalių taip pat yra Naujoji Zelandija ir Suomija (po 87 balus), Norvegija (84 balai). Tuo metu Baltarusija gavo 39 balus ir 91 vietą (pernai – 41 balas ir 82 vieta), o Rusija – 28 balus ir 137 vietą (pernai – 29 balai ir 136 vieta)

Apie tai pasakoja „Transparency International” Lietuvos skyriaus iniciatyvų vadovė Ievą Dunčikaitė.

 „Naujausi Korupcijos suvokimo indekso rezultatai rodo, kad mažais žingsneliais judame į priekį. Vis tik, jei norime pasiekti proveržį  – būtina skirti daugiau dėmesio stambiajai korupcijai. Labai norėčiau, kad viešojo ir privataus sektoriaus lyderiai aktyviau imtųsi iniciatyvos ir užsibrėžtų aiškius, konkrečius ir pamatuojamus antikorupcinius tikslus bei kurtų geruosius pavyzdžius. Kitaip, didesnė pažanga antikorupcinėje srityje – sunkiai įmanoma“, – sakė „Transparency International“ Lietuvos skyriaus laikinoji vadovė Ingrida Kalinauskienė.

Anot „Transparency International“, korupcijos suvokimo indeksas parodo, kaip įvairioms pasaulio valstybėms pavyksta kontroliuoti korupciją.

2022 m. įvyko keletas reikšmingų pokyčių, kurie turėjo įtakos KSI kilimui – įsigaliojo naujasis Korupcijos prevencijos įstatymas, buvo patvirtinta Nacionalinė darbotvarkė korupcijos prevencijos klausimais, įgyvendinta ES Pranešėjų direktyva ir atverta daugiau viešųjų duomenų pilietinei visuomenei. 

KSI yra pagrindinis korupcijos viešajame sektoriuje rodiklis, pagal kurį kasmet yra lyginama 180 šalių ir teritorijų. Naujausias 2022 m. vertinimas yra sudarytas pagal 13 ekspertų vertinimus ir verslininkų apklausas. KSI vertinamas 100 balų skalėje, kur 100 balų žymi labai skaidrią valstybę, 0 – labai korumpuotą.

Esama padėtis įvertinama konkrečiu skaičiumi šimto balų skalėje nuo 0 iki 100, nulis reiškia labai korumpuotą, o 100 – visiškai nekorumpuotą valstybę. Korupcijos mastą viešajame ir politikos sektoriuose vertina įvairių sričių ekspertai ir verslo lyderiai. Naujoji Lietuvos Vyriausybė yra nusprendusi savo sėkmę mažinant korupciją matuoti ir pagal pokyčius šiame indekse. Jos programoje nurodytas siekis, kad 2024 metais Lietuvos vertinimas būtų 70 balų.

Kitos naujienos

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos Parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...