Klausyti gyvai

24:00 - 08:00

Nakties garso takelis

Lietuviai kyšininkauja daugiausiai Europoje (papildyta audio)

Lietuvoje per pastaruosius trejus metus kyšininkavimo sumažėjo, bet lietuviai vis dar kyšininkauja daugiausia Europos Sąjungoje, rodo antradienį paskelbti nevyriausybinės organizacijos „Transparency International” tyrimo rezultatai.

26 proc. Lietuvos gyventojų pripažino per pastaruosius metus davę kyšį bent vienam iš aštuonių viešųjų paslaugų teikėjų: švietimo sektoriaus, teismų, sveikatos apsaugos, policijos, registravimo ir leidimų išdavimo tarnyboms, komunalinių paslaugų teikimo įmonėms, mokesčių inspekcijai arba žemėtvarkos institucijoms. 2010 metų tyrimo duomenimis, kyšininkavimas Lietuvoje sumažėjo 8 procentiniais punktais – prieš trejus metus kyšį davę pripažino 34 proc. gyventojų.

ES šalių gyventojų kyšininkavimo vidurkis yra 11 procentų. Po Lietuvos pagal kyšininkavimo rodiklius rikiuojasi Graikija (22 proc.), Slovakija (21 proc.) ir Latvija (19 proc.). Mažiausiai ES kyšininkaujama Danijoje (1 proc.). Kyšį davė 37 proc. Ukrainos, 29 proc. Moldovos, 6 proc. Estijos ir 4 proc. Gruzijos gyventojų. Panašus kaip Lietuvoje kyšininkavimo lygis nustatytas Vietname (30 proc.), Irake (29 proc.), Venesueloje (27 proc.), Serbijoje (26 proc.) ir Paragvajuje (25 proc.).

77 proc. Lietuvos respondentų teigė, kad, remiantis jų patirtimi, asmeninės pažintys yra svarbios siekiant gauti viešojo sektoriaus paslaugų. Š is procentas yra antras pagal dydį ES po Italijos (80 proc.) ir viršija ES vidurkį, siekiantį 66 procentus. Beveik du trečdaliai (63 proc.) Lietuvos gyventojų mano, kad valdžios institucijos atstovauja ne gyventojų, o stambių interesų grupių interesams. Latvijoje taip manančių yra 71 proc., Estijoje – 46 procentai. Nepaisant to, daugiau nei pusė lietuvių – 58 proc. – sutiktų pranešti apie korupciją. Taip nusiteikusiųjų dalis panaši Estijoje ir Latvijoje (atitinkamai 52 ir 48 proc.).

Prasčiausiai ES lietuviai vertina ir Vyriausybės kovą su korupcija – 79 proc. respondentų manė, kad kovojama neefektyviai, 6 proc. – jog efektyviai. Tyrime atsiskleidė ir pesimistiškiausias visoje ES savo galimybių kovojant su korupcija vertinimas: 38 proc. lietuvių mano, kad kovoje su korupcija kažką pakeisti gali eiliniai žmonės. Danijoje taip mano 84 proc. gyventojų, o ES vidurkis – 61 procentas

Klausyti pokalbį apie tai galite čia.

——-

Kalbėk [email protected]

Kitos naujienos

Kokie pagrindiniai iššūkiai buvo šią kadenciją Europos Parlamente, Europos saugumas, karas Ukrain...

Su Alytaus Sakalėlio pradinės mokyklos 2C klasės moksleiviais susitinkame radijo stotyje FM99. Va...

Alytuje gyvenantys vaikų tėvai ir toliau ieško būdų, kaip išlaikyti savo vaikus darželiuose. Nors...

Alytaus policijos pareigūnai atlieka tyrimą dėl galimo moters išžaginimo Alytuje. Kaip pranešė Alytaus ap...