Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

Lietuvos kraštiečių bendruomenių sambūryje patirtimi dalijosi ir Pasaulio alytiškių bendruomenė

Savaitgalį Anykščiuose, Menų inkubatoriuje-menų studijoje, Pasaulio anykštėnų bendrijos kvietimu surengtas pirmasis Lietuvos kraštiečių bendruomenių sambūris, kuriame buvo pristatyta ir Pasaulio alytiškių bendruomenė ir jos veikla.

Iš Alytaus, Gargždų ir Šilalės, Kazlų Rūdos, Kėdainių ir Švenčionių savivaldybių, iš didžiųjų Lietuvos miestų į Anykščius dalykiškam pokalbiui apie kraštiečių bendruomenių siekius ir galimybes susibūrė per 70 įvairių bendruomenių lyderių bei savivaldos institucijų atstovų.

Lietuvos kraštiečių bendruomenių susitikimo dalyviai

Pasaulio alytiškių bendruomenę, kuri rengiasi jau ketvirtajam sambūriui per miesto šventę birželio 15 dieną, pristatė jos iniciatorė Vilija Ramanauskienė, kuri kraštiečiams papasakojo apie kasmet rengiamus alytiškių sambūrius, miesto ambasadorius ir jų darbus. Kaip ir tai, jog visa bendruomenės veikla paremta savanoryste ir aktyvių alytiškių bei miesto alumnių entuziazmu.

Pasaulio alytiškių bendruomenės atstovė Vilija Ramanauskienė

Apie tai kalbėjo ir savo įžvalgomis dalinęsis Šilalės kraštiečių draugijos Vilniuje pirmininkas Virginijus Jocys siūlęs pernelyg neformalizuoti tokio pobūdžio veiklos, daugiau remtis netikėtomis iniciatyvomis ir laisva savanoriška veikla.

Buvęs ilgametis Vilniaus rokiškėnų klubo „Pragiedruliai“ pirmininkas Algis Narutis atkreipė sambūrio dalyvių dėmesį, kad ne savo gimtinėje, o atokiau nuo jos dažniausiai gyvena geresnį išsilavinimą įgiję, daugiau pasiekę kraštiečiai, tad paskatinta jų įtaka savo gimtinei gali būti itin reikšminga.

Pasaulio alytiškių bendruomenė keletą metų sėkmingai veikia ir be formalizuotos struktūros. Vilija Ramanauskienė pasakojo, kaip bendra kilmė vienija alytiškius tiek Lietuvoje, tiek ir kitose šalyse, kaip jie noriai dalijasi savo idėjomis su gimtuoju miestu ir tuo didžiuojasi. Bent kelios pasaulio alytiškių idėjos savam miestui jau įgyvendintos, tokios kaip Pasaulio alytiškių alėja, Skambantis Alytus ir pan.

Įspūdinga ir renginio šeimininkų pasaulio anykštėnų patirtis. Sambūrio dalyviams pristatytos Pasaulio anykštėnų bendrijos 27-erių metų veiklos patirtys irgi pasiūlė naujų idėjų kraštiečių bendruomenių veikloms plėsti. Jau prieš 12 metų pasirašyta PAB ir Anykščių rajono savivaldybės bendradarbiavimo sutartis, o Alytuje jau įsitvirtinusi miesto ambasadorių tradicija taip pat pasirodo pradėta Anykščiuose.

Kauno anykštėnų „Vaižgantiečių“ klubo trijų kartų atstovai Gvidas, Dainius ir Simonas Kazlauskai sambūrio dalyviams pristatė savo idėją gimtajam Svėdasų kraštui – paminklo Vaižganto gimtinėje Maleišiuose projektą.

Panvėžiuko bendruomenės atstovai

Savo entuziazmu sužavėję Kauno rajono Panevėžiuko kaimo bendruomenės atstovai Vytautas ir Eglė Juozapavičiai tikino, kad viskas prasideda nuo mažų darbų savo mažoje bendruomenėje – tik pažadintas kiekvieno žmogaus noras ką nors nuveikti vėliau duoda reikšmingų rezultatų.

Sambūrio dalyviams pranešimus skaitė Lietuvių išeivijos instituto direktorius Vytauto Didžiojo universiteto prof. Egidijus Aleksandravičius ir „City Alumni“ judėjimo atstovė Marija Šaraitė, savo asmenines patirtis, organizuojant kraštiečių bendrystę, pristatė netrukus Tauragės mero pareigas pradėsiantis eiti Dovydas Kaminskas.

Pranešėjų mintys daugiausiai sukosi apie vietos, kurią kiekvienas žmogus visą gyvenimą pripažįsta

Tauragės meras Dovydas Kaminskas

kaip savo „mažąją gimtinę“, vertę ir įtaką. Kalbėta apie tai, kaip tas ryšys, išliekantis bet kokiomis aplinkybėmis, gali praturtinti tiek patį žmogų, tiek ir jo gimtinę, kaip tai veikia skirtingo amžiaus ir išsilavinimo žmones.

Į sambūrį atvykusi Lietuvos Respublikos Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos atstovų delegacija, vadovaujama šios komisijos pirmininko, šiuo metu JAV gyvenančio ir dirbančio uteniškio Rimvydo Baltaduonio, koncentravo dėmesį į šio pavasario aktualijas – pirmiausiai į gegužės 12-osios referendumą dėl Lietuvos pilietybės išsaugojimo. „Mažosios Lietuvos – įvairiose pasaulio šalyse susibūrusios lietuvių bendruomenės – dabar kaip niekad garsiai kalba: tapatybė mums ne vis viena!“ – sakė į Anykščius atvykusi Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Asanavičiūtė.

Kaip reikšmingiausių ateities darbų planas sambūrio dalyviams liks devynių tezių rinkinys, svarstytas kaip pirmojo susibūrimo rezoliucija. Sambūrio diskusijose buvo sutarta, kad kiekvienos savivaldybės garbės reikalas – užmegzti ryšius su kiekvienu tos vietovės išeiviu, nesvarbu, kur jis gyvena už tos savivaldybės ribų. 

Šiomis tezėmis taip pat įvardinta būtinybė suformuoti Lietuvoje kraštiečių bendruomenių tinklą, kad kiekvienoje savivaldybėje tokia veikla būtų nuosekliai plėtojama, neskirstant kraštiečių, kiek toli nuo gimtinės jie gyvena, Lietuvoje ar užsienyje. Toks tinklas būtų auginamas į Lietuvos kraštiečių organizacijų asociaciją, kuri galėtų atstovauti bendraminčiams nacionaliniu mastu.

Pasaulio anykštėnų bendrijos informacija ir nuotraukos 

Kitos naujienos

Pirmoji dovana, artėjant gražiausioms metų šventėms, bus įteikta alytiškiams, teatro mylėtojams j...

Kai kurių istorikų nuomone, pirmieji žydai Alytuje galėjo apsigyventi dar XV a. Tačiau tai patvirtinančių...

Kiek sauskelnių sunaudojama auginant kūdikį? Daug. O auginant daugiau nei vieną kūdikį? Kalnai! Kiek jų s...

Rašytojo 100-ąsias gimimo metines (2023-01-07) asociacija „Matučio namai“ pasitinka su nauja A. M...