Klausyti gyvai

17:00 - 18:00

Tokia diena

“Lietuvos regionai klauso, girdi, vertina. Informacija ar dezinformacija?” – vienas faktas, daug tiesų

Eteryje startuoja šešių diskusinių radijo laidų ciklas apie visuomenės informavimo saugumą, informaciją ir dezinformaciją bei kaip tai priima žmonės skirtinguose Lietuvos regionuose. kaip pastebi klaidingas žinutes ir kiek pasienio gyventojai veikiami kaimyninių šalių teikiamos informacijos ar įvykių interpretacijos.

Paskutinės apklausos rodo, kad daugelis Vakarų Europos gyventojų nepalaikytų savo šalies kišimosi ir pagalbos jeigu valstybę kaimynę atakuotų Rusija. Turėjome puikią progą išgirsti kokia situacija Rusijoje, kuri šiuo metu yra labai aktuali. Šia tema pašnekovus kalbino Liudas Ramanauskas.

Europos Sąjungos ambasadorius Rusijoje Vygaudas Ušackas
Europos Sąjungos ambasadorius Rusijoje Vygaudas Ušackas

Europos Sąjungos ambasadorius Rusijoje Vygaudas Ušackas sakė, kad mes turime dėti visas pastangas ne karo kurstymui, bet diplomatinio sprendimo paieškoms. „Tai yra atviras pripažinimas, kad mes turime dėti visas pastangas ne karo kurstymui, o paieškoms kaip sustabdyti dabartinį konfliktą, kai jau žuvo virš 6 tūkstančių gyventojų ir dar apie 2 milijonai žmonių pabėgo. Tenka apgailestauti, kad mes esame susidūrę su kraujo praliejimu Europos centre – Ukrainoje. Šis kraujo praliejimas kilo dėl neteisėtų Rusijos veiksmų nelegaliai aneksavus Krymo teritoriją ir tai iliustruoja gilias priešpriešas tarp Europos Sąjungos ir Rusijos – kaip skirtingai mes žiūrime į valstybių laisvą pasirinkimą, suverenitetą, teritorinį vientisumą.“, – sakoVygaudas Ušackas. „Dabartinėje situacijoje alternatyvų nėra daug: tolimesnė eskalacija, karo užšaldymas arba sugrąžinimas į prieškonfliktinę situaciją, mes turime daryti viską, kas įmanoma, kad karas nesitęstų ir jokiu būdu nesiplėstų.“, – pridūrė pašnekovas.

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas
Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas

Tuo tarpu Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas mano, kad situaciją galima vertinti dvejopai, nes nors ir tęsiasi karas Ukrainoje, bet šiuo metu yra labai sustiprėjusi Baltijos šalių apsauga: „mes čia turime nuolat būnančius sąjungininkus, sustiprinta oro apsauga, amerikiečiai priėmė sprendimą dėl sunkiosios ginkluotės dislokavimo, mes patys padidinome finansavimą ir skyrėm dėmesį mūsų krašto apsaugai: mūsų kariai turi didesnes galimybes, mes modernizuojame kariuomenę, didiname padalinių komplektaciją todėl saugumo lygis yra aukštesnis juo labiau, kad ir Lietuvos žmonės įvairiai remia kariuomenę.“, – teigia ministras.

Rusija paskelbė atnaujintą savo karinių jūrų pajėgų doktriną, kuri, ko gero, atspindi dramatiškai pašlijusius santykius su Vakarų šalimis. Naujojoje karinių jūrų pajėgų doktrinoje pabrėžiami nepriimtino pobūdžio alijanco planai perkelti karinę infrastruktūra prie savo sienų.

Kaip jaučiasi čia pas gyvenantys Lenkijos lietuviai, kokios jų nuotaikos ir kaip jie jaučia Rusijos propagandos poveikį atsakė Punsko viršaitis Vytautas Liškauskas: „Man atrodo, kad nelabai jaučia, nes žinias išklauso, žino kas vyksta Pasaulyje ir propagandai nepasiduoda.“ Paklausus ar Lenkijos spauda taip pat vykdo, tam tikra prasme, anti-propagandą bandydama paneigti informacijos srautą, kurį Rusija suinteresuota siųsti į Rytų Europos šalis, Vytautas Liškauskas sakė, kad tai ne tiek neigimas, kiek savo žinių ir nuomonės skleidimas.

Lenkijos Punsko Valkščiaus viršaitis Vytautas Liškauskas
Lenkijos Punsko Valščiaus viršaitis Vytautas Liškauskas

Diplomato pareiga nebrėžti raudonos linijos, kurios kartais reikia, bet kalbant apie propagandą ir anti-propagandą čia taip lengvai raudono brūkšnio nenubrėši. Internetinė erdvė, televizijos, radijo transliacijos – šiuolaikinės informacinės priemonės leidžia informacijai sklisti į visas puses, jeigu nėra tam tikrų griežtų apribojimų. „Padėtis Rusijoje yra labai apgailėtina, nes suvaržymai yra žiaurūs – 99 procentai visos žiniasklaidos yra kontroliuojami valstybės arba valstybei artimų personažų ir ta propaganda, manipuliacija, kad žurnalistai didžiuojasi tuo, jog jie yra, kaip jie sako, propagandinio karo kovotojai apkasuose.“, – sako Europos Sąjungos ambasadorius Rusijoje Vygaudas Ušackas.

Tačiau paskutiniu metu pasigirdo Europos balsas, kad, galbūt, ir Baltijos šalių žiniasklaidai reikia paramos, kad jie galėtų kurti tam tikrą informacinį postą, tam tikrą filtrą, kuris galbūt kažkiek neutralizuotų Rusijos propagandą. Vygaudas Ušackas teigia, kad tam reikia sukurti imuninę sistemą mūsų piliečiams, kurie gebėtų patys „atskirti pelus nuo grūdų“. „Be abejonės, mes turim apginti nuo manipuliacijos, nors kita vertus, negalime visiškai užskleisti savęs nuo informacinių srautų iš Rusijos, nes kitaip mes nesuprasim ką ir kodėl jie kalba ir tai susiaurins mūsų pačių pasaulėžiūrą.“ – sako Europos sąjungos ambasadorius Rusijoje.

Taip pat Vygaudas Ušackas mano, kad reikia pripažinti, jog Rusijos vizijos tapusios labai moderniomis, naujoviškomis bei labai agresyviomis yra patrauklios visuomenei, tačiau viskas yra taip sutirštinta, kad tai ne informacijos pateikimas, o tiesiog nustatyta politika.

SRTRF-logo

Kitos naujienos

Alytaus sinagogoje vyko susitikimas su profesoriumi, socialinių mokslų daktaru Eugenijumi Skersto...

Velykos – tai ne tik pavasario šventė, bet ir metas susiburti su šeima ir artimaisiais prie bendr...

Dalijamės greitais ir paprastais „FM99" komandos receptais jūsų velykiniam stalui. Išbandykite gr...

Velykos – puikus met...