Klausyti gyvai

13:35 - 14:00

Ši diena muzikos istorijoje

M.Vaščega: „Dabar dedamos pastangos mažinti dujų kainą, su kuria susijusi ir elektros kaina“

Pastaraisiais metais iššūkių ir krizių netrūksta – pandemija, migrantai iš Baltarusijos, Rusijos karas prieš Ukrainą, rekordinė infliacija, energetinė krizė, klimato kaita. Apie sprendimus krizinėse situacijose FM99 studijoje pasakojo Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega. 

„Krizių laikotarpiais kaip niekada gera pasijusti, kad esi didelės bendrijos dalimi, nes 27 į tokias krizes reaguoti lengviau ir saugiau,“ – kalba Europos komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega. Ne tik pastarieji metai buvo pilni iššūkių, bet ir pastarieji 13 metų jų nestokojo, o Europos Sąjunga mokosi vis greičiau ir efektyviau reaguoti.

„Jei 2008 metais mums užtruko keletą metų, kol suradom išėjimą iš finansų krizės, tai 2020-aisiais jau tik 4 mėnesius, kad atrasti bendrą atsaką į ekonominę krizę, o 2022-ais metais, prasidėjus Rusijos karui Ukrainoje mums užtruko 4 dienas, kad pateikti pirmą stiprų atsaką Rusijai,“ – pamokas vardija M.Vaščega.

Tokio sankcijų paketo, koks taikomas Rusijai, ES niekada nebuvo nei priėmusi, nei planavusi priimti, tai beprecedentis atsakas.

„Kai kalbam apie poveikį Rusijos ekonomikai reikia nepamiršti, kad jis atsiranda palaipsniui. Naftos embargas įsigalios gruodžio 5 dieną. Šalia to 8-ajame sankcijų pakete sutarta nusatatyti kainos viršutinę ribą naftai, ekprotuojamai į trečiąsias šalis. Dar vienas svarbus dalykas daromas su kiekvienu sankcijų paketu – importo ribojimai Rusijai, taip mažinant galimybes finansuoti karą.“ – vardija EK atstovybės vadovas Lietuvoje.

Pirmasis itin stiprus sankcijų paketas buvo priimtas per 4 dienas, vėlesni užima daugiau laiko ir derinimas užsitęsia ilgiau, tačiau iki šiol surandamas vieningas 27 valstybių sprendimas, nors greičiu jis ir negali lygintis su diktatorių priimamais sprendimais, sako M.Vaščega.

Energetinė krizė – dar vienas iššūkis Bendtijai ir atskiroms šalims. Iki šiol buvusius šios krizės etapus pavyko sėkmingai suvaldyti, pradedant vasario 24-ąja, kuomet pirmiausiai reikėjo užtikrinti tiekimo saugumą.

„Didžiausias tiekėjas šiandien yra Norvegija, turime JAV ir kitus tiekėjus. Turime 93% saugyklų užpildymą ir šiai žiemai esame labai neblogai pasiruošę,“ – sako M.Vaščega. Dabar dedamos pastangos mažinti dujų kainą, nes su tuo tiesiogiai susijusi ir su elektros kaina. Ir tai sekasi – dujų kaina jau gerokai kritusi nuo rugpjūčio.

„Esame sutarę dėl papildomo viršpelnio apmokestinimo ir jo panaudojimo komensacijoms, elektros energijos suvartojimo piko metu sumažinimo, o dabar yra Europos Komisijos pasiūlymas dujų kainų luboms, dėl kurio tariamasi,“ – pasakoja EK vadovas Lietuvoje.

Apie ES saugumą, pagalbą Ukrainai ir kitus aktualius klausimus klausykite pokalbį su Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovu Mariumi Vaščega.

Laida parengta bendradarbiaujant su Europe Direct Alytus.

Kitos naujienos

Gegužės 19 d. įvyko pirmosios KIDS ATHLETICS projekto žaidynės Vilniuje, kuriose susirinko per 20...

Gegužės 25 d. Alytuje vyks išskirtinių automobilių klubo rengiama paroda „RedHill Street 2024“. Todėl nuo...

Toliau rekonstruojant Ulonų g. nuo gegužės 22 d., trečiadienio, laikinai, kol vyksta darbai, keičiasi aut...

Gegužės 21-oji – svarbi diena Giedrei ir jos kūrybos gerbėjams: muzikos platformose jau sukasi jo...