Klausyti gyvai

15:00 - 16:00

Dienos kaleidoskopas

Mariya iš Charkovo: tikėjausi, kad kažkas bus, bet nesitikėjau, kad bus taip…

Prenumeruokite FM99 radijo podkastą: Applepodcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic | BreakerAnchor|Pocket Casts| Anchor|Castbox|Overcast

FM99 pokalbis su ukrainiete Mariya Yasenovska, Charkovo gyventoja, žmogaus teisių gynėja.

Skelbiama, kad šiuo metu vėl Charkove ir Kijeve kaukia sirenos ir laukiama oro atakos?

Charkove situacija nelabai suprantama, nes sirenų bent jau tam rajone, kur aš esu, negirdim, bet Charkovas didelis 1,5 mln.gyventojų miestas, todėl neatmetu galimybės, kad kitoje dalyje jos kaukia, bet mačiau informaciją apie sirenas Telegrame ir iš komentarų. Bet žmonės slepiasi metro, slėptuvėse, metro jau perpildytas, metro traukiniai sutabdyti, kad traukiniuose taip pat galėtų būti žmonės.

Informacijos labai mažai, iš dalies, galbūt nes jos nėra, kita vertus, jos neverta viešinti, kad nepasinaudotų kita pusė. Labai daug įvairių gandų, daug kam pojūtis, kad šiuo metu ne Charkovas pagrindinis taikinys, dabar tai yra Kijevas, bet nereiškia, kad taip bus ir toliau.

Kaip pasiekia informacija, ar veikia informaciniai kanalai?

Dirba televizija, nuolat vyksta informacinė laida, veikia Telegram kanalas, tačiau jame ne visada informacija patikrinta. Žmonės seka, kiek įmanoma, pas mus televizorius įjungtas, sekam Telegram kanalus, bet štai žadėjo, kad 15.00 bus oro ataka, tad pasislėpėm namo rūsyje, kur dabar ir esame, o ten, deja, ryšio nėra, tad periodiškai išbėgam į lauką gaudyti internetą, kad sužinoti naujienas. Bet psichologiškai tam niekas nepasiruošęs.

Pasislėpėm namo rūsyje, kur dabar ir esame, tad periodiškai išbėgam į lauką gaudyti internetą, kad sužinoti naujienas.

Mariya Yasenovska

Ryte buvo sprogimai ir Charkove?

Taip, kai kuriuose rajonuose, aiškios informacijos nėra, bet buvo apšaudomas Charkovas ir pirmiausiai kariniai objektai, prie Charkovo karinio aerodromo. Nuo 5 valandų ryto buvo girdimi sprogimai, matėsi dūmai, bet negaliu nieko konkrečiau pakomentuoti, išskyrus tai, kad bombardavo karinį aerodromą, pataikė ir į gyvenamąjį namą, yra ir žuvusių.

Ukrainiečiai lyg ir žinojo, kad tai gali nutikti, bet vistiek tai buvo netikėtumas – ar tokie veiksmai ar ir pati situacija?

Žinote, mes pergyvenom 2014 metus, smūgis buvo Krymo aneksija ir karas Donbase. Charkove irgi kūrėsi tos pseudo respublikos, matėm kaip visa tai vyko, kaip vežė žmones autobusais iš Blagarodskoi apskrities, nes jie nemokėjo metro naudotis, labai akivaizdūs dalykai buvo, tada tai buvo irgi didžiulis smūgis, nes nesitikėjo, kad taip gali būti, bet dabar kalbam apie žymiai daugiau.

Kalbam apie pilną puolimą ir III pasaulinio karo grėsmę. Nes tada bent jau buvo aišku, kur galima bėgti – pavyzdžiui į Vakarų Ukrainą. Dabar apšaudoma visur ir niekas neaišku, tikiuose, bent jau artimiausiomis dienomis paaiškės. Aš tvirtai tikiu mūsų karinėmis pajėgomis, kad jos tinkamai pasiruošę ir kontroliuoja situacija.

Kalbam apie pilną puolimą ir III pasaulinio karo grėsmę.

Tad tai vistiek buvo smūgis. Aš tikėjausi, kad kažkas bus, bet nesitikėjau, kad bus taip. Kad bus raketų smūgiai vienu metu iš skirtingų vietų į skirtingus miestus, kad Padnestrė, Baltarusija įsijungs, kad Juodoji jūra.

Lyg ir visą laiką apie tai kalbėjo, bet buvo jausmas, kad tai didelis blefas ir gėda, kad kai tokius planus atskleidžia, Rusija juos paneigia. Tad buvo didelė viltis, kad šiame dideliame lošime su labai dideliais statymais galiausiai karas neprasidės.

Bet karas prasidėjo. Ar Charkove yra vatnikų?

Žinoma yra, mes 30 kilometrų nuo Rusijos. Be to, jų visur yra, dabar tai tokia labai plati sąvoka. Yra žmonių kurie tiesiog vyresni ir jaučia nostalgiją jaunystei, kuri sutapo su SSSR, kurie nesinaudoja internetu, nepasiruošę permąstyti ar fiksuoti istoriją, ir jie tiki, kad Rusija yra teisėta SSSR teisių perėmėja ir turi kažkokių lūkesčių, bet netgi jie esu tikra dabar slepiasi metro, slėptuvėse ir galvoja apie taiką. Nors aišku, yra įvairių išimčių, bet mano pažįstamų tarpe tokių nėra. 

Šiandien Buvusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė pasakė, kad gana kalbų, šį žmogų galima sustabdyti tik kovos lauke, ar pritariate?

Žinot, aš vistiek esu diplomatinių priemonių šalininkė, XXI amžiuje karas nėra tas būdas, kuriuo turi būti sprendžiami konfliktai, bet manau, ponia Dalia daugeliu atveju teisi, tik klausimas, ar pakaks Ukrainai jėgų tai padaryti ir iš tikrųjų musm žadėjo žiaurų atsaką Rusijai, jei kas nors tokio nutiks, ir jeigu sąžiningai, aš jo kol kas nematau. Ir labai jo laukiu iš partnerių, vakarų šalių, JAV ir kitų šalių.

Atėjo pranešimai, kad prie Kijevo aviacinėje bazėje vyksta kovos, labai greitai viskas nutiko, gal dėl to, kad iš daugelio pusių, Baltarusijos, rytų, pietų?

Taip, jeigu buvo sutelkta armija 150 – 200 tūkstančių žmonių, tai Ukrainos armija daug didesnė ir išlaikyti tokius kiekius žmonių vienoje vietoje, kad atmušti ataką labai sudėtinga. Bet aš tikiu, kad vis dėlto mūsų kariuomenė susitvarkys.

Kaip bendras nusiteikimas, juk yra savanoriai, daug  žmonių, kurie jau buvo kare?

Taip, tokių, kurie jau moka kariauti. Tuo mūsų kariuomenė skiriasi nuo visų kitų Europos kariuomenių, nes turi karinę patirtį. Todėl iš jos tiek daug tikimasi. Ir iš tiesų yra daug kitų, kurie vienaip ar kitaip, savanoriais, ar su kontraktais dalyvavo kariniuose veiksmuose, gynė mūsų tėvynę, pradedant 2014 metais. Jie dabar iš rezervo atėjo į krašto gynybą, labai daug savanorių atėjo į krašto gynybą ir pastaraisiais menesiais stipriai ruošėsi.

Kokią kainą Ukraina gali sumokėti už laisvę?

Negaliu atsakyti į šitą klausimą. Ukrainiečiai jau sumokėjo labai aukštą kainą net naujaisiais laikais už savo nepriklausomybę, už laisvę, vien Dangiškasis šimtukas 2014 metais apie daug ką pasako, tai žmonės žuvę vos per kelias dienas. Ukraina jau parodė, kad gali mokėti didelę kainą, bet kiekviena gyvybė svarbi.  Aš negaliu pasakyti, kad Ukraina stovės iki paskutinio, bet aš tikiu, kad mes laimėsim.

Aš negaliu pasakyti, kad Ukraina stovės iki paskutinio, bet aš tikiu, kad mes laimėsim.

Kiek svarbi užsienio šalių, Baltijos šalių, JAV reakcija?

Tai svarbu bet kuriuo atveju, kaip ir svarbu, kai draugai iš kitų šalių rašo ir klausia kaip mes. Bet mums labai reikia veiksmų. Ir, deja, pastarieji metai parodė, kad tarptautinės struktūros dirba ne taip efektyviai, kaip mums visiems norėtųsi, turiu omenyje ir Jungtines tautas, ir Europos Tarybą ir ESBO, bet dabar tas momentas, kai turi įvykti stebuklas ir būtent šios struktūros, būtent mūsų vakarų partnerių iniciatyva mums turi padėti išsaugoti savo laisvę ir nepriklausomybę ir atlaikyti šitą karą.

Jūs tuo tikite?

Tikiu, aš neturiu pasirinkimo, čia gyvenu, myliu šitą šalį ir niekada nesirengiau niekur išvažiuoti, na, nebent į Lietuvą.

Mariya Yasenovska, Charkovo gyventoją, žmogaus teisių gynėją kalbino Liudas Ramanauskas.


Marija iš Charkovo: tikėjausi, kad kažkas bus, bet nesitikėjau, kad bus taip…

Karas Ukrainoje (pildoma)

Andrej Melnik (Kremenčiukas, Ukraina): Prasidėjo viskas nuo panikos

„Pulti Ukrainą su 100 tūkstančių karių – koks idiotas galėtų?“ ES sankcijos ir Green Deal

Stambiu planu su R.Valatka: Galim atsargiai teigti, kad tai yra Putino žlugimo pradžia

Jonas Ohman: Vienas Toyota Land Cruiser’is geriau negu 10 sankcijų. Žinutė iš fronto -Avdiivkos Ukrainoje

Kitos naujienos

Alytaus meras Nerijus Cesiulis sako, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM) neradus sutarimo ...

2023 m. spalio 7 d. prie Kaukų-Obelytės piliakalnių, Miroslavo sen., Alytaus r. sav....

„Varsa-Stronglasas“ spalio 4 dieną žais pirmas sezono rungtynes namuose. Pirma naujojo LRL čempio...

Šiandien streiką dalyje Lietuvos mokyklų pradeda Andriaus Navicko vadovaujama Lietuvos švietimo d...