
Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:
SEL koncertas alytiškiams, anot mero Nerijaus Cesiulio, kainuos 30 000, visa miesto šventė su techniniu aprūpinimu 120 000 skelbiama savivaldybės pranešime.
Tačiau diskusijos dėl sprendimo į miesto šventę pakviesti koncertuoti Egidijų Dragūną-SEL, netyla, kaip ir abejonės, ar toks atlikėjas, kurio vieši pasisakymai bei elgesys kelia abejonių, gali būti pagrindis veidas miesto šventėje, finansuojamoje iš biudžeto lėšų.
Diskusiją apie tai surengė ir LRT radijas „Radijo ringe“, kurioje dalyvavo Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis, paskelbęs apie SEL’o koncerta Alytuje ir alytiškis Edminas Dabušinskas, parengęs peticiją dėl atlikėjo koncerto mieste dėl pastarojo kontraversiško elgesio ir prorusiškų pasisakymų, antroje dalyje prisijungė Lietuvos savivaldybių asociacijos Švietimo ir kultūros komiteto vadovas, Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis ir Metų muzikos apdovanojimų vadovas Martynas Tyla.
Meras kartoja, kad bus pasirinkimas
N.Cesiulis laidoje nuolat kartojo, kad nuomonės gali skirtis ir jog bus 3 scenos ir 60 kitų atlikėjų, tad bus galima pasirinkti klausytis, ką nori, jei nepatiks vienas, o SEL‘as kviečiamas ne į debatus ar pasisakymus.
„Mes jį kviečiame kaip kartų muzikantą ir ne vienos kartos“, – aiškino N.Cesiulis. – „Aš galiu garantuoti šiandieną, visi viešbučiai užsakyti, prekybininkų padaugėjo 4 kartus, panašiai auga skaičius žmonių.“

Tačiau peticijos autorius priminė, kad kalbama ne apie muziką, o apie vertybes.
„Atlikėjas yra daug kam autoritetas, tikriausiai ypač jaunimui, bet kokias žinutes jisai neša, kokie yra jo pasisakymai, nesvarbu, ar tai liečia tiesiog jo nusižengimus su pareigūnais, teismo sprendimus ir panašiai, bet tiesiog koncertų metu kokie jo pasisakymai būna, (…). Kas gali patvirtint, kad jokių tokių pasisakymų, ar šiaip kažko nepasakys“, – klausia peticijos autorius. Be to, SEL‘as taip ir nėra atsiprašęs už savo prorusiškas kalbas Rusijai užpuolus Ukrainą.
Anot E.Dabušinsko, savivaldybė neturėtų remti tokių atlikėjų viešaisiais pinigais, ypač šventėse, kurios reprezentuoja miestą, pozicionuojamą kaip šeimų.

Į laidą skambinę alytiškiai piktinosi, kad švaistomi miesto biudžeto pinigai tokiems atlikėjams, kurie žemina policininkus ir kitus žmones. Vilnietis Aivaras sakė, kad „miesto visuomeninėse šventėse tikrai neturėtų būti kviečiami pasirodyti, tokie atlikėjai, tokiu būdu mes legitimizuojam tokį nepadorų elgesį“: „Žinutę jaunimui siunčiam, kad tu gali veikti, šnekėti nesąmones, o pinigai valdo ir vis tiek tu būsi garbinamas. Manau, kad tai labai blogas požiūris ir labai bloga žinutė jaunajai kartai“.
Buvo ir palaikančių tiek Alytaus merą tiek ir SEL‘ą: „Jis yra Lietuvos pilietis. Galbūt ir pasakė kažką, bet ar reikia visą gyvenimą žmogui priekaištauti?“
Kainuos 30 000
SEL koncertas miesto šventėje nemokamas lankytojams, bet ne miestui. Kaip pagaliau atskleidė Alytaus meras Nerijus Cesiulis, koncertas kainuos 30 tūkst. eurų: „Kartu su scena, raideriais, apšvietimu, garso sistema ir viskuo.“
Visgi ne visus įtikina ekonominiai argumentai: „Miesto šventė – ne komercinis renginys. Tai vertybinis pasirinkimas“.
„Kviečia tokį atlikėją, kai tuo tarpu mūsų valdžia galbūt eina į kitą kraštutinumą, rusų klasikų neįsileidžia.“ – stebėjosi viena skambinusioji.
N.Cesiulis gailėjosi, kad į diskusiją neskambino jauni žmonės, nes būtent jų palaikymo tikisi: „Mes esame skirtingų nuomonių. Vyresni žmonės turi vienokią nuomonę, kiti kitokią nuomonę, jaunimas turi trečią nuomonę ir tai yra gerai.“
Merai renkasi atlikėjus
Radijo ringe dalyvavęs Lietuvos muzikos pasaulio grandas, asociacijos „Metų muzikos apdovanojimai“ pirmininkas, Lietuvos muzikos apdovanojimų M.A.M.A. steigėjas ir ilgametis SEL vadybininkas Martynas Tyla, iškėlė kitą klausimą – merai renkasi savo mėgstamus atlikėjus miestų ir miestelių šventėms taip darydamiesi reklamą sau: „Tai kas merui arba vicemerams patinka, tas ir atvažiuoja.“
Anot jo, rajonuose netrūksta puikių kūrybingų žmonių kultūroje, tačiau dažnai tai priklauso ne nuo jų. Tuo metu brangiai kainuojančios žvaigždės koncertus gali pasidaryti patys, kaip yra Šiauliuose ar Klaipėdoje, kur SEL rengia komercinius koncertus, sako M.Tyla.

„Ar miestui reikia pirkt tokį atlikėją – galim diskutuot, reikia ar nereikia, bet aš galbūt sakyčiau, kad nereikia,“ – svarsto buvęs SEL vadybininkas. – „Bet kadangi miestas nori pasipuikuoti ir nori surinkt daug žmonių… Bet žmonės atvažiuoja ne tik į koncertą, atvažiuoja į įvykį, atvažiuoja į reiškinį. Tai, jeigu jūs padarysite tą programą, įdomią novatorišką, (…) ar būtinai reikia tos brangios žvaigždės?“
Ispanijoje sprendžia gyventojai
Martynas Tyla dalijosi įspūdžiais iš Ispanijos salos, kurioje praleido du mėnesius ir kur dalyvavo miesto šventėje – čia pasirodė visos salos kolektyvai ir vienintelė žvaigždė – šių metų Ispanijos atstovė Eurovizijoje.
Anot jo, kas turėtų būti miesto šventėje galėtų balsuoti patys miestelėnai. Balsavimai dėl atlikėjų tokiame mieste kaip Alytus tikrai galėtų vykti, tačiau ne feisbuke ar instagrame. Jo minėtame Ispanijos miestelyje iškart pasibaigus renginiui paskelbtas balsavimas dėl galimų atlikėjų ir šventės temos kitiems metams.
Savivaldybių asociacijos atstovas džiaugiasi mero pasirinkimu
Dar vienas diskusijoje dalyvis Lietuvos savivaldybių asociacijos Švietimo ir kultūros komiteto vadovas, Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis džiaugėsi Nerijaus Cesiulio pasirinkimu ir SEL koncertu Alytuje ir sakė, kad vertinti pagal reputaciją atlikėjų, kviečiant juos koncertuoti už mokesčių mokėtojų pinigus, nereikia.
„Nu tikrai nemanau, kad reikėtų vertinti pagal atlikėjo reputaciją. Mes esame susidūrę su Rusijos atlikėjais, neleidome į valstybę ir atsisakėme koncertų. Tai viskas tvarkoj, bet Lietuvoje, aš manau, yra visi atlikėjai ir reputacija visų vienoda,“ – aiškino Laurinaitis. – Tai, ką dabar, jeigu atlikėjas su kažkokia savo išskirtine nuomone, tai negalima jo kviesti koncertuoti ir taip toliau. Čia būtų labai neteisinga ir aš manau, kad nereikia laikytis tokios taisyklės.“

Stuburo bėdos ir stereotipinis mąstymas
Martynas Tyla priminė apie moralinį stuburą, kuris, kai lūžinėja, kelia bėdas.
„Moraliniai dalykai pas kiekvieną iš mūsų turi būti, jeigu jie yra – viskas gerai, tada mes galime tvirtai stovėti, stuburas mūsų tvirtas. Jeigu jie lūžinėja, tai žinot, tie slanksteliai tokie paslankūs yra, kad negali žinoti, į kurią pusę jisai nuslinks.“ – svarstymais dalijosi Lietuvos muzikos apdovanojimų steigėjas. – „Mums reikia suprasti vienas dalyką, jeigu vis dėlto atsitiktų kažkoks mūsų šalies užpuolimas ar dar kažkas, tai visi, kurie tą moralinį savo slankstelį gali pastumdyti, galėtų labai greitai turbūt atsidurti ir kitoj pusėj.“
Jis linkėjo savivaldybėms atsisakyti stereotipinio mąstymo ir nustoti gyventi praeitimi.
„Pagrindinė žvaigždė yra jūsų rajonas, jūsų žmonės, jūsų kolektyvai ir yra pagrindinės žvaigždės. Jūs galite pasikviesti Lietuvos atlikėją, kuris galbūt sutiktų su jūsų kaimo kapela sudainuoti kartu, sutiktų su jūsų kolektyvu sušokti, galvokite, kitaip atverkit savo smegenis,“ – kvietė Martynas Tyla.
Be to, nuolatinis gyvenimas praeitimi ir prisiminimais nėra tai, ką reiktų daryti savivaldybėms, pataria prodiuseris.
„Nerijus visą laiką kalbėjo apie praeitį, jeigu atkreipėte dėmesį, grupė „Dinamika“, grupė SEL, prisiminimai, kodėl miestas turi gyventi prisiminimais, kodėl miestas negyvena į priekį?“ – klausė prodiuseris – „Galvokit novatoriškai“.
„Aš noriu, kad Lietuva būtų tikrai pasaulyje, matoma ir girdima, o ne tik tai žinot, nu išgėriau čerką ir prisiminsiu, kaip gera buvo. Jūs prisimenat ne senas geras dainas, jūs visi prisimenat vienas paprastą dalyką – jaunystę“, – priminė Martynas Tyla.
Balsavimo rezultatai
Laidos metu klausytojai galėjo balsuoti internete, ar Alytaus gimtadienyje reikia SEL koncerto. Tą valandą balsavo 354 žmonės, 65 % sakė, kad tokio koncerto nereikia, 31% kad reikia ir 4 % tai nerūpi.
Apibendrindamas rezultatus M. Tyla priminė, kad kalbama visgi ne apie patinka ar ne viena ar kita muzika, ar atlikėjas, o apie moralinius dalykus. Jis priminė, kad gyvename neramiais laikais ir su karo nuotaikomis, bet miestai ir miesteliai švenčia šventes ir gimtadienius kaip kasmet.
„Mes kalbame, kad reikia padidinti mokesčius, taip toliau, o šventės vyksta toliau, karo, kaip sakau, neduok dieve, išvakarėse. Mes galimai esam nepasiruošę ir gynybai reikia tikrai daug pinigų, tai mūsų mintis labai paprastai yra ir mes jau apie tai kalbėjom – jeigu mes 1 – 2 metus sustabdysim visas nemokamas savivaldybių rajonų šventes būtų labai gerai.“ – pasiūlė M.Tyla.