Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Minima pasaulinė diena be tabako

Š iandien minimos Pasaulinės dienos be tabako tema – tabako produktų reklamos, pardavimo skatinimo ir rėmimo draudimas. Jos tikslas – dar kartą priminti pasauliui ir suteikti kuo daugiau informacijos apie didžiulę rūkymo žalą žmogaus organizmui. Š ia diena siekiama paskatinti šalių vyriausybes imtis griežtesnių priemonių tabako kontrolės srityje. Pasaulinės dienos be tabako proga šiais, Sveikatingumo metais, Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija kviečia visus šalies žmones „nepaleisti dūmais” savo ir savo tautos gyvenimo. Š ią dieną vyks akcijos „Gėlė vietoje cigaretės”, „Gimiau nerūkantis/ti” ir kiti renginiai

Vienos dienos akcijos „Gimiau nerūkanti/is” metu marškinėliais su užrašu „Gimiau nerūkantis” ar „Gimiau nerūkanti” bus apdovanojami Pasaulinę dieną be tabako gimę naujagimiai. Tokia akcija vyksta visuose Lietuvos miestų gimdymo namuose, joje stengiamasi priminti apie vis gausėjančius faktus apie pragaištingą tėvų rūkymo įtaką vaikų sveikatai.

Sociologiniai tyrimai rodo, kad rūkančių tėvų vaikams sunkiau sekasi mokytis. Augdami vaikai perima tėvų elgesio modelį ir patys dažniau pradeda rūkyti. Vaikai, kurių mamos rūko nėštumo metu, dvigubai dažniau miršta nuo staigios kūdikių mirties sindromo.

Dėl rūkymo sukeltų ligų Lietuvoje kasmet miršta apie 7000 žmonių. Dėl šios priežasties akcijos organizatoriai, matydami vis labiau visuomenėje, o ypač tarp moterų, plintantį rūkymą, siekia informuoti visuomenę ir paraginti ją saugoti savo vaikų ir savo sveikatą.

Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis pabrėžia sveikatos sektoriaus didelę atsakomybę kovoje su šiuo ypač sveikatai žalingu įpročiu: „Lietuvos sveikatos sektorius pagal pagalbą rūkantiesiems buvo įvertintas žemu balu – 3 iš 10. Tuo tarpu šeimos gydytojo autoritetas vaidina didelį vaidmenį formuojant žmogaus sveiko gyvenimo nuostatas. Imsimės veiksmų, kad padėtis šioje srityje keistųsi„. Anot, V. P. Andriukaičio, Lietuvoje didėjantis rūkančių moterų, merginų ir nepilnamečių skaičius kelia didelį nerimą. Teigiama, kad net 80 proc. rūkančiųjų šią priklausomybę įgyja būdami nepilnamečiais.

Tabako rūkymas – viena pagrindinių išvengiamų mirties priežasčių. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, nuo rūkymo sukeltų ligų pasaulyje kas šešias sekundes miršta žmogus. Tabako epidemija per metus nusineša 6 mln. planetos gyvybių, iš jų – daugiau nei 600 tūkst. yra pasyviojo rūkymo aukos. Apie 63 proc. visų neinfekcinių ligų atsiradimo rizikos veiksnys – tabako vartojimas ir pasyvus rūkymas. Jei nebus mėginama šį reiškinį sustabdyti, 2030 m. mirčių skaičius išaugs iki 8 milijonų, iš jų 80 proc. bus mažiau ekonomiškai išsivysčiusių šalių gyventojai.

Š iandien Lietuva gali didžiuotis įgyvendinamomis pažangiomis tabako kontrolės priemonėmis (tabako gaminių reklamos draudimas, draudimais rūkyti uždarose viešose vietose, tabako akcizų padidėjimas ir kt.), tačiau situacija lieka grėsminga. Lietuvos statistikos departamento ir kitų institucijų atliktų tyrimų duomenimis, Lietuvoje nemažėja kasdien rūkančių gyventojų dalis ir naujų susirgimų su rūkymo susijusiomis ligomis skaičius, tenkantis 100 tūkst. Gyventojų. Didėja rūkančių vaikų ir paauglių skaičius. 80 proc. dabartinių rūkalių tabako gaminius pradėjo vartoti iki 18 metų. Lietuvoje rūko 33 proc. gyventojų (ES vidurkis – apie 30 proc.).

2012 m. Europos Komisija pateikė Tabako gaminių direktyvos persvarstymo pasiūlymus Tarybai ir Europos Parlamentui. Juose – griežtesnės tabako gaminių gamybos ir pardavimo taisyklės, ribojimai anksčiau nereglamentuotiems gaminiams, tokiems kaip elektroninės cigaretės ir žoliniai rūkomieji gaminiai, papildomos kramtomojo ir uostomojo tabako sudėtinių dalių skelbimo taisyklės.

Didžiausią diskusiją kelia Komisijos siūlymas suvienodinti cigarečių pakelių išvaizdą ir parametrus. Ant jų siūloma 75 proc. vietos skirti įspėjimams apie rūkymo žalą. Vartotojui sunkiai suprantamą informaciją apie dervų, nikotino ir kitų kenksmingų elementų kiekius turėtų papildyti užrašas, kad cigaretėse yra daugiau nei 70 onkologines ligas sukeliančių medžiagų. Taip pat būtų nustatytas standartinis pakuotės dydis ir forma.

2012 m. Eurobarometro apklausos rezultatai rodo, kad 73 proc. Europos gyventojų palaiko vaizdinių įspėjimų atsiradimą ant tabako gaminių pakuočių. Lietuvoje šią priemonę palaiko 78 proc. gyventojų.

——

kalbėk [email protected]

 

Kitos naujienos

Alytaus nakvynės namai atsisveikina su savarankiško gyvenimo namų gyventoju: „Išėjo Rimantas Šaparnis, - ...

Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėlnetei...

Elayork su atokvėpiu pristato pristato savo naujausią muzikinį kūrinį „Ne Laiku"...

Jau balandžio 19 d., Lazdijų Nepriklausomybės aikštėje šurmuliuos mokomųjų mokinių bendrovių regi...