Klausyti gyvai

09:00 - 10:00

Ryto programa „Geros dienos!“

MO muziejus atidaro ilgai lauktą užsienio menininkų kuruojamą parodą „Kodėl taip sunku mylėti?“

Dėl paskelbto karantino kurį laiką nebaigta instaliuoti MO muziejaus paroda „Kodėl taip sunku mylėti?“ jau greitai atvers duris. Olandijos multimedijų menininkės Saskia Boddeke ir vieno žymiausių visų laikų režisierių Peter Geenaway specialiai MO muziejaus erdvėms kurta paroda baigiama instaliuoti ir lankytojams bus atvira nuo birželio 20 dienos.

 

Pirmą kartą užsienio menininkų kuruojama paroda MO muziejuje pati yra meno kūrinys. Tai patyriminė visą muziejaus ekspozicinę salę apimanti instaliacija, kurioje sukurti specialūs garso, šviesos ir netgi lietaus efektai. Kūrėjai specialiai MO erdvėms kūrė videoinstaliacijas, o parodos pasakojimas išplėtojamas pasitelkiant lietuvių menininkų kūrinius iš MO muziejaus ir kitų kolekcijų.

„Dar iki MO muziejaus atidarymo turėjome viziją surengti teatro ar kino režisieriaus sukurtą parodą – meninę instaliaciją, kurioje svarbiausia būtų įtraukiantis patyrimas ir paveikiai papasakota istorija. Todėl be galo džiaugiamės galėdami pristatyti S. Boddeke ir P. Greenaway specialiai MO muziejaus erdvėms sukurtą parodą“, – teigia Milda Ivanauskienė, MO muziejaus direktorė.

Itin asmeniškas projektas

 Parodoje aktyviai įsitraukusi visa menininkų šeima. S. Boddeke kartu su vyru P. Greenaway abu yra parodos kuratoriai, o joje aktyviai veikia ir jų dukra. Tai paroda, kuri abiem menininkams yra labai asmeniškas projektas. Parodos instaliacijose pasirodanti veikėja yra įkvėpta jų dukros Pip. Istorijos pasakojimas – parodos poema – buvo sukurta bandant dukrai papasakoti apie pasaulyje vykstančius neramumus, konfliktus, žmonių nesutarimų priežastis vaikui priimtinesne, alegorine forma. Menininkams nerimą kelia tai, kad jų vaikų kartai tenka susidurti su sudėtingais klausimais ir nevaldomu informacijos srautu. Kiekviena diena atneša vis naujų problemų – pabėgėlių krizių, ekologinių kataklizmų, politinių įtampų.

Parodos klausimai dabar dar aktualesni

 Parodos pavadinimas „Kodėl taip sunku mylėti?“ kelia klausimą apie santykį su kitu – kodėl mums sunku suprasti, priimti, nesmerkti kitoniškumo. Tuo pačiu tai ir klausimas apie santykį su savimi – kaip priimti save, kaip rasti pusiausvyrą tarp kartais konfliktuojančių vidinių tapatybių. Menininkai kurdami parodą išreiškia nerimą dėl nejautrumo migrantų krizei, humaniškumo trūkumo. „Šiuo metu pamatinius klausimus svarstanti parodos tema įgauna ir didelį aktualumą. Dėl pandemijos valstybių sienos užsidarė – vėl iškilo nacionalinis dėmuo. Taip pat mąstant apie JAV vykstančius protestus“, – priduria M. Ivanauskienė.

Netikėti parodai architektūriniai sprendimai

 „Kodėl taip sunku mylėti?“ – tai paroda, kuri reikalavo sudėtingų inžinerinių sprendimų. Be to, norint sukurti visą muziejaus ekspozicinę salę apimančią instaliaciją, sinchronizuojamas garsas, šviesos ir netgi lietaus efektas. Lietuvių menininkų darbai taip pat eksponuojami netradiciškai. Lankytojai kviečiami patirti parodą lyg filmą – laisvai ir drąsiai judėti erdvėje be konkretaus eiliškumo. Lankytojai parodą pamatyti gali nuo birželio 20 d. Tą savaitgalį MO muziejus rengs parodos atidarymo savaitgalio MOratoną. Daugiau informacijos – netrukus.

Daugiau apie parodą: https://mo.lt/parodos/kodel-taip-sunku-myleti/

Bilietus į parodą galima įsigyti čia: https://bilietai.mo.lt/

Apie užsienio menininkus

Saskia Boddeke – olandė multimedijų menininkė ir režisierė, daugelio operų pastatymų Nyderlandų nacionalinėje operoje bendraautorė. Naudodamasi technologijomis ji kuria įtraukias patirtis: supa lankytojus projekcijomis, garsais, šviesa, kvapais ir meno objektais. Yra sukūrusi dokumentinį filmą „Greenaway Alphabet“ apie Greenaway‘ų ir jų dukterį Pip.

Nyderlandų nacionalinėje operoje ji dirba nuo 1984 m. ir kaip režisieriaus asistentė yra sukūrusi 48 operas. Su P. Greenaway susipažino ėmusi kartu dirbti prie filmo ir teatro performanso Rosa, a Horse Drama (Roza – drama su arkliu) pastatymo. Daugiau apie kitus S. Boddeke projektus: https://www.sbpg-projects.com/saskiaboddeke

Peter Greenaway – vienas garsiausių ir originaliausių britų režisierių, 2014 m. apdovanotas BAFTA apdovanojimu už viso gyvenimo indėlį į britų kino istoriją, 4 kartus nominuotas ir vieną kartą apdovanotas Kanų kino festivalyje, įvertintas daugybe kitų prizų.  P. Greenaway kūryboje susipina vaidyba, tapyba, videomenas, instaliacijos, dokumentika. Jis taip pat yra dirbęs ir bendradarbiavęs kartu su kompozitoriais John Cage, Philip Glass, Michael Nyman, Wim Mertens ir kitais. Garsiausiais P. Greenaway filmais laikomi „Virėjas, vagis, jo žmona ir jos meilužis“, „Architekto pilvas“. Vienas naujausių jo filmų – „Eizenšteinas Gvanachuate“ (2015), kurio premjera įvyko Berlinalėje. Daugiau apie P. Greenaway: https://www.sbpg-projects.com/peter-greenaway 

Apie MO

 MO muziejus, kurio pastatą suprojektavo pasaulyje garsus architektas Daniel Libeskind, duris atvėrė 2018 m. spalio 18 d. Iki atidarymo MO muziejus, įkurtas asmenine mokslininkų Danguolės ir Viktoro Butkų iniciatyva, beveik dešimtmetį veikė kaip muziejus be sienų. Jame sukauptą daugiau nei 5000 modernaus ir šiuolaikinio meno kūrinių kolekciją sudaro Lietuvos dailės aukso fondas nuo XX a. 6-ojo dešimtmečio iki šių dienų. Nuo MO muziejaus atidarymo (2018 m. spalio 18 d.) iki 2019 m. pabaigos MO apsilankė daugiau nei 300 000 žmonių.

MO muziejus – gero laisvalaikio vieta, pasakojanti istorijas apie mus. Čia užsukti kviečia parodos, kinas, edukaciniai užsiėmimai, koncertai ir kiti renginiai, skirti įvairioms amžiaus grupėms. Vienas iš MO tikslų yra burti aktyvią bendruomenę – MOdernistus – kurie palaiko MO idėją ir padeda kurti naująjį muziejų drauge.

Kitos naujienos

Alytaus kraštotyros muziejuje antradienį pristatyta Vilmanto Dunderio knyga apie Kovo 11-osios akto signa...

Per pirmą dieną, vasario 21-ąją, kai buvo pradėti rinkti parašai už kandidatus į prezidentus, TS-LKD kand...

Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) teigiant, kad buitiniai vartotojai ir mažos įm...

Delfi.lt skelbia, kad Latvijoje sulaikytas vyras, įtariamas Baltijos šalyse dažais apipylęs ne vieną memo...