Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

Muitinė keliasi į elektroninę erdvę

Trečiadienį Europos Parlamentas 630 balsų prieš 47 priėmė naują ES Muitinės kodeksą, pagal kurį patikimiems vežėjams bus taikomi dideli palengvinimai, o dalį muitinės procedūrų jie galės atlikti patys, po EP balsavimo Strasbūre sakė eurokomisaras Algirdas Š emeta. Be to galutinai įsigaliojus visoms kodekso nuostatoms visi veiksmai susiję su muitine bus perkelti į elektroninę erdvę. „Tai bus daroma palaipsniui, tam tikrais blokais, iki 2020“ – kalbėjo Mokesčių ir muitų sąjungos eurokomisaras. Klausyti interviu.

Daug nuostatų yra susiję su taip vadinamų autorizuotų ekonominių operatorių – patikimų vežėjų instrumentu, kurio nuostatos įsigalios iškart, kai Komisija parengs juos įgyvendinančius teisės aktu„, – kalbėjo A.Š emeta. „Kodeksas sukuria pasitikėjimo atmosferą tais operatoriais, kurie yra patikimi, jiems mažiau reiks atlikti muitinės procedūrų, kai kurias procedūras jie galės atlikti patys“ – apie priemones kalbėjo už muitus atsakingas komisaras.

Numatoma visa eilė priemonių, kurios skirtos teisėtai prekybai skatinti. Patikimų vežėjų institutas ES sparčiai plečiasi, prieš keletą metų buvo apie keturi tūkstančiai tokių operatorių, dabar jau apie 12 tūkstančių patikimų vežėjų visoje ES, o jie apima beveik 60% ES užsienio prekybos. Palengvinimai jiems galios ir JAV, Japonijoje, deramasi ir su Kinija.

„Dabar pirmą kartą turėsime Sajungos muitinės kodeksą“, – po balsavimo sakė A. Š emeta. Anot eurokomisaro, muitinė turi tarnauti prekybos skatinimui: „Pagrindinis siekis ir yra, kad muitinė atlikdama savo rinkos apsaugos funkciją kartu tarnautų kaip prekybos skatinimo priemonė“.

Dabar muitinės deklaracijos daugelyje šalių jau pildomos elektroniniu būdu, bet daugelis kitų operacijų dar turi popierinę formą ir bendradarbiavimas tarp muitinių vyksta ne elektroninėje erdvėje. „Plačiai šnekant, tai būtų kaip elektroninės muitinės sukūrimas“, – sakė A.Š emeta.

Iš karto nuo lapkričio pirmosios galios tik tos procedūros, kurios jau ankstesniais teisės aktais buvo įteisintos. Naujovės bus įgyvendintos nuo 2016 metų. 2008 metais buvo priimtas modernizuotas Muitinės kodeksas, kuris taip ir neįsigaliojo, dabar buvo pateiktas atnaujintas variantas. 2012 metais muitinės gavo 261 milijoną deklaracijų. Tai reiškia 15 deklaracijų kas sekundę. Prekių, praėjusių muitinės procedūras, vertė pernai siekė 3,5 trilijono eurų.

———

Kitos naujienos

Pirmoji dovana, artėjant gražiausioms metų šventėms, bus įteikta alytiškiams, teatro mylėtojams j...

Kai kurių istorikų nuomone, pirmieji žydai Alytuje galėjo apsigyventi dar XV a. Tačiau tai patvirtinančių...

Kiek sauskelnių sunaudojama auginant kūdikį? Daug. O auginant daugiau nei vieną kūdikį? Kalnai! Kiek jų s...

Rašytojo 100-ąsias gimimo metines (2023-01-07) asociacija „Matučio namai“ pasitinka su nauja A. M...