Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:
Vidaus reikalų ministerija inicijavo Nepilnamečių narkotikų vartojimo ir platinimo prevencijos mokyklose bandomąjį projektą. Jis įgyvendinamas septyniose pasirinktose Vilniaus m., Alytaus m. ir Klaipėdos r. savivaldybių mokyklose.
Alytaus Putinų gimnazijoje lankėsi ir į FM99 studiją šia tema pasikalbėti atvyko vidaus reikalų viceministrė Agneta Ladek bei Seimo narys Linas Slušnys.
Įgyvendinant bandomąjį projektą dalyvaujančiose mokyklose atlikti saugumo vertinimai ir, atsižvelgiant į kiekvienos mokyklos poreikius bei problematiką, parengti individualūs veiksmų planai. „Projekte dalyvaujančiose mokyklose vykdomos prevencinės veiklos mokiniams, mokytojams, tėvams. Įgyvendinamos ir kitos priemonės – dronų naudojimas, vieši ir nevieši patruliavimai prie mokyklų ir jaunimo susibūrimo vietose” – sako vidaus reikalų viceministrė Agneta Ladek

Projekto tikslas – sukurti efektyvų narkotikų prevencijos mokyklose mechanizmą ir jį išbandyti. Projekto metu bus įvertintas ir atnaujintas narkotinių medžiagų vartojimo atpažinimo ir reagavimo mokyklose algoritmas, patikrintas dabar taikomų prevencinių priemonių paveikumas.
Bandomojo projekto metu numatomas keleto prevencinių krypčių įgyvendinimas:
- Pirmiausiai, bus didinamas mokinių saugumas ugdymo įstaigose ir jų prieigose, tam pasitelkiant tokias fizines priemones kaip el. dūmų detektoriai, kameros, fiziniai barjerai, patekimo į mokyklą kontrolė.
- Antra, įgyvendinant prevencines programas, gyvenimo įgūdžių pamoką, Jaunųjų policijos rėmėjų veiklą, užtikrinant užimtumą, pagalbos algoritmų panaudojimą, bus formuojama teisės pažeidimams atspari aplinka, skatinamas nepakantumas teisės pažeidimams.
- Trečia, švietimo, edukacinėmis veiklomis bus stiprinamas ir ugdomas moksleivių sąmoningumas ir atsparumas narkotikų vartojimui ir platinimui, sudaromos prielaidos moksleivių elgesio keitimui. Projektu metu bus dirbama ne tik su moksleiviais – numatoma įtraukti ir mokyklų administracijas, mokytojus, tėvų bendruomenę.
Tuo tarpu Seimo Narys Linas Slušnys sako, kad medžiagų kiekiai didėja, o platintojai gudrėja ir įžūlėja: „narkotinių medžiagų skaičius yra didelis ir aš jau nežinau kiek jų yra. Mes nežinome kiek jų yra. Pavojaus zona, kurioje mes esame atsidūrę yra milžiniška. Einame link to, kad reikia didinti vaikų atsakomybę. Patys vaikai sako, kad per mažai jų bendraamžių įsitraukia į aktyvias laisvalaikio veiklas. Labai daug yra nieko nedarančių, tačiau tos pasiūlos Alytus turi. Todėl turime didelę bėdą, kad vaikai pasuka narkotikų keliu”.

Policijos duomenimis, šalyje stebimas narkotikų vartojimo didėjimas – lyginant su pernai fiksuojamas 19 proc. augimas, daugiausiai vartoja 18-29 m. amžiaus grupei priklausantys asmenys. Didėja ir nepilnamečių, įtariamų padarius nusikalstamas veikas, susijusias su disponavimu narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis ir jų kontrabanda, skaičius. Š. m. sausio-rugpjūčio mėn. registruoti 75 nepilnamečiai , 2022 m. tuo pačiu laikotarpiu – 66 nepilnamečiai.
Anot Agnetos Ladek nuo vasario mėnesio pradedėjo veikti skambučių linija 8700 60 777, skirta pranešti apie žinomus narkotikų platintojus. „Iš viso gauta 230 pranešimų dėl galimo disponavimo narkotinėmis medžiagomis. Per keturis mėnesius pradėtas 21 ikiteisminis tyrimas, nustatyta 13 įtariamųjų ir jiems pareikšti kaltinimai”.

Auga ir administracinių nusižengimų skaičius, kuriuos dėl narkotinių ar psichotropinių medžiagų vartojimo padaro nepilnamečiai iki 16 m., negalintys būti traukiami administracinėn atsakomybėn dėl savo amžiaus. 2022 m. per visus metus tokių nepilnamečių buvo nustatyta 94, o per š. m. 10 mėn. – 131.
Pristatyti Vidaus reikalų ministerijos inicijuoto bandomojo narkotikų prevencijos projekto mokyklose tarpiniai rezultatai. Jie rodo, kad savivaldybių, bendruomenių pareigūnų, mokyklų ir kitų dalyvaujančių institucijų aktyviai vykdomos prevencinės priemonės veikia.
Prevencijoje ypatingas vaidmuo tenka ne tik institucijoms ir įstaigoms, bet ir tėvams – tiek stiprinant ryšį, atvirai kalbantis su vaikais, tiek organizuojant užimtumą, nustatant taisykles, tiek atpažįstant narkotines medžiagas ir suprantant jų poveikį. Visos projekte dalyvaujančios savivaldybės numatė lėšų saugumo didinimo sprendimams mokyklose įgyvendinti – diegia stebėjimo sistemas, investuoja į tvoras ir kitas priemones.
Bandomasis projektas pasirinktose septyniose Vilniaus m., Alytaus m. ir Klaipėdos r. mokyklose startavo 2023 m. gruodžio mėn. ir bus vykdomas iki š. m. birželio 14 d. Suburta virš 20 prevenciją vykdančių institucijų ir organizacijų, kurios siekia sukurti ir išbandyti sklandžiai veikiantį narkotikų prevencijos mokyklose mechanizmą. Vėliau jį numatoma pritaikyti visos šalies mastu.
Policijos duomenimis, šalyje š. m. pirmąjį ketvirtį nustatyta 12 proc. daugiau su narkotikais susijusių nusikalstamų veikų nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. Tai rodo aktyvesnius policijos veiksmus ir išskirtinį dėmesį narkotikų problemai.