Klausyti gyvai

10:00 - 11:00

Miesto Informatorius

Neįgaliųjų sistemos reforma Lietuvoje politikų ir Alytaus neįgaliųjų atstovų akimis

Diskusijoje apie neįgaliųjų situaciją Lietuvoje ir rengiamą reformą Seimo narys Vytautas Bakas, Alytaus autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ vadovė Klementina Gruzdienė ir Žmonių su negalia teisių stebėsenos komisijos pirmininkė, Alytaus miesto savivaldybės  neįgaliųjų reikalų komisijos narė Kristina Dūdonytė. Kviesta buvo ir socialinius klausimus kuruojanti vicemere Jurgita Šukevičienė, kuri atsiuntė žinutę, kad nedalyvaus.

Seimo Neįgaliųjų teisių komisija nepritarė neįgalumo nustatymo sistemos pertvarkai ir pasiūlė Seimui projektą grąžinti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai tobulinti. 

Tačiau Lietuvos neįgaliųjų organizacijos pareiškė paramą Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos planuojamai negalios reformai, teigdamos, kad per 20 metų galiojanti dabartinė sistema nebeatitinka šalies neįgaliųjų poreikių. 

Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovas komisijoje Vytautas Bakas sako, kad pateiktas įstatymo paketas gražiai skamba, bet esamos situacijos nepakeis, nes jis susiveda į dviejų institucijų sujungimą, bet realių reformų neatneš.

„7 iš 10  neįgaliųjų šiandien Lietuvoje negauna socialinės integracijos paslaugų, tai apie 200 000 žmonių. Negalią turinčių žmonių situacija Lietuvoje sudėtinga ir jeigu jau daroma reforma, tai reikia daryti taip, kad šie žmonės galėtų gyventi pilnavertį gyvenimą,“ – aiškina V.Bakas.

Alytaus autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ vadovė Klementina Gruzdienė sako kad žmonės su autizmo negalia labai laukia šios reformos. 

„Mūsų negalia tokia, sunku pasakyt, kad fizinė, bet nepasakysi ir kad intelekto, labiau psichosocialinė. Ir panašu, kad ši reforma į tokio pobūdžio negalią būtų kitaip pažvelgus, negu yra dabar,“ – mano Alytaus autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ vadovė Klementina Gruzdienė.

Anot K.Gruzdienės, jų darytoje apklausoje skaičiai dar liūdnesni, nes 8 iš 10 tėvų net nežino, kad gali gauti tokią paslaugą, nes informavimas paliktas savivaldybei ir tai neveikia: „Kol savivaldybei priklausys informavimas ar tiksliau neinformavimas, tol tėvai bus žmogiškojo faktoriaus įkaitais – oasikeis socialinio skyriaus vedėjo asmenybė, gausim daugiau arba mažiau.“

Klementina Gruzdienė tikisi, kad nauja reforma pakeis tai, kad tėvams nebereiks būti vadybininkais ir patiems medžioti informaciją. 

Alytaus miesto savivaldybės neįgaliųjų reikalų komisijos narė Kristina Dūdonytė aiškina, kad pagal tarptautinius įsipareigojimus valstybė turi suprasti, jog turi suteikti pagalbą, o ne paslaugas.

„Žmogui su negalia turi būti skirtas atitinkamas finansavimas susimokėti už bet kokią jam reikalingą pagalbą, o to pas mus nėra, nes turim prisimokėti ir už asmeninę pagalbą iš savo pajamų, vadinasi kuo turi sunkesnę negalią, tuo daugiau turi prisimokėti,“ – teigia K.Dūdonytė. Be to svarbu, kad būtų teisės neįgaliesiems būtų suteikiamos lygiai su kitais. 

„Sudėtingiausias uždavinys, kai žmogus tampa suaugęs ir miršta jo tėvai ir jis nusiunčiamas į instituciją, nors turėtų galėti gyventi tuose pačiuose namuose, kur ir gyveno prieš tai,“ – konkretų atvejį pasakoja Kristina.

Klausykite!

Kitos naujienos

Vieninteliame profesionaliame dramos teatre Pietų Lietuvoje – Alytaus miesto teatre – pagerbti me...

Didžiulis gaisras Vilniuje: dega automobilių sąvartynas, raginama vengti buvimo gryname ore.

„Manau, kad absoliuti laisvė neegzistuoja, ypač aktoriaus gyvenime. Jei nori laisvės – į teatrą n...

Prieš keletą savaičių savo trečiąjį albumą „Pabaigos Pradžia“ pristatęs dainininkas Jurijus Vekle...