Klausyti gyvai

20:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

Nejuokinga balandžio 1-oji. Įvykiai, Rusijos dezinformacijos kuriama pilkoji zona bei Ukrainos vaikų situacija

Klausykite „Europos klubą“ Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola  penktadienio Kijeve susitiko su Aukščiausiosios Rados pirmininku Ruslan Stefanchuk. Kijevo mero Vitalijaus Kličko brolis Vladimiras susitiko su Vokietijos kancleriu Olafu Šolcu.

Tai ne vienteliai balandžio 1-osios įvykiai, ir dauguma jų visai nejuokingi. Šiandien ir ES – Kinijos vadovų susitikimas, iš kurio vėlgi ypatingų rezultatų nelaukiama. Net bendras pareiškimas po susitikimo nėra paruoštas.  ES bando spausti Xi Jinping panaudoti Kinijos įtaką, sustabdyti Rusijos agresiją Ukrainoje. Kinija pareiškė sieksianti taikos Ukrainoje savaip.

ES – Kinija

Anot Šarlio Mišelio, ES Tarybos pirmininko, abi šalys sutarė, kad karas, kurį Rusija vadina „ypatinga karine operacija“, kelia grėsmę pasaulio saugumui ir pasaulio ekonomikai. 

ES strategija – apeliavimas į ekonominius santykius. ES yra didžiulė eksporto rinka Kinijai – ketvirtadalis visos Kinijos užsienios prekybos yra su ES, su Rusija vos 2,4%, Be to, arteja rinkimai Kinijoje,  Xi spalio mėnesį nori būti perrinktas. Nors skamba keistokai, visgi rinkimai jam svarbus, nes jis bus perrinktas (na, paskirtas) vienai kadencijai, arba visam gyvenimui, nes net Kinijos komunistų partijos laive vyksta maištas.

Tad augant  susirūpinimui, kad Pekinas visgi gali sugalvoti padėti Rusijai netiesiogiai apeiti sankcijas. ES bando tai užkardyti. Tarp ES planuotų kelti klausimų – ir Lietuva ir baudžiamosios akcijos prieš mūsų šalį bei sankcijos Europos Parlamento nariams, kaip tai pavyko informacijos dar nėra

O kol kas – Vakarų viltis, kad sankcijos sustabdys karą, vis dar neišsipildė. Ir ES vis dar finansuoja Rusijos karo mašiną šimtais milijonų per dieną už dujas, nors ir ne rubliais. Rublio kursas pakilo, o Rusija dujas tiekia, nepaisant gąsdinimų, doleriai ir eurai irgi praverčia kare.

Kaip ir toliau meluoja apie savo veiksmus – NATO vadovas Jensas Stoltenbergas perspėjo, kad Rusija persigrupuoja ir bando sustiprinti puolimą Donbase,  ir, kaip netikėta, nevykdo savo pažado išvesti pajėgas iš Ukrainos šiaurės. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis taip pat  perspėja, kad nepaisant priešingų tvirtinimų, Rusija telkia pajėgas netoli Mariupolio. V.Zelenskis be to paskelbė, kad atleido du aukšto rango nacionalinės saugumo tarybos narius, nes jie buvo išdavikai.

Dezinformacijos tikslas – sukelti abejones

Nepaisant visame pasaulyje sklindančių žinių, vaizdų apie Rusijos kara Ukrainoje baisumus, Rusai ir toliau gyvena savo stebuklų šalies pasaulyje, o Vakarai suka galvas, kaip išjungti rūką galvose. Ukrainiečiai, beveik visi turintys draugų, giminių Rusijoje, kenčia dvigubai – pastarieji jiems aiškina, kad tai jie nesupranta, kas vyksta, o visos nuotraukos ar vaizdai sufabrikuoti. Bet į svečius atvažiuoti pažiūrėti savo akimis taikaus ukrainiečių išlaisvinimo nesisiūlo.

ES taip pat ieško būdu apsaugoti ir savo piliečius. Pagrindiniai dezinformacijos kanalai RT ir Sputnik ES jau uždrausti, tačiau netrūksta visokio kitokio mėšlo. Galiausiai ES suprasta, kad tai visgi dalis užsienio politikos. Tam padėjo ir pusantrų metų trukęs EP specialiojo komiteto kovai su dezinformacija ir užsienio įtaka darbas.

„Tai ne apie komunikaciją, ne apie vieną naratyvą prieš kitą arba viešosios diplomatijos kovą, tai apie labai specifinę veiklą, hibridinę grėsmę, tai koordinuota centralizuota veikla su labai aiškiais strateginiais ir taktiniais tikslais, ir tai naudojama kartu su kibernetinėmis atakomis, kitomis įtakos formomis, ir kai suprantam dezinformaciją šia prasme, tai tikra grėsmė mūsų demokratijoms, mūsų stabilumui,“ – sako ES Išorės veiksmų tarnybos Strateginės komuniakcijos vadovas Lutz GÜLLNER ir siūlo instrumentus. 

Faktų tikrintojų organizazijos Maldita.es koordinatorius Carlos HERNÁNDEZ-ECHEVARRIA pasakoja labai konkrečius faktus – kaip Volodymyras Zelenskis tapo užkietėjusiu narkomanu ir iš kur atsirado judantys numirėliai vaizduose – dezinformacijos naudojami vaizdai kartojasi tie patys iš COVID19 pandemijos.

„85 procentai visų melų, susijusių su krize Ukrainoje, kuriuos mes atskleidėm – vizualiu formatu, nuotraukos, video, kurie sklinda iš vienos šalies į  kitą, iš vienos platformos į kitą daug greičiau nei per pandemiją, tad išmokom, kad reikia veikti labai greitai.“ – pasakoja Carlos.

Europarlamentaras Raphaël GLUCKSMANN Specialiojo komiteto kovai su dezinformacija vadovas primena, kokiu tikslu dezinformacija skleidžiama:

„Rusijos tikslas skleidžiant tokio tipo melus, nera, kad mes visi patikėtume tuo, ką jie sako, bet sukelti abejonę, priversti mus galvoti, kad situacija nėra juoda ar balta, ji yra pilka. Viskas, ko reikia, tik sukurti abejonę, jei mes nepasimaunam visiškai, viskas jiems ok, nes kuo jie nori mus įtikinti, kad gal ne visai aišku, ar tai Rusijos agresija, ir kad gal mes neturim padėti  draugams ukrainiečiams, tad jiems gerokai lengviau nei mums, nes jiems tereikia sukurti pilką zoną.

Daugiau apie dezinformacija ir Ukrainos vaikus klausykite podkaste.

Roberta Metsola ir Ruslan Stefanchuk
Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas“ dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Gruodžio 2 dieną Alytaus pataisos namuose 49 m. kinologas specialistas sumušė kitos kinologės 7 mėnesių t...

Lietuvos profesionalai standartinių šokių šokėjai Vaidotas Lacitis ir Veronika Golodneva Lacitien...

Pop roko grupė „b4 u ask“ klausytojams pristato dar vieną kūrinį ir vaizdo klipo. Šią vasarą pirm...

Griovimas – tai bet kurio pastato ar statinio ar bet kurios jų dalies išardymas, sunaikinimas, ar...