Klausyti gyvai

15:00 - 16:00

Dienos kaleidoskopas

Okupuotose Ukrainos teritorijose – „Geltonojo kaspino“ kova

Per tris dešimtis žmonių įkalinta, keletas nužudyti – tyli vizualinė kova laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose pavojinga jos dalyviams. Organizacijos „Geltonasis kaspinas“ atstovai kovo 30-31 dienomis europarlamentaro Petro Auštrevičiaus kvietimu atvyksta į Vilnių. „Geltonasis kaspinas“ vienija tūkstančius taikiais būdais rusų agresijai besipriešinančių ukrainiečių įvairiuose Ukrainos miestuose ir regionuose, įskaitant Chersoną, Donecką ir Luhanską, Krymą.

Organizacija „Geltonasis kaspinas“ – Ukrainos pilietinio pasipriešinimo savanoriai okupuotose teritorijose

Laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose veikia ukrainiečių pasipriešinimo būriai. Tai ne tik nuolatinis priminimas okupantams, kad jie nelaukiami Ukrainoje, bet ir būdas žmonėms, negalintiems kovoti su ginklu rankoje, prisidėti prie kovos. Pokalbis su pilietinio pasipriešinimo judėjimo „Geltonasis kaspinas“ atstovu Jaroslavu Božko. J.Božko kalbinome jam kartu su kolegomis atsiimant Europos Parlamento Sacharovo apdovanojimą Strasbūre.

Papasakokite apie savo organizaciją, ką ji veikia?

Nuo Ukrainos teritorijos okupacijos pradžios  ten ėmė rastis savanoriškos iniciatyvos, kurios bandė išgelbėti savo miestus nuo okupacijos, rengė masines akcijas, renginius ir viso to pasekmė buvo įkurtas visuomeninis judėjimas, kurio esmė – pasipriešinimas okupuotose teritorijose. Pradinė pasipriešinimo mechanika keitėsi, nes pirmuosius du- tris okupacijos mėnesius dar buvo įmanomi mitingai, protestai, vėliau Rusijos spectarnybos įvedė labai griežtą teroristinį režimą ir viskas peraugo į daugiau pogrindinę kovą, pirmiausiai vizualinę. Organizacija ženklina teritoriją, talpina ukrainietišką simboliką viešose vietose, pats geltonos juostos simbolis apeliuoja į Ukrainos vėliavos spalvas. Geltona – tai pietų, stepės spalva, ir, kažkuria prasme, mobilizuojanti spalva, kuri pakelia žmonių aktyvumą. 

Mūsų svarbiausias tikslas – deokupacija visų okupuotų Ukrainos teritorijų su Krymu, Donbasu. Ten taip pat veikia mūsų aktyvistai, kurių mes turime apie 3000, maždaug tiek žmonių vienaip ar kitaip dalyvauja organizacijos veikloje. Taip pat ir autonominėse grupėse, veikiančiose atskirose teritorijose. Žinoma, pagrindinė problema – kiekvieno dalyvio saugumas. Mes stengiamės viską daryti jų saugumui, todėl siūlome naudoti skirtingas darbo taktikas, kad jei rusai areštuos vieną judėjimo grupę, tai niekaip nepaveiktų kitų grupių tame pačiame mieste. Tačiau vistiek yra labai sudėtingų istorijų, per 30 žmonių, dirbusių su mumis, buvo areštuota, yra ir žuvusių, bet mes net negalim tikslios informacijos apie juos surinkti, nes visus tuos atvejus rusai kruopščiai slepia, informacija arba nedokumentuojama, arba spectarnybų sunaikinama. Apskritai viskas, kas vyksta karo sąlygomis, deja, dažnai niekaip nefiksuojama.

Kokias taktikas siūlot savo žmonėms, tiems, kurie kabina vėliavas ar kitką. Ką jiems rekomenduojate?

Pirmiausia, darbo okupuotose teritorijose taktika visada turi būti autonominė. Mes visada stengiamės dirbti su žmonėmis, kurie patys organizuojasi ir turi aiškų lyderį ar žmogų, kuris pirmiausia gali įvertinti vieno ar kito veiksmo pavojaus lygį tame mieste. Nes labai dažnai būnant ne vietoje, žmonės, kurie galėtų konsultuoti dėl saugumo, dėl taktinių, starteginių dalykų, jie ne visada pajėgūs realiai įvertinti kontržvalgybinių režimo veiksmų. 

Ir taip, pirmiausiai darbas naktį. Antra – visa šita rusų kontrolės sistema yra persisunkusi korupcijos. T.y. yra landos, tam tikri žmonės, su kuriais galima susitarti, apeiti blokpostus. Visa ta istorija apie griežtą kontrolę, tie blokpostai, pas rusus veikia kaip kada – viename mieste sąžiningesnis FSB viršininkas, griežčiau kontroliuoja, o kitam daugiau korupcijos ir ten yra landų. Ypač rusų kareiviai – jie nenori rimtai kariauti, o dar mažiau jiems patinka, kai juos įtraukia į kažkokią politiką, gatvių apsaugą, tokią kontržvalgybinę veiklą, todėl kokybiškų tokių pajėgų, kurios dirbtų sąžiningai, nėra daug, ir jie nėra pajėgūs perlaužti to kiekio žmonių, kurie yra proukrainietiški okupuotose teritorijose. 

Kitos naujienos

Velykos – puikus met...

Brangūs mažieji ir jaunieji bičiuliai, sveikiname su Šv. Velykomis!!! Apkabinam ir džiaugiamės su...

Šiandien, kovo 29-ąją, Rotušės aikštėje vyks Lietuvos įstojimo į NATO 20-ųjų metinių minėjimas ir Didžios...

Velykos jau čia pat: pasidalinkite savo namų puošybos idėjomis! Velykos – tai ne tik pavasario at...