Klausyti gyvai

21:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

P.Auštrevičius: Sunku apsakyti tą momentą, kurio liudininkais esam

Europos Sąjungos šalių lyderiai sutarė dėl kandidatės statuso suteikimo Ukrainai ir Moldovai. Apie šį istorinį momentą ne tik šioms šalims, bet ir visai Europai, pokalbis su europarlamentaru, frakcijos „Atnaujinkime Europą“ nariu Petru Auštrevičiumi. 

Plėtra svarbi ne tik Ukrainai

„Sunku apsakyti tą momentą, kurio liudininkais mes esame,“ – sako Petras Auštrevičius. – „Europos Sąjungos atsigręžimas į Rytų Europą. Pripažinta, kad Ukraina, Moldova, Sakartvelas yra Europos sudėtinė dalis. Atsiminkite, dar prieš pora metų buvo ginčas, ar Ukraina yra Europos dalis, ar ne“.

Plėtros politika pastarajį dešimtmetį nebuvo populiari, europarlamentaras, jokio proveržio nebuvo su Vakarų Balkanų valstybėmis, tad Europos Vadovų Tarybos sprendimas bus paskatinimas imtis ryžtingesnių žingsnių, nes pasaulis pasikeitė per 4 mėnesius. Vakarų Balkanų valstybėse nėra daug politinės valios daryti tam tikrus sprendimus. Albaniją pasiekė nemažai, tačiau, pavyzdžiui, Bosnijoje ir Hercogovinoje vidinis susiskaldymas praktiškai žlugdo valstybę.

„Ukraina per pastaruosius, sakyčiau, 5 metus padarė neregėtą žingsnį, nepalyginama su tuo, kas buvo anksčiau, ypač kas susiję su sektorine politika,“ – sako P.Auštrevičius. Anot jo, Ukraina gali rodyti labai gerą pavyzdį visiems Vakarų Balkanams ir tai būtų puiku, nes atsirastų ir vidinė konkurencija.

Ukrainos ir Moldovos tapimui kandidatėmis į ES geopolitinė situacija suvaidino lemiamą vaidmenį, tačiau Europos Komisijos nuomonė yra objektyvi ir pateikia labai palankias išvadas, pripažįstama, kad atlikti namų darbai.

„Bet štai Sakartvelas susimovė finišo tiesiojoje grynai dėl savo politinės poliarizacijos ar ginčų, bandymų manipuliuoti žiniasklaida ir tai yra labai gera pamoka visiems.“ – teigia europarlamentaras.

Suvalkų koridoriaus problemos

Rusijos gąsdinimai Lietuvai dėl neva uždaryto Suvalkų koridoriaus nuvilnijo ir surado atgarsį ir Lietuvos parlamente. Iš karto atsirado norinčių diskutuoti ta tema, ir nuomonių yra pačių įvairiausių, vieni iš karto puola aliarmo varpais skambinti, kiti bando į tai žvelgti kiek racionaliau. 

„Tai propagandinė informacinė prieš Lietuvą“, – neabejoja P.Auštrevičius, – „Jeigu tas plienas ir juodieji metalai, kaip sakė užsienio reikalų ministras, sudaro 1% prekių tranzito, tai apie ką mes kalbam, reiškia 99% judėjo ir juda“. Viena yra svyravimai ir bandymai viduje diskutuoti, tačiau didelių nuogąstavimų kelia Europos Komisijos veiksmai, bandant išaiškinti,  sako pašnekovas.

Plačiau apie aktualijas klausykite pokalbį su P.Auštrevičiumi podkasto epizode.

Europos Sąjungos (ES) šalių lyderiai ketvirtadienį sutarė dėl kandidatės į Bendriją statuso suteikimo Ukrainai ir Moldovai. Statusas šioms valstybėms suteiktas po praėjusį penktadienį pateiktos Europos Komisijos rekomendacijos. Šiuo žingsniu Ukraina ir Moldova pradeda daug metų, o galima ir dešimtmečių, truksiantį kelią link prisijungimo į ES, pareikalausiančio esminių šalies valdymo reformų ir sunkių derybų. Tuo tarpu Sakartvelui ES lyderiai sutarė suteikti „europinę perspektyvą“, tvirtindami, kad valstybei reikės atlikti tam tikrus žingsnius prieš oficialiai tampant kandidate į Bendriją.

ES lyderiams nusprendus atidėti kandidatės į Bendriją statuso suteikimą Tbilisiui, Sakartvelas ketvirtadienį pareiškė esantis pasiryžęs įgyvendinti pokyčius, reikalingus norint įgyti šį statusą.

Kyjivas, Kišiniovas ir Tbilisis paraiškas įstoti į ES padavė po Rusijos invazijos Ukrainoje pradžios.Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis istoriniu pavadino sprendimą suteikti jo šaliai kandidatės statusą.

Jis tviteryje nurodė, kad šis sprendimas „yra unikalus ir istorinis Ukrainos–ES santykių momentas. Prezidentas taip pat pridūrė, kad „Ukrainos ateitis yra ES“.Tuo tarpu Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas sakė, jog kandidatės statusas suteikimas Ukrainai siunčia „labai stiprų signalą Rusijai“, įrodantį, jog Bendrija remia Kyjivo provakarietiškus siekius, tęsiantis Kremliaus invazijai.

Laida paruošta bendradarbiaujant su EP frakcija „Atnaujinkime Europą“/Renew Europe

Kitos naujienos

1595 kartoninės dėžės ir 71 kartoniniai lakštai! - tiek prireikė pastatyti kartotinį tiltą.

Viney Dubey iš šiaurinės Indijos atvažiavo į Lietuvą prieš šešerius metus. Sako, čia ramybės oazė, jokios...

Ko? Atliekų! Vienkartiniai indai, popieriniai rankšluosčiai ir servetėlės, tušti indeliai nuo padažų, jog...