Klausyti gyvai

16:00 - 17:00

Kalendoriaus lapelis

Pasaulio alytiškiai nusivylę – jų sodinta alėja neprižiūrima, sodinukai miršta

Pasaulio alytiškių miestui sodinta alėja miršta?

„Kedro nei vieno, 10 ąžuolų numirė, 3 riešutai numirė, rožės pilnos piktžolių, nelaistytos, tuoj sulaukės. Ar mums dabar reikės grafiku iš Jungtinės Karalystės, iš JAV skraidyti ir laistyti bei ravėti?“, – baisisi pasaulyje išsibarstę alytiškiai, su didele meile vežę ir sodinę medžius, rožes Pasaulio alytiškių alėjoje. 

„Matosi, kad merui nerūpi, mes ne akli, suprantam, kad Agnė gerai postus rašo, o pats statytinis. Fui, kaip gėda, apie kokį grįžimą dar jis sapalioja“, – piktinasi savo pastangas ir pinigus augalams aukoję alytiškiai.

Alytaus miesto savivaldybė giriasi miesto rožynais, o Pasaulio alytiškių alėjos iniciatorė Alytaus ambasadorė Jungtinėje Karalystėje Alvija Černiauskaitė, iš įvairių pasaulio valstybių vieną po kito gauna skundus, kad jų augalai neprižiūrimi, džiūsta…

Koks Pasaulio alytiškių alėjos likimas? 1 dalis
Laidoje – idėjos autorė Alvija Černiauskaitė, pasaulio alytiškiai Dovilė, Tomas, Jurgita
2 dalis

„Mes juk viską darėme iš dūšios…“

Kai kurie augalai gyvi tik sodintojų giminaičių dėka, kurie patys važinėjo laistyti ir prižiūrėti. Viskas anot jų liko tik pažadais: „Mes juk viską darėme iš dūšios,“ – rašo nusivylę žmonės.

FM99 kalbino pasaulio alytiškius, kurie aukojo pinigus ir dėjo pastangas, kad šios rožės ir medeliai džiugintų tiek alytiškius, tiek ir miesto svečius.

Tomas Jungtinėje Karalystėje (JK) gyvena beveik 20 metų, tačiau Alytus jam yra svarbus, jam visada malonu čia grįžti. Pasak jo, „kiekvienas papuošimas miestą puošia, kad ir ši idėja“, tačiau toks aplaidumas nuvilia: „nieks ten nieko netvarko. Ambasadorė tiek pastangų dėjo… gaila žmonių laiko, esu nusivylęs. Tokia graži iniciatyva – gaila.“ „Nemanau, kad čia labai sudėtinga palaistyti, ar paravėti, kaip prižadėta, prašoma nedaug. Jei jiems patiems sunku suorganizuoti, tai gal įmanoma vietinių paprašyti. Gal atsirastų norinčių.“

Tuo metu, kai augalai buvo sodinami jis pats negalėjo atvažiuoti – sodino jo tėvai. „Apmaudu, kai niekas netęsia pažadų. Čia gal toks lietuviškas politinis bruožas – žadėti ir nieko nedaryti?!” – klausia Tomas.

Pasaulio alytiškių rožynas 2019 m…

2019 metais Pasaulio alytiškių alėjoje sodinant rožes neseniai išrinktas Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis džiaugėsi iniciatyva ir žadėjo pritraukti ne tik augalus, bet ir pačius alytiškius.

„Džiaugiuosi, kad pasaulio alytiškiai vienijasi, nepamiršta Alytaus, kad grįžta žmonės į Alytų. Tas džiugu. Stengsimės juos susigrąžinti ne tik su rožėmis, bet ir pačius su šeimomis į mūsų gimtą Alytų,“ – kalbėjo N.Cesiulis.

…ir 2020 m.

Visgi sodinant Jungtinės Karalystės alytiškių rožes pro sodintojų ausis nepraslydo mero frazė, kad jam lieka sunkiausias darbas, anot N.Cesiulio, pasaulio alytiškiai, daro lengviausią darbą – pasodina: „O mums liks sunkiausias – prižiūrėti“. „O čia mes, tikiuosi, pasirūpinsime, kad kitą kartą, kai sugrįšite – čia viskas jau žydės.“ – tokius pažadus žarstė meras Nerijus Cesiulis pasaulio alytiškiams.

„Perduodu dabartiniam merui Nerijui Cesiuliui, kad ir toliau ši idėja būtų įgyvendinama. Ir alytiškiai nesvarbu, kur jie begyventų, atvežtų ir dovanotų miestui medelius, krūmelius.  O mes čia juos pasodintume, prižiūrėtume ir tokiu būdu, kad alėja taptų visų alytiškių kaip ir simboliu. Nesvarbu kur jie begyventų.“ – sakė buvęs Alytaus  miesto meras Vytautas Grigaravičius.

Našta pasirodė per sunki?

Jurgita, JK gyvena 6 metus. „Labai gaila. Praėjusiais metais teko matyti ir sodinti tuos medelius. Toks vaizdas, kad dalis jų net pavogta. Tiesiog toje vietoje aptverta ir tuščia. Gerą žingsnį ir idėją žmonės parodė, gaila kad tai nevertinama ir nesaugoma.“ „Trūksta priežiūros. Rožynas iš šono negražiai atrodo. Žmonės, kurie galbūt negali ar neplanuoja greitai grįžti  – investuoja, kad miestas būtų gražus. Tai būtų gražus atsakas ir iš miesto pusės.“

Dovilė, JK gyvena 15 metų: „Labai liūdna. Grįžtu, kada tik galiu. Alvija Černiauskaitė negailėdama laiko, daro tokius gerus darbus. O dabar matom, ką mes turim. Gaila kas idėta…“ „Žmonės galbūt nėra tokie atsakingi. Galbūt yra svarbesnių dalykų. Galbūt iš jų pusės pasirodė tai nereikšmingas dalykas. Kažkas turi būti atsakingas. Galbūt užmiršo jis mūsų sodą. Galbūt reikia parodyti, priminti. Mes tuo žmogum tikėjom ir mes juo tikim.“

Viltis, kad alėja gyvens, išlieka

Visgi FM99 kalbinta Alytaus ambasadorė Alvija Černiauskaitė sakė tikinti, kad situacija pasikeis.

„Aš tikiuosi, kad ši situacija pasikeis. Ir mes matysime žaliuojantį mūsų skverą Pasaulio alytiškių alėjoje. Ir tos rožės gražiai žydės ir likę medeliai žydės, ir tikrai atsiras kas prižiūrės, ir mes padėsim. Žalias miestas ir liks žaliu miestu. Aš manau, kad ta idėja ir toliau tęsis.“

Pasaulio alytiškių alėją sodinti padėjo ir prižiūrėjo VšĮ „Alytaus Infrastruktūra“, tačiau šią įmonę šiais metais Alytaus miesto taryba nusprendė likviduoti, visas apinkos priežiūros paslaugas pirkti – ar tai ir lėmė mirštančią Pasaulio alytiškių alėją?..

O gal jei rožės būtų raudonos, labiau rūpėtų miesto valdžiai?..

Projektas „Pasaulio alytiškių bendruomenė“  remiamas „Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo“. Projekto suma 2000 €

Kitos naujienos

Pramogų parke „Tarzanija“ bei restorane-viešbutyje „Dzūkijos dvaras“ veikiančios įmonės bei asmenys neįtr...

Sakoma, kad „visi keliai veda į Romą“. Matyt, ir atvirkščiai – keliai veda ir į Alytų, kur v...

Rugsėjo 24 d., šeštadienį, 17 val. Alytaus kraštotyros muziejus pristato skulptoriaus Saadios Bah...

Naujojo BC „Wolves“ krepšinio klubo ambasadoriai Darjušas ir Kšištofas Lavrinovičiai nudžiugino Alytaus m...