Klausyti gyvai

15:00 - 16:00

Dienos kaleidoskopas

„Pasaulio alytiškių bendruomenė“ – Julija Miliūtė: aš myliu sugrįžti čia

 

Kas yra pasaulio alytiškiai? Tai žmonės, kurie gimė ir užaugo Alytuje, o dabar išsibarstę ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, žmonės, kurie šiuo metu gyvena ne čia, tačiau myli savo miestą ir nuolat jaučia jo gyvenimo pulsą. Laida skirta Jums – visiems Alytaus žmonėms, kurie gyvena mieste, čia dirba ir kuria jo ateitį.

Rašytoja Julija Miliūtė (Alytaus Jurgio Kunčinio bibliotekos nuotr.)

Šiandien mūsų laidoje – dar dvi istorijos. Kalbėsime su šiuo metu Anglijoje gyvenančia rašytoja Julija Miliūte, kuri svajoja atidaryti savo lietuviškų knygų krautuvėlę, bei su Švedijoje gyvenančia alytiške Greta Bernatavičiūte, kuri į užsienį išvyko vedama meilės.

Pirmoji pašnekovė – Julija Miliūtė, kuri į savo gimtinę grįžta su knygomis, kuriose, kaip ji pati sako „visa tiesa apie emigraciją“. Šiemet į skaitytojų rankas atiduotas jau trečias jos romanas „Kaip svajonė virsta realybe“.

Rašytoja Julija Miliūtė (Alytaus Jurgio Kunčinio bibliotekos nuotr.)

Prieš 18 metų autorė išvyko į ne vienam lietuviui pažįstamą Angliją. Ten patyrusi nelengvą emigrantės dalią, Julija mintimis vis nuklysdavo į Lietuvą. Laisvalaikiu ji panirdavo į rašymą, kuris jai tarsi atstojo bendravimą su artimaisiais. Taip 2015 metais atsirado pirmoji Julijos knyga „Ar braškės virsta ferariais?“, po metų  ir antroji – „Kodėl aš vis dar ten?“, o šiais metais pristatė ir trečią romaną „Kaip svajonė virsta realybe“. Būtent paskutinėje knygoje daug vietos palikta jausmams. Kaip sako autorė, „paliečiau ir pačią skaudžiausią mažo vaiko gebėjimo pritapti svetimoje aplinkoje temą ir ieškojau atsakymo į dažną klausimą „Ar verta vaikus vežtis į svetimą šalį?.. “

„Man atrodo, kad jei bent vienas žmogus iš Alytaus perskaitys mano knygą, tai mes kalbėsimės kaip ir vienas su kitu, susėdę prie fontano. Man labai norėjosi, kad kiekvienas žinotų, kaip ta emigracija atrodo. Aš galbūt idealistė, bet man atrodo, kad Lietuva eina kuo tolyn, tuo geryn. Žmonės šilti, gatvėse šypsosi, o dar kaip čia gražu, tai tik gyvenk ir gyvenk. Aš myliu sugrįžti čia, būtent čia.“ – pasakoja laidos viešnia, kuri nors ir romantikė, tačiau dirba kiek neįprastą darbą – mašinų gamykloje.

Alytiškė Greta Bernatavičiūtė (FM99 nuotr.)

 

 

Kita laidos pašnekovė Švedijoje gyvenanti alytiškė Greta Bernatavičiūtė, kuri prisipažįsta, jog jos atsidūrimo kitoje šalyje istorija labai paprasta – ją ten atvedė meilė.

Neseniai ji miestui padovanojo 10 liepų, kurias pasodino pėsčiųjų take. „Idėja sodinti medžius miestui gimė bevaikštant Palangoje Tiškevičių parke, kur medžiai skaičiuoja ilgus metus, yra dideli, suteikia ramumos ir pavėsio karštomis vasaros dienomis. Norėjosi, kad kažkas panašaus butų ir mano gimtajame mieste Alytuje. Juo labiau, kad Miesto Sodas, Jaunimo Parkas yra tikrai išskirtiniai ir tokių žalių plotų mieste turėtų būti kuo daugiau.“

Alytiškė Greta su šeima (AMS nuotr.)

Gretos šeimoje gimus dukrytei Tiliai, kartu su vyru Kristianu jie nusprendė padovanoti liepų medelius miestui. Tilia lotyniškai reiškia „liepa“, todėl ir buvo pasirinkta pasodinti sidabrines liepas. Šeima pasirinko jas pasodinti pėsčiųjų take. „Manome, kad tikrai butu gražu sukurti medžiais apsuptą alėją, kurioje, karštomis, ir ne tik, dienomis galėtų važinėti dviračiai, vaikščioti seneliai, tėveliai su vaikučiais ir jaunimas – juk daug šauniau, kai yra pavėsis, žaluma aplink, bei švaresnis oras“,- teigia alytiškė Greta Bernatavičiūtė.

Laidą kūrė Liudas Ramanauskas ir Gintarė Andreikevičiūtė.

Kitos naujienos

Alytaus meras Nerijus Cesiulis sako, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM) neradus sutarimo ...

2023 m. spalio 7 d. prie Kaukų-Obelytės piliakalnių, Miroslavo sen., Alytaus r. sav....

„Varsa-Stronglasas“ spalio 4 dieną žais pirmas sezono rungtynes namuose. Pirma naujojo LRL čempio...

Šiandien streiką dalyje Lietuvos mokyklų pradeda Andriaus Navicko vadovaujama Lietuvos švietimo d...