Klausyti gyvai

15:00 - 16:00

Dienos kaleidoskopas

Pasaulio vaikų ir jaunimo stovykla startuoja šį savaitgalį ir kasmet populiarėja

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Kiekvienais metais Lietuvoje vyksta pasaulio lietuvių bendruomenės vaikų ir jaunimo vasaros stovykla, apie ją ir Pasaulio alytiškių alėją šiandien pokalbis su abiejų projektų iniciatore, Pasaulio lietuvių bendruomenės Švietimo komisijos pirmininke Alvija Černiauskaite. 

Pasaulio lietuvių stovykla auga

Šiuo metu tik 5-6% pasaulio lietuvių vaikų ar paauglių mokosi lituanistinėje mokykloje. Anot A. Černiauskaitės taip yra, nes kai kuriose šalyse lituanistinės mokyklos veikia tik sostinėse ar didmiesčiuose. Pandemija pakeitė situaciją ir atsirado virtualių mokyklų, bet net atsiradus tokiai galimybei vaikų skaičius drastiškai nepadidėjo. Norint jį padidinti dabar vyksta politiniai veiksmai, Seime jau praėjo siūlymas, kad lituanistinės mokyklos gautų didesnį, patvaresnį  finansavimą ir taip pat, kad būtų sutvarkytas vertinimas, mokinių atestavimas.  Taip pat vyksta įvairios komunikacijos kampanijos tam, kad išsklaidytų mitus apie lituanistines mokyklas ir paskatintų tėvus leisti vaikus į tokias mokyklas.

Alvija Černiauskaitė

Šių mokyklų moksleiviai turi ir galimybę dalyvauti kasmet rengiamoje pasaulio lietuvių bendruomenės vaikų ir jaunimo stovykloje, kurios populiarumas nuolat auga. 

“Populiarumas tikrai išliko ir vis didėja, dar pridėjus pasaulinę pandemiją tikrai nesumažėjo vaikų skaičiai. šiemet turime 60 norinčių dalyvauti ir dar yra laukiančiųjų sąrašas. Vaikų pasaulio kontekstas labai platus, turime 17 šalių: Venesuela, JAV, daug Europos šalių. Deja, dėl pandemijos šiemet neturime vaikų iš Australijos. Labai džiaugiamės, kad dėmesys ir noras nesumažėjo, tokiom sudėtingom sąlygom vaikai vis tiek sugeba atvykti net iš JAV”, pasakoja stovyklos iniciatorė.

A. Černiauskaitė sako, kad į stovyklą traukia įdomi programa ir buvimas kartu su panašiais žmonėmis. Jie visi išvykę, bet širdyje lietuviai ir tai juos vienija. Taip pat šiais metais pirmą kartą stovyklos vadovai bus tie, kurie užaugo šioje stovykloje.

PLB Stovykla FM99 studijoje

Nerimą pasaulio alytiškiams kelia apleista jų puoselėjama alėja

Dar vienas pasaulio lietuvių, alytiškių puoselėjamas objektas – Pasaulio alytiškių alėja, kuri pastaraisiais metais nesulaukia reikiama Alytaus valdžios dėmesio ir kelia rūpestį ją puoselėjantiems išvykusiems miestelėnams.

Kuriant alėją žmonės siuntė medžius iš įvairiausių pasaulio šalių, juos sodino. Dabar ten vykdomi darbai nukasta žolė, dėl to kai kurie pasaulio alytiškiai sunerimo.

“Vos Alytaus savivaldybės socialiniuose tinkluose atsirado žinia apie tai, per pusvalandį gavau 7 skambučius iš alytiškių iš viso pasaulio su labai didelėm nuoskaudom, ir tikrai, kai kurių nuoskaudos ir ašarą gali išspausti. Pavyzdžiui, žmogus kuris važiavo iš Sibiro ir atvežė kedrus tiesiog savo švarko kišenėje, juos pasodino, yra taip pat iš JAV pasodinę žmonės savo medelius ir jie pamato, kad palikti medeliai, bet nėra žolės ir tada kyla klausimas kaip bus toliau.” – kalba Alvija Černiauskaitė. 

Pasaulio alytiškių alėjos sodinimas 2019 metais

Pasaulio alytiškių alėjos iniciatoriai – Jungtinės Karalystės alytiškiai. Prie idėjos prisijungė išvykę iš Alytaus žmonės iš kone dvidešimties pasaulio šalių. Jiems nesuprantama nepriežiūra, kuri buvo matoma jau ir pernai. Klausykite daugiau.

Tik po šio pokalbio įvyko susitikimas su savivaldybės atstovais, į kurį jie pakvietė ir alėjos iniciatorius, ir kur buvo aiškinama, kad alėja nenukentės, joje bus įrengti suoliukai, o žaidimų aikštelės įrengiamos tolėliau.

Kitos naujienos

Žolinė arba Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų šventė švenčiama 8 dienas.

Sekmadienį Alytuje vyks paskutinės Lietuvos okupacijos aukos, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo g...

Pivašiūnai – svarbiausia Kaišiadorių vyskupijos piligrimystės vieta. Švč. Mergelė Marija Nuliūdusiųjų Pag...