Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Per metus Lietuvoje optimistų liko perpus mažiau

Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:  Apple podcasts | Spotify | Googlepodcasts | RSS|RadioPublic Breaker| Anchor|Pocket Casts|Castbox

Per metus lietuvių galvojančių, kad reikalai šalyje eina geryn, sumažėjo 28% – optimistų liko vos 26%. Kad reikalai gerėja Europos Sąjungoje manančių taip pat sumažėjo dvigubai – nuo pernykščių 70% liko vos 35%, apie naujausios apklausos rezultatus pasakoja Europos Parlamento (EP) biuro Lietuvoje atstovas Dovaidas Pabiržis.

Dovaidas Pabiržis

Eurobarometro apklausos, duomenimis, beveik trečdalis apklaustųjų (32 %) Europoje mano, kad demokratija yra svarbiausia vertybė, kurią reiktų ginti, Lietuvoje – 27%. Mūsų šalyje prioritetu laikomas žmogaus teisių gynimas – taip mano trečdalus apklaustųjų, ES tokių atsakymų buvo 25%. Kiek tai galima sieti su Galimybių pasu ar kitais ribojimais – klausimas sociologams, sako Dovaidas Pabiržis. Lygybė tarp moterų ir vyrų Lietuvoje neįdomi, tai svarbiu klausimu laiko vos 10% respondentų, kai tuo metu ES vidurkis 24%. Teisės viršenybės klausimas svarbus 22% europiečių ir  15% lietuvių,

Kad nei ES nei Lietuvos valdžia neatsižvelgia į jų nuomone mano du trečdaliai apklaustųjų Lietuvoje. Tačiau, kad narystė ES davė naudos Lietuvai, sutinka 91%.

Plačiau klausykite podkastą.

Eurobarometro apklausa EP užsakymu atlikta nuo 2021 m. lapkričio 1 d. iki gruodžio 2  d. visose 27-iose ES šalyse. Tiesioginio interviu būdu apklausti 1004 Lietuvos gyventojai. Iš viso apklausoje dalyvavo 26510 europiečių, o bendri ES rezultatai apskaičiuoti atsižvelgiant į skirtingą valstybių dydį.

Dar viena Europos klubo tema – artėjantis pasienio anglies dioksido mokesčio mechanizmas. EP  Aplinkos komitetas pranešėjas Mohammed Chahim (S&D, Nyderlandai)  pateikė savo pranešimo projektą, kuriame siūloma išplėsti sritis, kurioms bus taikomas mechanizmas, skaičių ir skubinti jo įsigaliojimą.

Bronis Ropė

Aplinkosaugos organizacijos palankiai įvertino dokumentą ir pasiūlymą spartinti Apyvartinių taršos leidimų naikinimą – vietoj 2036 metų nutraukti jo galiojimą jau 2028-aisias, o visas komitetas teksto pataisas siūlo iki šios savaitės pabaigos.

Pramonės ir energetikos komitete drbantis EP Žaliųjų frakcijos atstovas Bronis Ropė aiškina kaip mechanizmas veiks – bus galima pasirinkti modelį, kaip mokėti pagamintos produkcijos taršos  mokestį ar jo skirtumą.

Tuo metu didžiausios EP Europos liaudies frakcijos narys Liudas Mažylis sako, kad jų frakcijoje abejonių, kad mokestis įsigalios toks, koks siūlomas,  dar labai daug.

Problemų ir prieštaravimų kelia ir Europos Komisijos 2021 metų pabaigoje šalims narės išplatintas siūlymas žaliajai energijai priskirti ir branduolinę energiją bei gamtines dujas. Tampa dar neaiškiau, ką reiks vertinti ir skaičiuoti naujajame mechanizme, sako Bronis Ropė.

EP Transporto komiteto ir liberalų frakcijos atstovas Petras Auštrevičius kalba apie tai, kad užsienio prekybai šis mokestis bus didelis išbandymas, o veiks jis kaip dar vienas muitas.

Petras Auštrevičius

Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komiteto (ENVI) nariai pranešimo teksto pataisas dėl turi pateikti iki vasario 10 d., o prieš balsavimą komitete gegužės mėnesį. Tikimasi, kad balsavimas dėl mechanizmo plenarinėje sesijoje įvyks birželio mėn.  Pranešime siūloma ir metais ankstinti mechanizmo įsigaliojimo datą nuo 2025 vietoje 2026 metų.

Be to, 2021 m. liepos mėn. Europos Komisijos paskelbtame pasiūlyme buvo 15 metų nemokamiems taršos leidimams panaikinti. Europos Parlamento pranešimo projekte – vos septyneri. Teigiama, kad kompensuoti nuostolius pramonei galima Europos parama inovacijoms. Koks bus galutinis pasienio anglies dioksido mokesčio mechanizmas – paaiškės iki birželio. Klausykite plačiau antroje podkasto dalyje.

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra European-Union-emblema-1920x1281.jpg

Europos klubas“ dalinai finansuojamas Europos Parlamento


Prenumeruokite podcastą savo mėgstamoje platformoje bei sekite mus ir socialiniuose tinkluose – „Europos klubas“ gyvena Facebook, Instagram ir Twitter.

Europos klubas tinklalaidžių platformas pasieks du kartus per savaitę – trečiadienį ir penktadienį, FM99 radijo eteryje nauja laida skamba trečiadieniais ir penktadieniais 11 val 10 min.

Kitos naujienos

Kanų prizininkai, naujiena iš Venecijos, kino meistrų darbai iš Berlinalės. Tokia kino programa „...

Viename Europos namų ūkyje vidutiniškai yra 74 buitinės technikos ir elektronikos prietaisai, tačiau mažd...

Dvynukų Teodoro Emilio ir Kasparo Eriko tėtis Irmantas pusę metų kone kasdien išnešdavo iš namų didelius ...

Šventežeryje įsikūrusi bendrovė „Pietų Megrame“ rugsėjo 24 d. atšventė 25-ąjį gimtadienį. FM99 apie prabė...