Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:
Alytaus aktyvių tėvų bendruomenė išplatino pranešimą, kuriame išdėsto savo nuomonę apie švietimo reformą Alytuje. Bendruomenė alytiškius ragina pasirašyti peticiją.
2024 m. Alytaus miesto savivaldybės (toliau AMS) Taryba priėmė sprendimą likviduoti 3 lopšelius-darželius ir mokyklą-darželį, prijungiant juos prie kitų įstaigų ir paverčiant skyriais. Ši reforma grindžiama mažėjančiu gimstamumu, prasta demografine padėtimi ir senstančiu miestu.
Tačiau toks Tarybos sprendimas prasilenkia su Alytaus miesto mero viešai deklaruojamu siekiu – kurti šeimoms palankų miestą su gerai išvystyta infrastruktūra. Atsidarant naujoms bei plečiantis esamoms gamykloms, kviečiant jaunus specialistus su subsidijomis, kyla pagrįstas klausimas – kur bus ugdomi jų vaikai?
Mūsų turima informacija rodo, kad iki 2025 m. rugsėjo šių likviduotų lopšelių – darželių, skyrių patalpos gali būti visiškai atlaisvintos. Kadangi AMS švietimo ir sporto skyrius 2025-04-02 visiems Alytaus miesto lopšeliams – darželiams išsiuntė prašymus, surašyti ir pasidalinti turimais baldais su mokyklomis.
Ar tik neišsipildys prof. dr. G. Kvieskienės per FM99 išsakyta mintis: „Ar tik nekyšo čia verslo ausys?“ – prisiminus Lietuvos edukologijos universiteto studentų miestelio atvejį.

Vaikai priverstiniu būdu perkeliami į mokyklas
2025 m. kovo 27 d. Alytaus miesto Taryba priėmė sprendimą dar 7 lopšelius-darželius likviduoti prijungimo prie bendrojo ugdymo mokyklų būdu. Mieste, kuriame gyvena apie 52 tūkst. gyventojų, liktų tik 2 lopšeliai-darželiai, talpinantys 400 vaikų, nors šiuo metu darželius lanko apie 1200 vaikų.
2024 m. gruodžio 9 d. Alytaus miesto Tarybos sprendimu, nuo 2025-09-01 Alytaus miesto lopšeliams-darželiams neleidžiama komplektuoti priešmokyklinio ugdymo grupių. Vaikai priverstiniu būdu perkelti į mokyklas, tėvams, globėjams nepaliekant teisės rinktis, priešmokyklinio ugdymo lopšeliuose-darželiuose. Nors pagal Švietimo įstatymą steigėjas (AMS) turi užtikrinti pasirinkimo laisvę – ar vaikas mokysis darželyje, ar mokykloje.
Dauguma mokyklų, kuriose planuojama vykdyti priešmokyklinį ugdymą:
- neatitinka priešmokyklinio ugdymo higienos normų,
- neturi fiziškai aptvertų teritorijų (kas yra privaloma),
- nepritaikyti sanitariniai mazgai,
- nėra miegamųjų,
- žaidimų aikštelių,
- būsimų ugdymo erdvių plotas tenkantis vienam vaikui neatitinka higienos normos.
Mūsų, tėvų, didžiausia baimė – mažamečių vaikų saugumas. Jau girdėjome atvejų iš Alytaus Volungės progimnazijos, Klaipėdos ir kitų miestų, kai 5–7 metų vaikai vieni išėjo namo, nes nebuvo tinkamai prižiūrimi.
Alytaus mieste neatsižvelgiama į individualius ugdymo sąlygų pritaikymo poreikius:
- neišnešiotų naujagimių,
- vaikų su fizine negalia,
- vaikų su autizmo spektro sutrikimais (lietaus vaikus),
- vaikų su Dauno sindromu („vaikus saulytes“), nors jie, kurie turi minimalų sutrikimą ir yra savarankiški gali ugdytis bendrojo lavinimo įstaigose.
Darželiuose atsižvelgiama į mitybą, lėtines ligas ir fizinį aktyvumą, mokslo ir poilsio rėžimą, ribojamas technologijų naudojimas. Mokyklose nebus į nieką atsižvelgta.
Alytuje turime tik vieną specialiųjų poreikių mokyklą ir lopšelį-darželį.
Tėvai verčiami vasarą nedirbti, nes reikia prižiūrėti savo vaikus
Deja, vasarą nebus užtikrintas vaikų užimtumas – priešingai nei darželiuose, kai kurios mokyklos siūlo mokėti iki 250 eur už vasaros „ugdymą“ (stovyklas), arba siūlo vaikus perkelti ir perrašyti į kitų mikrorajonų mokyklas, kas yra labai nesaugu mažamečiams, pažeidžiamas deklaruotos vietos įstaigos principas.
Likviduotas lopšelis-darželis „Boružėlė“ – Likiškėlių progimnazijos skyrius, vasaros metu turės aptarnauti 5 ugdymo įstaigų mokinius – iki 1000 vaikų, kai talpinti gali ne daugiau 200 vaikų. Kitos įstaigos – lopšeliai-darželiai – bus uždarytos remontams ar atostogoms. Tokia situacija Alytuje jau – nevaldoma. Tėvai verčiami vasarą nedirbti, nes reikia prižiūrėti savo vaikus, o darbdaviai tikrai nesuteiks visiems alytiškiams atostogų vasarą.
Alytuje demokratinio dialogo nėra. Į tėvų organizuotus mitingus savivaldybės atstovai buvo kviesti, bet neatvyko, išskyrus vieną kartą – atėjo mero patarėjas verslui. Mero potvarkiu sudarytoje darbo grupėje mokyklų tinklo pertvarkos planui parengti buvo tik AMS palankūs asmenys. Viso miesto gyventojus – mokinių tėvus – „atstovavo“ Šv. Benedikto gimnazijos tėvų tarybos pirmininkas, kuris vadovauja didelei statybos įmonei. Jis nebuvo bendruomenių ar kitų organizacijų deleguotas (išskyrus pačią gimnaziją, kurios vadove yra buvusi dabartinė Švietimo ir sporto skyriaus vedėja). Į miestą atvykę Lietuvos Respublikos ministras pirmininkas, Švietimo, mokslo ir sporto ministrė, kiti atsakingi už švietimo politiką asmenys, galimybės susitikti su Alytaus miesto mokinių tėvų bendruomene nerado, nors visa informacija apie esamą situaciją miesto švietimo įstaigose jiems buvo suteikta.


Paskutinė tėvų viltis – peticija
Nors Alytaus miesto savivaldybės tarybos valdančiosios daugumos – Lietuvos socialdemokratų partijos – rinkimų programoje akcentai – nemokami darželiai ir papildomas ugdymas arti vaiko namų, sustabdyti bet kokią švietimo reformą, kuri jautri bendruomenei, kol nebus atlikta tinkama analizė… Ši reforma buvo vykdoma be jokių aiškių skaičiavimų, analizės ar viešumo. Alytaus miesto Tarybos švietimo komitetas, kurio daugumą sudaro Alytaus švietimo sistemos ekspertai – nepritarė šitai reformai. Tris progimnazijas paruošti priešmokykliniam ugdymui (kad mokyklos atitiktų higienos normos reikalavimus) kainuos apie 3 milijonus, kai tuo tarpu darželiuose jau yra visa tinkama infrastruktūra priešmokyklinukų ugdymui ir dar didesni pinigai yra investuoti nuosekliai, per ilgą laiką.
Peticija – mūsų paskutinė viltis. Nuoširdžiai dėkojame, jei išgirsite mus pasirašysite ir pasidalinsite ja – Jūsų balsas visuomenėje girdimas ir svarbus.
- Pasirašius peticiją parašą būtina patvirtinti e. pašte.
- Mokėti ir remti nieko nereikia!