Klausyti gyvai

21:00 - 22:00

Vakaro dvelksmas

„Pilietiškumo dėlionė“ – apie bendruomeniškumo suvokimą iš Andriaus Tapino ir Nojaus lūpų

Radijo laidų ciklas „Pilietiškumo dėlionė“ – pažvelkime į pilietiškumo sąvoką, apimančią ne vieną aspektą: tai ir piliečio pareigos savo valstybei, tautai, vertybinė moralinė skalė, pagarba šalies istorijai, valstybės simboliams, dalyvavimas kuriant savo šalies ateitį.

„Pilietiškumo dėlionėje“ pokalbis apie bendruomeniškumą, pilietiškumo ir bendrumo jausmą. Laidos pašnekovai – žurnalistas ir visuomenininkas Andrius Tapinas bei muzikantas, gyvenantis Airijoje, Darius Mileris – Nojus. Laidos vedėjas Liudas Ramanauskas kviečia pašnekovus pasikalbėti apie pasitikėjimą – vienas kitu, bendruomenės pasitikėjimą valdžia bei valdžios nepasitikėjimą visuomene. O galbūt atvirkščiai?

Andrius Tapinas, be savo žurnalistinio darbo, užsiima ir visuomenine veikla – nuo Laisvės pikniko iki Laisvės TV. Tuo tarpu Darius Mileris – Nojus jau antrąjį dešimtmetį gyvena ne Lietuvoje, tačiau dažnai sugrįžtantis į tėvynę ir pakoncertuoti ir pabendrauti su visuomene. Ar iš tiesų tie skirtumai tokie ryškūs? Ten ir čia? Čia ir ten?

Muzikantas, gyvenantis Airijoje, Darius Mileris – Nojus (FM99 nuotr.)

Lietuvoje dažnai kalbama ir skundžiamasi, kad šioje šalyje niekaip neatsiranda bendruomeniškumo jausmas. Mes vis dar ieškome, kažkas kaltas, kažkas turi padaryti, pagelbėti, bet ne aš.. Kalbėdamas apie bendruomeniškumą Airijoje Nojus pasakoja: „Airijoje yra ir išeivių, ir emigrantų. Taip pat yra daug veiklių žmonių, kurie sukūrė bendruomenes, organizuoja renginius, kurie aktyviai bendrauja su Lietuvos ambasada. Prie to prisidedu ir aš – jau tik atvykęs po 3 mėnesių organizavau savo pirmąjį koncertą. Netgi mano koncertuose pradėjo kurtis lietuvių bendruomenė. Tai buvo masinė lietuvių susirinkimo vieta ir 2001 metais įsikūrė Airijos lietuvių bendruomenė. Paskui bendruomenės kūrėsi miesteliuose, o vėliau ir mokyklose. Lietuvos valstybė remia vaikų švietimą Airijoje. Čia mokyklos labai stiprio ir aktyvios, darbo įvairius renginius, tokius kokie vyksta ir Lietuvoje. Tai mūsų valstybingumo stiprinimas ir vienas kito matymas. Todėl bendruomeniškumas prasideda nuo žmogaus. “

Taip pat muzikantas pastebėjo, kad bendruomeniškumas auga ir Alytuje: „norėčiau Jus pagirti. Aš gyvenu Airijoje, bet domiuosi, kas vyksta Alytuje ir pastebiu, kad Jūs Alytuje irgi labai bendruomeniški. Yra ir I Alytaus bendruomenė ir Senamiesčio bendruomenė. Tau yra nauja, kai aš gyvenau čia, to nebuvo. Skirtumas tikrai yra ir per šiuos metus daug kas pasikeitė. Ir čia gyvenimas keičiasi, žmonės į Alytų grįžta su idėjomis.“

Žurnalistas ir visuomenininkas Andrius Tapinas (FM99 nuotr.)

Kitas laidos pašnekovas Andrius Tapinas, kuris yra ryškus visuomenės veikėjas. Žurnalistas pasakoja apie savo keliones po Lietuvą: „pagal skiriamą laiką mano, turbūt, antra profesija tapo važinėjimas po Lietuvą susitikti su gyventojais. Man įdomu tai daryti. Kuo margesnė auditorija ateina susitikti tuo įdomiau. Senjorai, jaunimas, jaunos šeimos, moksleiviai. Pradžioje aš galvodavau, o kaip aš su jais visais susikalbėsiu. Viskas aišku apie ką kalbėti su moksleiviais ar senjorais. O kai auditorija ateina įvairi, mes ieškome bendrų taškų, temų, kurios mus visus jungia. Kartais mes net patys nežinome, tų mus jungiančių dalykų, bet jie yra natūralūs. Buvo įdomūs susitikimai ir su užsienio lietuviais. Jie jaučiasi truputėlį ir pamesti, ir pamiršti, todėl skeptiškai žiūri į politikų atvykimus ir raginimus sugrįžti į Lietuvą, nors jie jau yra įleidę šaknis ir savo vaikus veda į darželius. Tačiau emigrantai klausia, kuo jie galėtų būti naudingi Lietuvai. Tokių bendrų taškų mes turime labai daug“.

„Bendruomeniškumas yra kertinė ašis mus varanti į priekį. Tačiau dėl padarytų klaidų yra šiek tiek nuvertintas. Viena iš klaidų galėjo būti, tai, kad buvo galima gauti ES paramą bendruomenėms ir tada jų prisikūrė jų labai daug. Pavyzdžiui tame kaime, kuriame aš gyvenu (Vilniaus rajone) irgi buvo taip – kurkime bendruomenę, nes gausime pinigų. Aš sakiau, kad gal mes kurkime bendruomenę, kad galėtume nesutiksi su vietinės valdžios sprendimais.. Ir tada pasigirsta ne ne…  darykime bendruomenę, kad gautume pinigų. Ir iš tikrųjų, kai aš važiuoju po regionus, matau, kad yra tų bendruomenių pristeigta ir jos užsiima smagiais dalykais – dainuoja, šoka. Tai yra gerai, tačiau kai prasideda rimtesni dalykai, pvz.: valdžios korupcija, jie nėra susitelkę. Bendruomenės nelieka, tik vienas žmogus, kuris negali nieko padaryti“, – mintimis dalijosi Andrius Tapinas.

Laidą parengė Liudas Ramanauskas  

 

Kitos naujienos

Alytaus apskrities policijos pareigūnai sulaikė iš užsienio į Lietuvą atgabentus 11 kilogramų kanapių.

Po žiemos atėjus pavasariui yra išbandymas tvarkant bei prižiūrint kaimų kelius. Alytaus rajone š...

Jaunosios kartos dainininkas ir muzikos kūrėjas Dovi Mi pristato naujausią savo darbą – kūrinį „C...

Per šventes ženkliai pasunkėja pirkinių krepšiai ir atliekų konteineriai. „Dar nebuvo tokių švenč...