Klausyti gyvai

17:00 - 18:00

Tokia diena

„Pirmas puslapis“ – beveik trečdalio mirusiųjų sukaupti milijonai lieka pensijų fonduose

Antradieniais „FM99“ eteryje klausykite „Pirmo puslapio“. Laidos metu Liudas Ramanauskas ir Emilis Lingė kalba apie pačias aktualiausias dienos naujienas, įvykius šalyje ir pasaulyje. „Pirmame puslapyje“ – spaudos apžvalga, analitika, specialistų ir straipsnių autorių komentarai.

Delfi.lt: Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininką Gabrielių Landsbergį labai pradžiugino vidaus reikalų ministro Sauliaus Skvernelio apsisprendimas rinkimuose dalyvauti su Valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Politikas netgi išsakė viltį, kad po rinkimų su šia partija ras bendrą kalbą. Valstiečių ir žaliųjų sąjunga pastaruoju metu žadina politikų viltis: tai gali būti visų trokštama politinė jėga, kurios koalicijoje norės tiek kairieji, tiek dešinieji. „Vilmorus“ reitingai rodo, kad jeigu rinkimai vyktų artimiausią sekmadienį, verslininko Ramūno Karbauskio vadovaujami valstiečiai ir žalieji surinktų 7 proc. balsų. Ramūną Karbauskį palankiai vertina daugiau nei 42 proc. respondentų. Tačiau Gabrieliaus Landsbergio senelis, konservatorių patriarchas Vytautas Landsbergis ne toks entuziastingas. Jo nuomone, reikia atidžiai stebėti, kokia bus valstiečių žaliųjų rinkimų programa. O ji gali visiškai priešinga konservatorių siekiams. Bent jau tokia buvo anksčiau.

„Kauno diena“: Antrąją Velykų dieną kauniečiai plūdo į Liaudies buities muziejų Rumšiškėse, kur Velykos buvo švenčiamos pagal senąsias tradicijas. Čia žmonės galėjo ne tik pasirungti, kurio margutis gražesnis, bet ir kuris taikliau jį mėto į krepšį, toliau nuridena ar taikliau numuša lazda. Savo margučius išvakarėse suvalgę žmonės galėjo pasiskolinti iš muziejaus darbuotojų medinių. Jauni vaikinai ir merginos kvietė žaisti senovinį žemaičių žaidimą – ritinį, vaikai gamino aitvarus. Mažuosius šventės dalyvius Velykų bobutė vaišino saldumynais, o vyresniesiems teko pakratyti pinigines. Pagal senovines lietuvių tradicijas paruoštas aitrusis troškinys kainavo 4 eurus, vėdarai, žirniai su spirgais – 2 eurus.

LR seimas (LR seimo nuotr.)
Nuo kovo 10-osios parlamentarai ir vieni, ir kolektyviai – tai yra su komitetais ar frakcijomis – įregistravo beveik 200 įvairių įstatymų projektų bei nutarimų (LR seimo nuotr.)

„Lietuvos žinios“: Neseniai pavasario sesiją – priešpaskutinę prieš rudenį vyksiančius rinkimus – pradėjusiame Seime vėl skubama teikti populistinius pasiūlymus. Nuo kovo 10-osios parlamentarai ir vieni, ir kolektyviai – tai yra su komitetais ar frakcijomis – įregistravo beveik 200 įvairių įstatymų projektų bei nutarimų. Daugiausia dėmesio prasidėjusioje pavasario sesijoje skiriama maisto produktams taikomam pridėtinės vertės mokesčiui reguliuoti. Taip pat žadama sumažinti girtavimą, pagerinti visuomenės sveikatą, net užsimota prieš bankų ir kitų finansinių įstaigų pelną. Politologo Antano Kulakausko teigimu, nemaža dalis tų pasiūlymų – populistiniai, skirti rinkėjams patraukti. Ryšių su visuomene agentūrų asociacijos tarybos pirmininko Kęstučio Gečo įsitikinimu, „toks politikų elgesys yra bandymas manipuliuoti rinkėjų sąmone, jausmais ir labai greitai „nusipirkti“ palankumą“, o „blogiausia, jog visa tai daroma paskutiniais mėnesiais prieš rinkimus, ir neapgalvotų žingsnių našta visuomenei brangiai kainuoja“.

„Lietuvos rytas“: Klaipėdos centre veikęs naktinių linksmybių klubas pelnėsi iš prostitucijos. Teisėsaugininkai, baigę tirti garsią bylą, atskleidė, kaip pelnėsi apsukrūs verslininkai, viename uostamiesčio viešbutyje įkurtą naktinį striptizo klubą pavertę prostitucijos irštva, rašo „Lietuvos rytas“. Įtarimai dėl didelės vertės turto pasisavinimo, nusikalstamu būdu įgyto turto legalizavimo, melagingų duomenų apie pajams, pelną ir turtą, apgaulingo apskaitos tvarkymo, prostitucijos pateikti 10 asmenų. Per kratas aptikta juodosios buhalterijos duomenų, rodančių, kad nusikalstamo verslo sumanytojų ir organizatorių pajamos per trejus metus siekia daugiau kaip 1 mln. eurų. Jų galėjo būti ir daugiau. Buvusių klubo šeimininkų, administratorių, vadybininkų, barmenių, apsaugininkų, taip pat trijų įmonių teisės į įgytą turtą šiuo metu apribotos. Jis įkainotas 670 tūkst. eurų. Paaiškėjo, kad iš prostitucijos lobę paslaugų teikėjai įžūliai apgaudinėjo valstybę – už nedeklaruotus ir nusuktus mokesčius jiems pateiktas ir 6 šimtų tūkst. eurų civilinis ieškinys. Organizatoriams už didelės vertės turto pasisavinimą, pelnymąsi iš kitų asmenų prostitucijos gresia laisvės atėmimo bausmė iki 10 metų. Prostitutės, išmokytos šokti striptizą ant podiumo, atsipirks baudomis.

15min.lt: Velykinis pirmadienis Arūnui Valinskui įsimins ilgam. Neblaivus prie vairo įkliuvęs Lietuvos šou verslo lyderis laukia bausmės, kurią jam skirs teismas. Be to, televizijos laidų kūrėjui ir vedėjui teks sugalvoti, kaip nusivalyti gėdos dėmę. Pirmadienį Vilniuje prie Žaliųjų ežerų policijos sustabdytas Arūnas Valinskas įpūtė 0,62 promiles. Pasak Arūno Valinsko, per pietus restorane jis išgėrė pusantros taurės vyno ir prie vairo sėdo po pusantros valandos. Tuomet iš armėnų restorano jis kartu su šeima vyko į Balsius. „Keista būtų kažkaip teisinti. Tačiau manau, kad bausmė bus ir taip, todėl nereikėtų tų bausmių dvigubinti ar trigubinti. Tokius žmones jau nubaus ir policija, ir valstybė“, – pasakojo LRT generalinio direktoriaus pavaduotojas, televizijos vadovas Rimvydas Paleckis. Pasak jo, tokie atvejai, kaip Arūno Valinsko, o prieš porą savaičių ir „Sveikinimų koncerto“ vedėjos Reginos Jokubauskaitės, kai ši taip pat vairavo išgėrusi, verčia galvoti apie situaciją ir kitu kampu. LRT generalinio direktoriaus pavaduotojas sakė: „Daugelis pasaulinių žvaigždžių, kurios buvo pagautos vartojančios draudžiamas medžiagas, vėliau tampa didžiausiais kovotojais už blaivų gyvenimo būdą. Dar prieš keletą metų daugelis bandydavo išsisukinėti, o dabar – neneigia, prisipažįsta. Tai džiugina“, – kalbėjo jis.

„Kauno diena“: Kauno savivaldybė suka galvą, ką daryti su mieste ištuštėjusiomis mokyklomis, o švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė penktadienį įkasė kapsulę ir uždegė žalią šviesą naujo centro statybai sutrikusio elgesio ir emocijų vaikams Kaune, Žeimenos gatvėje. Specialistai gūžčioja pečiais: „Kaune yra du tokie centrai, tad sunku suprasti, kam reikalingas dar vienas. Dešimt metų dirbu šioje srityje – reikia spręsti, kaip pagerinti socializacijos centruose teikiamą pagalbą vaikams, kaip juos padaryti modernius ir patrauklius, o ne imtis naujų statybų, bet statybos, matyt, kažkam labiau naudingos“, – dienraščiui sakė vyras, prašęs neviešinti jo pavardės. Stebina ir tai, kodėl ministerija taip skuba statyti naująjį centrą Kaune – skelbiama, kad jis bus atidarytas jau šių metų rugsėjį. Centrui statyti šiemet numatyta 200 tūkst. eurų, tačiau kokia bendra šio centro statybų kaina, viceministrė Natalija Istomina tikino nežinanti. Pasiteiravus, kiek atsieis tokį centrą išlaikyti per metus, Natalija Istomina taip pat negalėjo atsakyti.

eurai
Daugelis šalies dirbančiųjų yra sudarę antrosios pakopos pensijos kaupimo sutartį. Vienas iš argumentų, kodėl jiems siūloma tą padaryti – pensijos paveldėjimo galimybė.

Delfi.lt: Daugelis šalies dirbančiųjų yra sudarę antrosios pakopos pensijos kaupimo sutartį. Vienas iš argumentų, kodėl jiems siūloma tą padaryti – pensijos paveldėjimo galimybė. Tačiau realybėje kone trečdalio mirusiųjų sukaupti milijonai lieka pačiuose pensijų fonduose. Jų valdytojai nenoriai dalinasi informacija, kiek klientų mirė ir kokios jų sukauptos sumos niekas neatsiėmė. Kol nesikreipia paveldėtojai, fondai toliau investuoja mirusiojo lėšas ir nuskaičiuoja patvirtintus administracinius mokesčius. „Pensijų fonde sukauptos lėšos yra paveldimos. Jūsų netekties atveju artimieji ar kiti Jūsų paskirti paveldėtojai gaus sukauptus pinigus“; „Lėšos pensijos sąskaitoje iki pensinio amžiaus besąlygiškai paveldimos“, – taip fondų valdytojai pristatomo pensijų kaupimo privalumus internete. Nuo 2004 m., kai pradėtas pensijų kaupimas, „Sodros“ duomenimis, numirė daugiau nei 23 tūkst. asmenų, turėjusių kaupimo sutartis. Iš jų beveik trečdalis, t. y. daugiau nei 7 tūkst. mirusių pensijų kaupimo dalyvių sutartys, neišregistruotos iš Pensijų kaupimo registro ilgiau nei metus. Pensijų kaupimo įmokos po mirties į jų sąskaitas nepervedamos. Kai buvo gyvi už juos į pensijų fondus buvo pervesta beveik 2 mln. eurų pensijų įmokų. Tai reiškia, kad šie pinigai veikiausiai niekam neišmokėti ir tebėra fonduose.

„Vakarų ekspresas“: Klaipėdoje, „M art“ galerijoje atidaryta Lietuvos kino grando Juozo Budraičio fotografijų paroda, „Sienos ir žmonės“. Tai – tarsi daugelio metų pasivaikščiojimų po Vilniaus senamiestį dokumentika, kuri, anot istorikės Sondros Simanaitienės, yra dramatiškai asmeniška ir sykiu perteikianti prijaukinto laiko švelnumą. „Mane domina laiko prisilietimo žymės, gal todėl manęs netraukia fotografuoti jaunų žmonių – jie dar nėra „paragavę“ laiko. O miestas kvėpuoja lygiai taip pat kaip žmogus“, – sakė aktorius. Širdžiai mielas vietas, kurios kai kam gali atrodyti kaip tiesiog apleisti miesto kampai, jis stengiasi užfiksuoti – juk vėliau tų vaizdų gali ir nebelikti. Juozo Budraičio nuotraukose taip pat įamžintos iškilios asmenybės, tokios kaip Augustinas Savickis, Aidas Marčėnas, Valentinas Antanavičius ir kiti.

Laida „Pirmas puslapis“ parengta pagal naujienų agentūrų ELTA ir BNS bei „FM99“ žinių tarnybos informaciją.

Kitos naujienos

Žinai informaciją...

Pietų Lietuvoje prie Druskininkų esantis Raigardo pasienio punktas su Baltarusija bus uždarytas nuo kovo....

Knygų mugė 2024-ieji jau čia pat! FM99 kalbame su rašytoja, vertėja, dėstytoja Irena Buivydaite, ...

Grupės „Biplan“ muzikantai jau džiaugiasi į Lietuvą atkeliavusiomis naujomis vinilo plokštelėmis. Minint ...