Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:
„Pirmas puslapis“ apie tai, kokios aktualiausios naujienos šiandien pirmuosiuose naujienų portalų ir laikraščių puslapiuose. Pirmųjų puslapių naujiena – žiauri: po kraupios patėvio egzekucijos prieš 4-metį berniuką Kėdainiuose, savaitgalį Lietuvą apskriejo žinia apie dar 10 nusikaltimų prieš vaikus įvairiose šalies vietose. O mažasis Matas šiandien palydėtas į paskutinę gyvenimo kelionę
Pernai du vaikai paskandinti šulinyje, po metų – tragiška Mato gyvenimo baigtis. Ir tai ne viskas…Ar šįkart sprendimai, kaip saugoti ir gelbėti vaikus nuo suaugusiųjų smurto, bus realūs? Anot socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio, vaiko teisių apsaugos sistemą bendru sutarimu nuspręsta centralizuoti.
Alytaus miesto savivaldybės vicemerė Valė Gibienė: „Vaiko gerovės komisija svarstė, kaip sukoordinuoti veiksmus. Mes dirbame kaip sugalvojame, kaip sako širdis, mes stengiamės ir bendradarbiaujame. Tačiau reikia, kad būtų aiški schema, reglamentuotas bendradarbiavimas. Reikalingas tvarkos aprašas, kurį mes sukursime ir visos institucijos, atsakingos už vaiko gerovę, išsakys savo poziciją.
Norima, kad vaiko teisių apsaugos specialistai veiktų komandoje, bet būtų nepriklausomi nuo savivaldybės. Šiuo metu diskutuojama, kokiu būdu geriausia centralizuoti sistemą.

Mediatorė, „Pactum“ biuro vadovė Odeta Intė: „Viena, kas neramina, tai, ar sistemos pertvarka vyks peržiūrint institucijų bendradarbiavimą, ar tik pakeičiant Vaiko teisių skyrių pavaldumą. Būtina žinoti, koks turi būti Vaiko teisių skyrius – ar jis bus bus kaip vaiko advokatas, įsijungiantis, kai pažeidžiamos vaiko teisės. tačiau siekiama m, kad pagalba vaikui būtų suteikiama arčiausia jo. Tokiu atveju, gali būti, kad centralizacija situaciją pablogintų“.
Pašnekovės teigia, kad būtina skirti daugiau dėmesio darbuotojų švietimui, smurto situacijos atpažinimui atpažinimui, įgūdžių ugdymui. Seimas ketina svarstyti pataisas, kurios įvestų prievolę visas nukentėjusių ar liudijančių vaikų apklausas vykdyti tik specialiose patalpose ir dalyvaujant psichologui. Vicemerė Valė Gibienė sako, kad psichologo pagalba būtina ne tik smurtą patyrusiems, bet ir su nukentėjusiais dirbantiems žmonėms.
Vaiko teisių apsaugos klausimams vasario mėnesį bus surengta neeilinė Seimo sesija. Fizinių bausmių draudimą bus siūloma įrašyti į Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą.Tarp klausimų, kuriuos reikia spręsti, ir situacijas, kai šeimoje apsigyvena pavojingas žmogus, bet vaiko teisių apsaugos specialistai apie tai lieka neinformuoti.
Vicemerė paprašyta vienu sakiniu įvertinti vaiko teisių sistemos situaciją mieste sakė, „Alytuje visko yra, bet mes stengiamės bendradarbiauti. Džiaugiamės, kad pas mus nėra tokių įvykių, bet baisu prakalbėti“, -sakė Valė Gibienė.
Tuo tarpu visuomenė kviečia jungtis į socialines akcijas #pasibelsk bei netylėti ir skambinti 112.

LIETUVOS RYTAS
Kiek turi žūti vaikų?
Vakar viename kaime prie Baisogalos pradėtas gedulingas atsisveikinimas su praeitą savaitę mamos sugyventinio užmuštu keturmečiu vaiku. O tuo metu valdžios atstovai ėmė aiškintis, kas kaltas dėl tragedijos. Vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė Edita Žiobienė prisipažino žinojusi apie prastą padėtį rajonuose saugant vaikus nuo smurto. Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis nurodė skubiai revizuoti visus nutrauktus tyrimus dėl nukentėjusių vaikų. Tačiau atsistatydinti niekas neskuba. Visi viską žinojo ir nieko nedarė… Kiek turi būti užmušta vaikų, kad už juos kažkas turėtų atsakyti?