Klausyti gyvai

11:00 - 12:00

Laisva forma

„Pirmas puslapis“ – skulptūra „Žiedas“ ir kritikos strėlių lietus

 

Antradieniais „FM99“ eteryje klausykite „Pirmo puslapio“. Laidos metu Liudas Ramanauskas ir Emilis Lingė kalba apie pačias aktualiausias dienos naujienas, įvykius šalyje ir pasaulyje. „Pirmame puslapyje“ – spaudos apžvalga, analitika, specialistų ir straipsnių autorių komentarai.

„Alytaus naujienos“ šiandien publikuoja „Atvirą laišką Alytaus visuomenei, arba apie „savavališkai“ atstatytą jubiliejinę Alytaus skulptūrą“. Šio laiško autorius – Vladas Kančauskas. Jis vienas iš skulptūros „Žiedas“, išdygusios šalia naujojo Baltosios rožės tilto, autorių. Laiške, publikuotame „Alytaus naujienose“, V. Kančauskas išdėstė savo atsakymus į miestiečių bei specialistų komentarus dėl skulptūros padėties, itin ryškios žalios spalvos, jos pavadinimo ir aukščio („FM99“ primena, kad naujoji skulptūra yra aukštenė už senąją 7 metrais). V. Kančausko poziciją galite išgirsti laidos „Pirmas puslapis“ garso įraše.

Baltosios rozes tiltas skulptura ziedas vladas kancauskas olita orany
Naujasis Alytaus Baltosios rožės tiltas ir V. Kančausko skulptūra „Žiedas“ („Olita – Orany“ nuotr.)

Kitos šiandienos naujienos

BNS: 62 proc. Lenkijos gyventojų mano, kad jų šalies karinės pajėgos turėtų ginti Lietuvą, Latviją ir Estiją, jei jas užpultų Rusija. 19 proc. lenkų mano priešingai, taip pat 19 proc. nurodo, kad atsakyti sunku arba nuomonės neturi. Tai atskleidė apklausa, vykdyta rugpjūčio 3-17 dienomis. Jos metu apklausta po 1 tūkst. respondentų nuo 18 iki 60 metų Lenkijoje, Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Tyrimą organizavo Lenkijoje veikiantis Viešųjų reikalų institutas. Pagal minėtą apklausą, daugiausiai manančių, kad Rusija kelią karinę grėsmę jų šaliai, yra Lenkijoje – 80 proc. respondentų. Lietuvoje taip manančių yra 60 proc., Estijoje – 59 proc., Latvijoje – 43 proc. apklaustųjų.

Lietuvos žinios: Sostinėje vietoj „Lietuvos“ kino teatro iškilsiančioje naujoje meno buveinėje nebus tradicinės kino salės, kurioje nuolat vyktų seansai. Tačiau vienoje iš erdvių ketinama rodyti filmus apie meną ir kultūrą. Naujasis projektas pristatytas kaip daugiafunkcinis centras, skirtas menui, įvairiai miestiečių veiklai ir poilsiui bei pavadintas kultūros vartais. Vilniaus savivaldybėje garsus lenkų kilmės JAV architektas Danielis Libeskindas, Vilniaus meras Remigijus Šimašius ir Modernaus meno centro įkūrėjas Viktoras Butkus pristatė muziejaus projektą. Būsimą meno buveinę Remigijus Šimašius vadino nauju, gražiu ir išskirtiniu kultūros objektu ir dėkojo, kad architektas Danielis Libeskindas sutiko projektuoti ir „išrišti seną Gordijaus mazgą“ svarbioje sostinės vietoje. Išimtinai privačiomis lėšomis statomas muziejus pripažintas valstybei svarbiu kultūros objektu. Jo statybas planuojama pradėti 2017-aisiais ir baigi 2019 metų pradžioje. Investicija į muziejaus pastatą turėtų siekti 5 mln. eurų.

ELTA: Seimas po pirmojo svarstymo grąžino kitų metų valstybės biudžetą atgal į Vyriausybę tobulinimui. Antrą kartą biudžeto projektas parlamente bus svarstomas gruodžio 8 dieną. Seimo Biudžeto ir finansų komitetas, apsvarstęs parlamentarų siūlymus, Vyriausybę paragino rasti 64 mln. eurų pedagogų atlyginimams didinti 5 proc., klasės krepšelio finansavimo modeliui eksperimentui vykdyti, taip pat melioracijai. Taip pat papildomai prašoma 390 tūkst. eurų Švietimo ir mokslo ministerijos investicinių projektų užbaigimui, 303 tūkst. eurų Užsienio reikalų ministerijos įnašams į Europos plėtros fondą. Dar 1,5 mln. eurų siūloma rasti atvykstamojo turizmo skatinimo programai ir 22 tūkst. eurų – Europos Sąjungos Rytų partnerystės šalių reformoms bei eurointegracijos siekiams paremti. Perskirstant lėšas tarp asignavimų valdytojų siūloma rasti papildomų lėšų Valstybės saugumo departamentui, Specialiųjų tyrimų tarnybai, kitoms Vidaus reikalų ministerijos statutinėms įstaigoms, atsakingoms už šalies vidaus saugumą.

Kauno diena: Vakar išbandyta unikaliosios Kauno Kalėdų eglės išmanioji dalis. Šiųmetė laikinosios sostinės puošmena bus pirmoji Lietuvoje, prijungta prie interneto. Eglė pradėta montuoti šeštadienį. Daugybė atskirų tikrų eglučių prie specialios konstrukcijos pritvirtintos taip, kad sudarys vientisos 18 metrų aukščio eglės įspūdį. Vakar pademonstruota viena interaktyviosios eglutės puošmena, atskleista, kokių daugiau efektų galima tikėtis. Eglė reaguos į Rotušės aikštėje besilankančius žmones. Pavyzdžiui, padainavus į mikrofoną, ims suktis ant eglės primontuota balerina. Žaislinį paukščiuką sušildę geradariai bus fotografuojami, o peržiūrėti savo ir visų svečių nuotraukas bus galima interneto svetainėje kaunoeglute.lt. Eglė sušvis ir visas savo paslaptis atvers jau ateinantį šeštadienį.

BNS: Rusija antradienį pasmerkė incidentą, per kurį buvo numuštas vienas jos karo lėktuvas prie Turkijos ir Sirijos sienos, bet susilaikė nuo tolesnių komentarų, kai Ankara paskelbė sunaikinusi tą orlaivį. Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas teigė, jog „Prasminga būti kantriems.“ Jis taip pat atsisakė komentuoti prielaidas, kad Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas dėl to incidento atšauks trečiadienį planuotą vizitą Turkijoje.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Prezidentūros nuotr,
Prezidentė Dalia Grybauskaitė (LR Prezidentūros nuotr.)

Lietuvos rytas: Kai ima stigti specialiųjų tarnybų tikrų pažymų apie kuo nors jai neįtikusius politikus, Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirausia po anoniminių skundų prigrūstus stalčius ir viešai tėkšteli purvo gniūžtę, rašo „Lietuvos rytas“. Paaiškėjo, kad remtis nepatikrinta informacija Prezidentūrai yra įprasta praktika. Ji buvo pasitelkta ir skandalu pasibaigusiame Dalios Grybauskaitės lapkričio pradžios susitikime su Seimo valdyba. Po praėjusią savaitę vykusios Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narių akistatos su Prezidente pastaroji buvo priversta pripažinti, kad trys parlamentarai buvo paprasčiausiai apkalbėti. Šalies vadovės atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė pripažino, kad Prezidentūra nesiaiškino, ar informacija apie Juliaus Sabatausko, Broniaus Bradausko ir Vytauto Gapšio esą kažkur Kaišiadoryse prieš kandidatą į generalinius prokurorus rengtą sąmokslą buvo tikra. Mosavimas tikromis ar išgalvotomis pažymomis – ne naujiena Prezidentūroje. Taip Prezidentei yra pavykę suvesti sąskaitas jau ne su vienu šalies politiku. Bene ryškiausias pavyzdys – Seimo vicepirmininkas Vydas Gedvilas. Dalios Grybauskaitės rankose atsidūrusi neva slapta pažyma šiam politikui užkirto kelią tapti švietimo ir mokslo ministru. Panašiai šalies vadovė elgėsi ir pernai ištraukusi paslaptingąjį juodąjį viceministrų sąrašą.

Apie dienos įvykius pasaulyje, Lietuvoje ir Alytuje – laida „Pirmas puslapis“.

Kitos naujienos

Druskininkuose kilusio šeimyninio konflikto metu neblaivus Valstybės sienos apsaugos tarnybos Varėnos pasienio rinktinės pareigūna...

(BNS inf.) Pagal Vyriausybės parengtą projektą, siūloma sujungti Alytaus, Lazdijų ir Prienų teism...

Sekmadienį Lazdijų rajone žuvo motociklininkas. Kai...

 Ar lietuviai tikrai nepaveikūs dezinformacijai?