Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Po 18-mečio žūtimi pasibaigusių pasieniečių gaudynių Prezidentė ragina keisti tarnybinių ginklų naudojimą reglamentuojančius teisės aktus

Reaguodama į 18-mečio žūtimi pasibaigusią pasieniečių operaciją, prezidentė Dalia Grybauskaitė siūlo keisti tarnybinių ginklų naudojimą reglamentuojančius teisės aktus, kad ateityje būtų išvengta tokių tragedijų. Šiuos siūlymus palaiko ir su šalies vadove šiandien susitikęs vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis.

Tik pradėjusio gyvenimą jauno žmogaus gyvybę nusinešusi tragedija reikalauja imtis neatidėliotinų priemonių, kad ateityje būtų išvengta tokių beprasmių mirčių (…). Prezidentė įsitikinusi, kad turime sukurti tokia teisinę bazę, kad ir prieš žmones nebūtų naudojama perteklinė jėga, bet ir kad pats pareigūnas būtų apsaugotas nuo neteisėtų veiksmų“, – prezidentės poziciją perdavė D.Ulbinaitė.

Anot jos, pokalbyje su ministru D.Grybauskaitė atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje „neatsižvelgiama į šaunamojo ginklo naudojimo europinius standartus ir Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) praktiką“ dėl šaunamojo ginklo naudojimo.

D.Grybauskaitė susitikime su ministru taip pat kalbėjo apie būtinybę stiprinti sienos apsaugą. S.Skvernelis tvirtina sutinkantis su prezidentės pastabomis dėl būtino teisės aktų keitimo ir tikina davęs pavedimą rengti projektus, kad ginklų panaudojimo sąlygos „bent jau VRM sistemoje būtų visoms institucijoms vienodos“. Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad atsižvelgiant į EŽTT sprendimus, teisės aktų pakeitimai buvo atlikti, „bet nebuvo įgyvendinti“: pareigūnų kariniai ginklai turėjo būti pakeisti, pavyzdžiui, į ginklus su specialiais šaudmenimis, kurie galėtų pramušę automobilio stiklą paskleisti dujas, ar ginklus su specialiais šratais.

Prezidentė susitiko su vidaus reikalų ministru S. Skverneliu
Prezidentė susitiko su vidaus reikalų ministru S. Skverneliu. LR Prezidento kanceliarijos nuotr./R. Dačkus

Šiandien mes paliekame eiliniam pareigūnui per keletą sekundžių įvertinti teismų praktiką, pažiūrėti, kokie gi straipsniai reglamentuoja, ir priimti vieną ar kitą sprendimą. Tokių atvejų tikrai neturi būti, turi būti aiškiai įstatymiškai sureglamentuotos sąlygos, kada galima naudoti (…). Pareigūnas turi naktį pabudęs, stresinėje situacijoje žinoti, kada jis gali naudoti šaunamąjį ginklą“, – sakė S.Skvernelis.

Anot S.Skvernelio, VSAT moderniomis priemonėmis šiuo metu saugo tik apie trečdalį išorinės ES sienos, taip pat turi pasenusią ginkluotę. Pagal dabartinius planus, modernias priemones iki 2020-ųjų būtų įmanoma įdiegti pusėje Lietuvai tenkančios išorinės sienos atkarpos, tad esą būtina ieškoti „didesnės paramos“ valstybės biudžete ir ES agentūrose.

18-metis Alytaus gyventojas Edgaras Balčius buvo nušautas ketvirtadienio rytą, pasienyje su Baltarusija ties Druskininkais persekiojant du įtariamų kontrabandininkų automobilius. Vieną iš automobilių sulaikius Leipalingyje, ant galinės sėdynės rastas sužeistasis, jis vėliau mirė ligoninėje.

S.Skvernelis atkreipė dėmesį, kad pradėti trys su šiuo įvykiu susiję ikiteisminiai tyrimai: dėl neatsargaus gyvybės atėmimo, dėl neteisėto disponavimo dideliu kiekiu akcizinių prekių (sulaikyti rūkalai vertinami 43 tūkst. eurų), taip pat dėl pasipriešinimo pareigūnui.

Prezidentė iš karto po šio įvykio pareiškė, kad ginklo panaudojimas buvo perteklinis, o šis atvejis rodo „nekokybišką mūsų pasienio funkcijų atlikimą“.

Tuo metu ministras S.Skvernelis ragino politikus viešai nesmerkti pasieniečio, kol neatliktas išsamus ir nešališkas tragiško įvykio tyrimas, bei neatmetė, kad gali būti keliamas klausimas dėl ginklo naudojimą reglamentuojančių teisės aktų. Ministras savaitgalį išplatintame viešame laiške taip pat ragino pareigūnus nesiklaupti ant kelių prieš kriminalinį pasaulį, nepasiduoti ir nebijoti.

Kitos naujienos

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje išrinktas Meilės Lukšienės premijos laureatas. Juo tapo Ąžuolas ...

Lietuvių kalba unikali ir ypatinga, ja komunikuojame tarpus...

Alytaus Rotušės aikštėje statoma išskirtinė scena penktadienį vyksiančiam lauko šokio spektakliui...