Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:
Pirmoji Konstitucijos atsirado 1787 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur ta pati Konstitucija tebegalioja iki šios dienos teturėdama 27 pataisas. Kitose šalyse Konstitucijos keičiamos gerokai dažniau. Trečios Konstitucijos savininkai prancūzai nuo 1791 iki 1800 metų savo Konstituciją pakeitė keturis kartus. Tuo metu antroji Konstitucija buvo priimta 1791 metais – tai buvo Abiejų Tautų Respublikos (ATR) Konstitucija.
„Tačiau istorinė pradžia – pirmieji kaip pagrindinį tokį dokumentą buvo surašę masonai, 1721-ais metais paskelbę Andersono Konstituciją ir visos vėlesnės iš dalies remdavosi šiuo masonų dokumentu.“ – pasakoja Kęstutis Tamulevičius.
„Abiejų Tautų Respublikoje įvesta Konstitucija bandė sunorminti tvarką, įstaigas, kuriose buvo tiesiog betvarkė,“ – pasakoja Virginijus Oželis. XVIII amžiuje vienas vienintelis bajoras savo veto teise galėjo sugriauti bet ką.
ATR vadovu tapęs Stanislovas Augustas bandė diegti reformas, tačiau tai nepatiko jo buvusiai artimai draugei Jekaterinai II, galiausiai Rusija įvedė savo kariuomenę ir reformas buvo bandoma gesinti. Tuo laikotarpiu Rusijai net trūko kariuomenės šiam tikslui, nes karai vyko ir kitur.
Po ATR pirmojo padalijimo praradimai buvo dideli, 1787 prasidėjo Ketverių Metų Seimas, kuris vėl ieškojo naujovių. Rusijos dėmesys vėl buvo kituose karštuose taškuose ir galiausiai prieita prie Gegužės 3-iosios Konstitucijos. Pastaroji galiojo labai trumpai, bet 1892 metais Rusija įvedė kariuomenę ir atgaline data paskelbė konfederaciją.
„Kaip su Afganistanu, pirmiausiai Rusija įvedė kariuomenę, o paskui jie paprašė pagalbos,“ – sąsajas su XX amžiumi rodo V.Oželis. Po pusmečio Stanislovas Augustas atsisakė savo reformų, Konstitucijos ir to pasekmė buvo Antrasis ATR padalijimas.
Apie tolesnius įvykius, tuometinius politikų bandymus papirkinėti, apgaudinėti, apie politinę situaciją tuo metu, bendrą valstybę su Lenkija ir kitus istorinius momentus klausykite laidą!