Klausyti gyvai

22:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

Prezidentė Strasbūre oficialiai pradėjo Lietuvos pirmininkavimą Europos Sąjungos tarybai (atnaujinta)

Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė šiandien Strasbūre oficialiai pradėjo Lietuvos pirmininkavimą ES Tarybai. Š alies vadovė susitiks su Europos Parlamento Pirmininku Martinu Š ulcu, Lietuvos pirmininkavimo prioritetus ir svarbiausius darbus pristatys ES 28 šalių europarlamentarams, atsakys į jų klausimus. Pirmininkaujančios valstybės vadovo kalba Europos Parlamento plenarinėje sesijoje Strasbūre yra oficiali pirmininkavimo pradžia.

Prezidentės teigimu, norint paspartinti europiečių gerovei svarbius sprendimus labai svarbu užtikrinti sklandų Lietuvos, kaip ES Tarybai pirmininkaujančios šalies, bendradarbiavimą su Europos Parlamentu ir kitomis Europos institucijomis. Pasak Prezidentės, Lietuvos pirmininkavimo darbotvarkė – ambicinga ir labai svarbi visos Europos žmonėms. Lietuvai per pusmetį teks derinti daugiau nei 300 ES teisės aktų, kurie būtini ilgalaikiam ES ekonomikos augimui, jaunimo nedarbo ir energetinių kainų mažinimui, saugesnės kaimynystės užtikrinimui. Kalbėdama apie neatidėliotinų sprendimų svarbą Prezidentė pabrėžė Lietuvos žmonių susitelkimą.

Valstybės vadovės teigimu, labai svarbu pasiekti ES šalių sutarimą ir užtikrinti, kad ES biudžete numatytos finansinės lėšos kaip galima greičiau – jau 2014 m. pradžioje – pasiektų visas ES šalis ir labiausiai problemines sritis. Pasiekus politinį sutarimą dėl daugiamečio ES biudžeto, Lietuva sieks iki metų pabaigos suderinti apie 70 jo įgyvendinimui svarbių dokumentų.

Pasak Prezidentės, didžiausia ES ekonominė sėkmė yra bendra vidaus rinka, todėl būtina efektyviai išnaudoti jos teikiamas galimybes, sukurti gerai veikiančias vidaus energijos, skaitmeninę ir paslaugų rinkas.

Š alies vadovė pabrėžė, jog vien integruota ES vidaus energijos rinka žymiai sumažintų energijos išteklių kainas ir padidintų ES konkurencingumą. Paskaičiuota, jog 2015 m. sukūrus vidaus rinką, ES per metus sutaupys apie 35 milijardus eurų vien tik elektros energijos išlaidoms.

Lietuvos pirmininkavimo metu lapkričio 4-5 d. Vilniuje vyks ES vidaus energijos rinkos užbaigimo konferencija, kurioje bus apsispręsta dėl Europai svarbiausių energetinių projektų.

Prezidentė taip pat pabrėžė ES ekonomikos skaitmenizavimo svarbą. Lietuvos pirmininkavimo metu vyks du skaitmeninės rinkos klausimams ir IT plėtrai skirti renginiai: spalio mėnesį Europos Vadovų Tarybos susitikimas ir lapkričio pradžioje Vilniuje įvyksiantis Europos mokslinių tyrimų ir inovacijų (ICT) renginys.

Atvira Europa – trečias Lietuvos prioritetas. Pirmininkavimo laikotarpiu bus deramasi dėl laisvosios prekybos sutarčių su JAV, Japonija ir siekiama glaudesnės integracijos tarp ES ir jos Rytų partnerių. Pasak Prezidentės, europietišką kryptį pasirinkę ES partneriai turi žinoti, kad jie irgi yra laukiami ir galės prisijungti prie mūsų šeimos, kai tik bus pasirengę. Tikimasi, kad Vilniaus viršūnių susitikime lapkričio mėnesį bus pasiekta svarbių sprendimų: planuojama pasirašyti Asociacijos sutartis su Ukraina, užbaigti derybas ir parafuoti susitarimus su Moldova, Gruzija ir Armėnija.

Lietuvoje nėra diskriminuojamos jokios mažumos, pareiškė Prezidentė Dalia Grybauskaitė, sulaukusi europarlamentarų klausimų dėl seksualinių ir tautinių mažumų padėties. Strasbūre žurnalistus prezidentė patikino, kad Lietuvoje seksualinių mažumų eitynės nėra draudžiamos, o diskutuojama tik dėl jų vietos. Klausyti interviu.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė tikina, kad Europos Sąjungos šalyse, tarp jų ir Lietuvoje, niekada neegzistavo priešprieša tarp taupymo ir ekonomikos skatinimo politikos, o šalys narės tai darė ir darys atsižvelgdamos į savo ekonomikos ciklus. Lietuvos vadovės teigimu, skatinančių priemonių ekonomikai atsigaunant padaugės. Pasak Dalios Grybauskaitės, visos šalys yra laisvos pasirinkti ekonomikos valdymo būdą. Paklausta, ką mano apie Europos socialistų siūlymą neskaičiuoti investicijų kaip biudžeto deficitą didinančios priemonės, D. Grybauskaitė atsakė klausimu į klausimą. „Dėl to, ką įskaičiuoti į deficitą ir ko neįskaičiuoti, tai diskusijų ir siūlymų yra labai daug (…). Jeigu turime daug pinigų, galime nieko neįskaičiuoti į deficitą, tiktai kas mokės?”, – akivaizdų nepritarimą pademonstravo Lietuvos vadovė. Klausyti interviu.

Apie pirmininkavimo pradžiąÂ radijo stočiai FM99 tiesiogiai iš Strasbūro pasakojo Vilija Kvedaraitė klausyti.

——

kalbėk [email protected]

 

Kitos naujienos

Alytaus apskrities policijos pareigūnai sulaikė iš užsienio į Lietuvą atgabentus 11 kilogramų kanapių.

Po žiemos atėjus pavasariui yra išbandymas tvarkant bei prižiūrint kaimų kelius. Alytaus rajone š...

Jaunosios kartos dainininkas ir muzikos kūrėjas Dovi Mi pristato naujausią savo darbą – kūrinį „C...

Per šventes ženkliai pasunkėja pirkinių krepšiai ir atliekų konteineriai. „Dar nebuvo tokių švenč...