Klausyti gyvai

15:00 - 16:00

Dienos kaleidoskopas

„Prie arbatos puodelio. Pakalbėkim…“ – apie jubiliejinį 25-ąjį Kaunas Jazz festivalį

www.kaunasjazz.lt nuotr.
Jonas Jučas www.kaunasjazz.lt nuotr.

Balandžio 21, 23–27 dienomis vyksiantis Lietuvoje didžiausias džiazo festivalis „Kaunas Jazz 2015“ bus skirtas tiek festivalio, tiek Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 25-mečiui paminėti. XXV tarptautinis džiazo festivalis Kaunas Jazz 2015 vyks Taline, Kaune ir Vilniuje.

Tai dalis mano gyvenimo, didžiulė dalis mano laisvalaikio bei tam tikras gyvenimo būdas“, – sako Kauno Jazz sumanytojas Jonas Jučas. Su juo laidoje „Prie puodelio arbatos. Pakalbėkim…“ – apie tai, kaip festivalis atsirado, kaip tapo žinomas ne tik Lietuvoje ir apie tai, kaip festivalis gyvuoja dabar. Kviečiame pasiklausyti:

I dalis pokalbio

Kaunas Jazz 2015Festivalio atidarymas prasidės balandžio 21 d. Taline, „Jazzkaar“ festivalyje, kur jubiliejinio atidarymo vėliavnešiu taps vieno talentingiausių jaunosios džiazo kartos būgnininko, tarptautinių konkursų laureato Ąžuolo Paulausko projektas „Evoliucija“.

Lietuvoje festivalis prasidės balandžio 23 d. tradiciniu pradžios iškilmių renginiu Kauno Rotušėje, kuriame bus pristatytas Nacionalinės premijos laureato, ilgamečio festivalio „Kaunas Jazz“ dalyvio Petro Vyšniausko  ir bliuzo gitaristo Vladimiro Kaplano specialus projektas. Iš karto po jo festivalis pakvies į klubą „Combo“, kuriame vakarą vainikuos viena kūrybingiausių Estijos džiazo grupių – „Abraham‘s Café“.

Klausytoją, kuris pas mus atvyksta, reikia dominti nuo mažų dienų, o jeigu jis yra brandaus amžiaus, reikia pabandyti muzika jį sudominti, o ne atstumti“, – sako festivalio sumanytojas J. Jučas. Pasak jo, programoje yra numatyta ir tokių dalių, kurios nėra džiazo festivalio atributai: vaikų piešimas ant grindinio, džiazo madų šou. „Džiazas yra savotiškas gyvenimo būdas, džiazo yra visur: tiek kasdieniame gyvenime, tiek politikoje. Kita vertus, pati muzika yra universalus bendravimo įrankis, kuriam nereikia gerai žinoti vienos ar kitos kalbos, susišnekėti galima tokiu paprastu, muzikiniu būdu. Tai palengvina kontaktą tarp žmonių.“, – tvirtina J. Jučas.

II dalis

Heinz Affolter
Heinzas Affolteris

Jubiliejiniame „Kaunas Jazz 2015“ klausytojai turės išskirtinę galimybę išgirsti keletą atlikėjų, su kuriais 1991-aisiais „Kaunas Jazz“ pradėjo rašyti festivalio istoriją. Vienas jų – šveicarų gitaristas Heinzas Affolteris. 1991-aisiais atvykęs į Lietuvą, jis taip pamilo šį kraštą, kad viename vėliau išleistų albumų mūsų šaliai skyrė dainą „Lithuania“. Balandžio 24 d. VDU Didžiojoje  salėje muzikos gurmanų laukia tikras skanėstas – „Kaunas Jazz“ jubiliejaus proga Heinzas atliks programą „Acoustic Adventure“, kuri skambėjo pirmajame festivalio sezone.

Po šio pasirodymo į sceną tą patį vakarą kils garsus Lenkijos pianistas Włodekas Pawlikas, kurio vardas šįmet buvo visiems laikams įrašytas į šalies muzikos istoriją. Mat 2014-ųjų sausį būtent jis tapo pirmuoju Lenkijos džiazo atlikėju, pelniusiu „Grammy“ statulėlę.

Vardas, kuris puikavosi „Kaunas Jazz 1991“ afišose – ištikimos festivalio bičiulės Arinos. Geriausia Lietuvos vokaliste ne kartą išrinkta dainininkė pirmajame „Kaunas Jazz“ festivalyje dainavo su Kauno bigbendu. Ypatinga Arinos ir Kauno bigbendo partnerystė, prie kurios prisijungs

Arina
Arina

vienas talentingiausių jaunosios muzikų kartos atstovas – Motiejus Bazaras, atgims išskirtiniame koncerte, kurį VDU Didžiojoje salėje išgirsite balandžio 25-ąją. Iš karto po šio projekto į sceną žengs Tillas Brönneris – trimitininkas, kompozitorius, prodiuseris, dainininkas, fotografas, ryškiausias Vokietijos džiazo scenos veikėjas, publikos gerbiamas ir laukiamas nuo Tokijo iki Niujorko.

Paklaustas, ką bendro turi Kaunas ir džiazas, Jonas Jučas sako: „Kauniečiai pradeda suprasti, kad šito festivalio pačiam miestui reikia.“ Pasak jo, festivalis nepalieka abejingų net tų, kurie turi kitokių pomėgių ir į festivalį neateina. J. Jučo teigimu, pavasaris Kaune be Kaunas Jazz festivalio – netgi ne pavasaris.

Festivalis Kaunas Jazz kasmet kam nors dedikuojamas. Štai pernai festivalis buvo skirtas Ukrainos laisvės siekiui, šiemet – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 25-mečiui. Anot J. Jučo, festivaliu visada stengiamasi paminėti Lietuvai svarbias datas – įstojimą į NATO, Europos Sąjungą ir pan.

Paklaustas, kurių atlikėjų pasirodymo labiausiai laukia pats festivalio sumanytojas, J. Jučas teigia, kad negalėtų praleisti Heinzo Affolterio koncerto, su kuriuo draugystė tęsiasi jau 25 metus. Jam taip pat būtų įdomu išgirsti Lenkijos pianistą Włodeką Pawliką bei Tillą Brönnerį. Jo J. Jučas į festivalį nebūtų kvietęs, jeigu ne kauniečiai džiazo mylėtojai, kurie parėmė šį projektą.

III dalis

Festivalis „Kaunas Jazz“ į didįjį koncertą „Žalgirio“ arenoje kvies sekmadienį, balandžio 26-ąją, kuriame pasirodys šių dienų populiariausias pasaulio džiazo dainininkas – Gregory Porteris. Amerikiečių atlikėjas į Lietuvą atvyksta įkopęs į šlovės viršūnę ir gausiai papildęs trofėjų kolekciją. Vos prieš keletą metų debiutinį solinį diską išleidęs dainininkas pernai jau pelnė „Grammy“ statulėlę už geriausią džiazo vokalo albumą.

Jubiliejinio festivalio „Kaunas Jazz 2015“ uždarymas – balandžio 27 d. Vilniaus kongresų rūmuose, kuriame – unikali vokalistų grupė iš JAV – „Naturally 7“.

Festivalio programą galima rasti adresu http://www.kaunasjazz.lt/lt/programa/

*****

Laida „Prie puodelio arbatos. Pakalbėkim…“ kartojama šeštadieniais nuo 19 val.

SRTRF logo

Kitos naujienos

Alytaus meras Nerijus Cesiulis sako, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM) neradus sutarimo ...

2023 m. spalio 7 d. prie Kaukų-Obelytės piliakalnių, Miroslavo sen., Alytaus r. sav....

„Varsa-Stronglasas“ spalio 4 dieną žais pirmas sezono rungtynes namuose. Pirma naujojo LRL čempio...

Šiandien streiką dalyje Lietuvos mokyklų pradeda Andriaus Navicko vadovaujama Lietuvos švietimo d...