Klausyti gyvai

10:00 - 11:00

Informacinis kanalas

"Prie puodelio arbatos Pakalbėkim" apie 1863m. sukilimo svarbą šiandien

1863-1864 m. sukilimas – buvusio Abiejų Tautų Respublikos tautų nacionalinio ir socialinio išsivadavimo sukilimas prieš Rusijos imperijos valdžią XIX amžiuje. Laisvės kovos vyko Rusijos imperijos okupuotose Lenkijoje ir Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje bei jų etnogafinėse dalyse – Baltarusijoje ir Ukrainoje.

Lenkijoje sukilimas prasidėjo 1863 m. sausio 22 d. ir yra vadinamas Sausio sukilimu. Lietuvoje sukilimas prasidėjo 1863 m. kovo mėnesį. Rusijos okupacinė armija ginkluotą kovą galutinai numalšino 1864 m. rudenį. Lietuvoje įvyko 321 mūšis su okupacine Rusijos kariuomene.

*****
Pirmoje laidos dalyje kalbėjome su Istorijos instituto direktoriaus pavaduotoju dr. Dariumi Staliūnu (klausyti I dalį) apie patį sukilimą, jo detales bei svarbą šiandien.

O antroje dalyje plačiau apie tai, kad nuo kovo pradžios asociacija „Lapkričio 2-osios draugija“ kartu su Vilniaus Universiteto studentų istorikų korporacija „Tilia“ ir Kėdainių krašto muziejumi vykdo specialų projektą, skirtą 1863 m. sukilimui . Jo metu norima surinkti visą įmanomą informaciją apie sukilimo dalyvių palaidojimo vietas Lietuvoje, jas lokalizuoti (nustatyti GPS koordinates) skaitmeniniame žemėlapyje ir sujungti su egzistuojančia internete (ir popierinėje formoje) informacija apie juos.

Tikėdamiesi, kad visiems, kas domisi 1863 m. sukilimo ir jo dalyvių istorijomis, šis projektas suteiks pridėtinės vertės, tad siekdami surinkti kaip galima daugiau duomenų, projekto dalyviai kreipiasi į visuomenę, kad žmonės pateiktų informaciją apie savo senelius ar prosenelius, kurie galėjo dalyvauti sukilime, taip pat jų palaidojimo vietas. Jeigu turite patikimų duomenų, kad Jūsų giminačiai buvo 1863 m. sukilimo dalyviai ir žinote jų palaidojimo vietas, siųskite informaciją adresu atmintis1863@gmail.lt arba skambinkite telefonais +370676 45866 (Ieva Mažunaitytė) ir . +370630 92374 (Julija Neimontaitė).

Apie tai papasakojo Asociacijos „Lapkričio 2-osios draugija“ įkūrėjas Valdas Kaminskas ir studentų istorikų korporacijos „Tilia“ atstovas Povilas Dikavičius (klausyti II dalį).
—————–
kalbėk zinios@fm99.lt

Kitos naujienos

Druskininkuose kilusio šeimyninio konflikto metu neblaivus Valstybės sienos apsaugos tarnybos Varėnos pasienio rinktinės pareigūna...

(BNS inf.) Pagal Vyriausybės parengtą projektą, siūloma sujungti Alytaus, Lazdijų ir Prienų teism...

Sekmadienį Lazdijų rajone žuvo motociklininkas. Kai...

 Ar lietuviai tikrai nepaveikūs dezinformacijai?