Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

„Prie puodelio arbatos. Pakalbėkim…“ – apie senovinę batsiuvystę ir kalvystę

Minėdami regionų metus, šiandien prie puodelio arbatos susipažinkime su aukštaite batsiuve Dalia ir dzūku kalviu Tomu. Juos vienija protėvių patirtis ir mėginimas ją atkurti šiandienoje – rekonstruojami amatai.

Ponia Dalia Vaičiūnienė, kilusi iš pirmosios Lietuvos sostinės Kernavės, eksperimentinės archeologijos klubo „Pajauta“ narė. Kaip pati sako – viena iš nedaugelio, užsiimanti tokia širdies atgaiva, rekonstruojanti, tiksliai atkurianti batus. Jos pagamintų batų prototipai buvo avimi prieš daugelį metų, seniausi pavyzdžiai siekia  XV amžių.

 

Dalia
Ponia Dalia sako laukianti ilgesnių vakarų, kai lieka daugiau laiko atsiduoti savo mėgstamai veiklai.

Regis, eksponatai įdomūs. Slapčia net pagalvoji, jog gal čia nieko neįprasto nėra, tačiau suvokus, kad visos siūlės, kurių ne viena ir ne vienos rūšies, atlikta tik rankomis, supranti, kad tai – ne kiekvienam lemta.

Eksperimentinė archeologija yra pirmiausia švietėjiško pobūdžio, taip atkuriami įvairūs proistorės laikotarpio žmonių gyvenimo aspektai. Gyvai ir su puikiais pavyzdžiais mums parodomas seniausias ir chronologiškai ilgiausias Lietuvos istorijos laikotarpis nuo akmens amžiaus iki valstybės susikūrimo.

Štai tokius batus siuva Dalia
Štai tokius batus siuva Dalia Vaičiūnienė.

Pasak Dalios, darant apavo rekonstrukcijas, išnagrinėjamos siūlės, batai siuvami tokio paties dydžio, kokie buvo senovėje, stengiamasi gaminti taip, kaip gaminama buvo anksčiau. Seniausias apavas – naginės. Dalios teigimu, joms pagaminti būti meistru nereikia.

batai (4)

—-

Kita pažintis – su kalviu veisiejiškiu Tomu Pacaičiu.

Senovinė kalvystė. Kas tai yra? Kaip pats T. Pacaitis sako, yra paprastas kaimo kalviukas, kalvę pasistatęs ir dirbantis Radvilonių kaime. Paklaustas, kas toji senovinė kalvystė, dėsto pristatydamas būtinus atributus. Karo menas ir šarvai, kardas, šalmas bei praktiški dalykai: žvakidė, pakaba, šakutė – viską į harmoningą visumą sujungia Dzūkijos kalvio rankos ir dumplės.

Kalvis
Kalvis Tomas Pacaitis

Anglis naudoju medžio. Kiti smalėku degindavo, bet labai dūmina. Būni juodas kaip velnias. Žaizdras iš molio, į jį būdavo įmaišyta šiaudų.“, – sakė veisiejiškis, kaldamas vienai mergužėlei praktišką strėlę, kuria ji vėliau susisegs plaukus.

kalvyste (3)

Kalvis mokosi visą gyvenimą, nes kalvystė yra toks amatas, kad visą laiką išmoksti kažko naujo. Todėl mane ir domina“, – sako Tomas Pacaitis.

Tomas Pacaitis mėgsta gaminti šalmus.
Kalvis Tomas Pacaitis mėgsta gaminti šalmus.

SRTRF-logo

Kitos naujienos

Siekdama kovoti su neteisėta migracija, Europos sąjunga stiprina sienų kontrolę, gerina naujų atvykėlių s...

Per parą ugniagesiams gelbėtojams teko 85 kartus šalinti ant važiuojamosios kelio dalies nusvirusius medž...

Balandžio vidurys nelepina saulėtais šiltais orais, tad pasidžiaukime sielą šildančiais renginiai...

Jau balandžio 19 d., Lazdijų Nepriklausomybės aikštėje šurmuliuos mokomųjų mokinių bendrovių regi...