Klausyti gyvai

13:35 - 14:00

Ši diena muzikos istorijoje

„Prie puodelio arbatos – pakalbėkim“ apie Velykas, tradicijas ir jų šventimą

„Velykos yra didžioji pavasario šventė ir ji labai svarbi būdavo žmonėms, gyvenantiems vidutinio klimato juostoje. Labai senais laikais (akmens amžiuje) pavasarį žmonės badaudavo, todėl labai laukdavo pirmųjų pavasario požymių ir ypatingai parskrendančių paukščių, mat jų sudėti kiaušiniai būdavo žmonėms palaima“ – FM99 pasakoja etnologas Libertas Klimka.

„Ankstyvą Velykų rytą senoliai spėdavo, kokie orai bus likusį pavasarį, eidavo procesijose aplink bažnyčias ir tyrinėdavo vėjo kryptį. Ir jūs galite išeiti bei pajusti, iš kurios pusės vėjas pučia, – jis labai daug pasakys: „Jeigu pučia iš vakarų, tai pavasaris bus lietingas, jeigu iš šiaurės, tai dar sulauksime ir šalnų ar tiesiog bus šalta, jeigu iš pietų – laukia labai malonus laikas, o štai jeigu vėjas iš rytų, tai reiškia vėjuotą ir žvarbų pavasarį.
 
Atkreipkite dėmesį ir į saulę. Jeigu Velykų rytą saulė teka gražiai, lyg šoktų įvairiaspalviais rūbais pasidabinusi, tai ir pavasaris turėtų būti gražus“, – kviečia pačius bandyti pasekti senolių išmintimi, spėjant orus, garsus šalies fizikas, gamtos mokslų daktaras, etnologas, profesorius Libertas Klimka. Pasak etnologo, ankstesnieji požymiai rodė, koks bus pats Velykų rytas, – visgi, šis pavasaris nebus šiltas ir malonus, tikrosios šilumos nežadama: „Šalčių nebebus, bet balandį gali būti lietaus. Pagal visus ženklus labiausiai panašu į tai, kas šis pavasaris tiesiog bus ilgas ir nuobodus.“

Velykiniai marguciai Jis sako, kad religiniuose įvaizdžiuose pirmoji gamtos dovana aukojama Dievams, todėl pirmą rastą kiaušinį nudažydavo ugnies ir kraujo spalva – raudonai ir pažymėdavo ženklu – paukščio pėdele. Šis ženklas ir dabar ypač dažnai pasitaiko ant išpuoštų Velykinių margučių.

Velykas daugelis švenčia su šeimomis, tačiau savaitė po jų – Atvelykis, laikais kuomet susibėga kaimynai ir draugai. „Atvelykis yra startas į visus darbus po žiemos poilsio, tad žmonės susibėga pasilinksminti prieš sunkius darbus“.

Kitos naujienos

Alytaus meras Nerijus Cesiulis sako, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM) neradus sutarimo ...

2023 m. spalio 7 d. prie Kaukų-Obelytės piliakalnių, Miroslavo sen., Alytaus r. sav....

„Varsa-Stronglasas“ spalio 4 dieną žais pirmas sezono rungtynes namuose. Pirma naujojo LRL čempio...

Šiandien streiką dalyje Lietuvos mokyklų pradeda Andriaus Navicko vadovaujama Lietuvos švietimo d...