Klausyti gyvai

21:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

„Prie puodelio arbatos. Pakalbėkim…“ – kultūros reiškiniai Dzūkijoje: nuo teatro iki skulptūros

Šiandien laidoje „Prie puodelio arbatos. pakalbėkim…“ dvi meno rūšys –  teatras ir skulptūros. Pokalbis apie Varėnoje jau šeštus metus vyksiantį režisierės Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalį ir Alytaus miesto teatre atidarytą skulptūros parodą „Skulptoriai skaito Donelaitį“.

I laidos dalis

Varėnoje rugsėjo 30 d., pagerbiant iškilios režisierės Dalios Tamulevičiūtės atminimą, prasidės profesionalių teatrų festivalis. D. Tamulevičiūtė 1971 m. baigė teatro režisūros studijas A. Lunačiarskio teatro meno institute Maskvoje. Nuo 1971 m. dėstė Lietuvos valstybinėje konservatorijoje. Lietuvos teatro ir muzikos akademijos profesorė. Per pedagoginio darbo metus nuo 1971 m. išleido aštuonias dramos teatro aktorių laidas.

Dalia Tamulevičiūtė. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.
Dalia Tamulevičiūtė. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Pakalbinome režisierės bendražygę, gerą draugę, teatro pedagogę ir aktorę Eleną Savukynaitę. Paklausta, kokia buvo Dalia Tamulevičiūtė, ponia Elena pasakojo, kad jos draugė buvo linksma maksimalistė, turėjo gerą humoro jausmą, buvo atsidavusi darbui ir siekė profesionalių rezultatų. „Jos indėlis į teatrinę mokyklą ir studentų paruošimą, Lietuvos teatrinės kultūros nešimą yra išlikęs“, – sako E. Savukynaitė apie savo bendražygę. Anot jos, D. Tamulevičiūtės mokinių sėkmingai dirbančių yra bene visuose Lietuvos teatruose.

Festivalio atidarymas vyks Senosios Varėnos Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje – 14 val. Šv. mišios, meninė programa bei prisiminimų dalijimasis. 17 val. viskas persikels į Varėnos kultūros centrą, kuriame bus įteikta Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos įsteigta Dalios Tamulevičiūtės premija, rodomas atidarymui skirtas spektaklis. Šis renginys pritraukia ne tik vietinius varėniškius, bet ir atvykstančius svečius iš kitų miestų. Šeštojo festivalio metu iki spalio 26 dienos bus parodyta virš dvidešimt spektaklių. Apie festivalį radijo stočiai „FM99“ pasakojo viena iš jo organizatorių Regina Svirskienė.

Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalio programą rasite čia.

II laidos dalis

Kūryba yra unikali tuo, kad niekada negali pramatyti, kas tavo vizijoje gali prasiveržti… Vienai skulptorių komandai ėmė ir prasiveržė unikali idėja – „Skulptoriai skaito Donelaitį“.

Apie šiuo metu Alytaus miesto teatro didžiojoje fojė eksponuojamą tarptautinę skulptūros parodą „Skulptoriai skaito Donelaitį“ bei apie žmogaus ir skulptūros ryšį šiandieniniame pasaulyje prie puodelio arbatos pakalbėkime su parodos kuratore, skulptore prof. Dalia Matulaite.

Paroda yra projekto „Kristijono Donelaičio epocha“ dalis, skirta Kristijono Donelaičio 300 metų jubiliejui paminėti. Dalia Matulaitė teigia, jog „skulptorių darbuose atsispindi silpnybės ir stiprybės, apie kurias savo tekstuose kalba Donelaitis ir kurios iš prigimties yra svarbios ir šių dienų žmogui. Viskas, ko mums reikia, slypi kiekviename iš mūsų – tik nebijokim ieškoti“.

Teminių bronzos liedinimo simpoziumų „Skulptoriai skaito Donelaitį“  kūrinių  idėjos visais metais buvo renkamos konkurso būdu. Kiekvienais metais nuliedinta iki dvylikos mažosios plastikos darbų, iš kurių ir sudaryta per penkerius (2010-2014) metus skulptorių profesionalų sukurtų kūrinių kolekcija. Be autorių iš Lietuvos, projekte dalyvauti buvo pakviesti svečių teisėmis skulptoriai iš tų šalių, kurios buvo susijusios su Kristijono Donelaičio kūryba ir gyvenimu: Lenkijos, Rusijos, Vokietijos.

Labai svarbu, kad žmogus išgirstų, kas yra skulptūros kalba. Labai svarbi ir meistrystė. Reikia suvokti akmenį, jo dermę. Pats darbas taip užprogramuotas, kad žmogus net nesuvokdamas norėtų aplink skulptūrą apeiti. Nes tik apeidamas gali pajausti tą kūrinį. Skulptūra – tai tylioji formų muzika erdvėj“, – kalbėjo prof. Dalia Matulaitė.

Paroda veiks Alytaus miesto teatro didžiojoje fojė iki spalio 22 d.

Akimirkos iš parodos atidarymo, Dovilės Balčiūnaitės nuotr.

Kitos naujienos

Sakoma, kad „visi keliai veda į Romą“. Matyt, ir atvirkščiai – keliai veda ir į Alytų, kur v...

Rugsėjo 24 d., šeštadienį, 17 val. Alytaus kraštotyros muziejus pristato skulptoriaus Saadios Bah...

Naujojo BC „Wolves“ krepšinio klubo ambasadoriai Darjušas ir Kšištofas Lavrinovičiai nudžiugino Alytaus m...

Alytaus kino klubas KINO KABLYS ir vėl dovanos alytiškiams nemokamas filmų peržiūras,  prist...